1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  'Herkese 100 kontör' vurgununa 'DUR'

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Başkanlığı, cep telefonlarına yönelik ücretsiz melodi, logo, kontör ve benzeri hizmetler sunan sunan servislerin ücretsiz olmadığı konusunda tüketicileri uyardı.

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Başkanlığı, cep telefonlarına yönelik ücretsiz melodi, logo, kontör ve benzeri hizmetler sunan sunan servislerin ücretsiz olmadığı konusunda tüketicileri uyardı.

  Reklam Kurulu Başkanı Özcan Pektaş imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, son zamanlarda, cep telefonlarına yönelik melodi, logo ve benzeri hizmetler sunan çeşitli firmalar tarafından yayınlanan reklam ve ilanlarda, "hediye melodini hemen indir", "ücretsiz melodi ve kontör kazanma şansı", "mesaj gönderin 250 kontör kazanma şansını yakalayın", "çekilişsiz kurasız kontör kazanma şansı" gibi mesajların yer aldığı ve söz konusu hizmetleri satın alan tüketicilerin çeşitli mağduriyetler yaşadığı kaydedildi.

  İnternet veya cep telefonu mesajları yoluyla söz konusu hizmetleri sunan firmaların, genel olarak abonelik sistemiyle çalıştığı, hizmetlerden yararlanan abonelerin GSM hatlarından, otomatik olarak aylık ya da haftalık ücret tahsil ettiği belirtilen açıklamada, tahsilat işleminin, aboneliğin cep telefonunu kullanan tarafından kabulü ile başladığı ve herhangi bir iptal beyanı olmadığı müddetçe de devam ettiği vurgulandı.


  Açıklamada, Reklam Kurulunun söz konusu reklam ve ilanlardaki incelemeleri sürdürdüğü belirtilerek, şöyle denildi: "Ücretsiz melodi, logo ya da kontör elde etmek amacıyla bu servislere abone olan tüketiciler, ücret olarak sunulduğu iddia edilen hizmetlerin maddi değerinden çok daha fazla bir ödeme külfeti yüklenmek durumunda kalabilmektedir. Örneğin, yayınlamış oldukları reklamlarda herkese 100 kontör hediye edeceği vaadinde bulanan firmalar, gerçekte bu hediye karşılığında haftalık ücreti 50 kontör olan bir abonelik sisteminde 2 ay süreyle kesintisiz olarak kalınmasını ve her hafta en az 1 içerik indirilmesini koşul olarak ileri sürebilmektedirler.
  Bu durumda, ücretsiz olarak kazanılacak 100 kontör karşılığında tüketicilerin sahip olduğu hattan 4 misli kadar kontör tahsil edilmektedir." Açıklamada, herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için tüketicilerin, söz konusu reklamların özellikle alt kısımlarındaki küçük puntolu yazıların tamamının okumaları gerektiği uyarısında bulunuldu.
  haber7


   
'Herkese 100 kontör' vurgununa 'DUR' konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dikkat dikkat kontörleriniz gitmesin

  dikkat dikkat kontörleriniz gitmesin

  Son 2 ayda yapılan yaklaşık 300 başvuru yeni bir dolandırıcılık yöntemini ortaya koydu. 0 İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığı’na son 2 ayda yapılan yaklaşık 300 başvuru yeni bir dolandırıcılık yöntemini ortaya koydu. Kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan dolandırıcılar cepten aradıkları vatandaşlara çeşitli suçlamalar yöneltip kontör talebinde bulunuyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce...
 2. KonTöR İsTeMe DiyaLoGLaRı...

  KonTöR İsTeMe DiyaLoGLaRı...

  slm moruk nbr _ii senden _ii ne olsun _yaa bana bi 20 kontör atarmısn _kbakma yaa bende arkadaştan borç aldım _slm aşkım nasılsın? _kötü sen nasılsın? _iim de ne oldu neyin var? _aşkım bu son konuşmamız olabilir uzun bi zman konşamayız belki _neden aşkın ne oldu biyeremi gidiyon? _hayır aşkım bu son kontörümdü _mrb bana 1000 kontör veriimisin usta _tmm _750 olsun _tmm _sen...
 3. Kontör Dolandırıcılğı

  Kontör Dolandırıcılğı

  Aman dikkat arkadaşlar bu numaralara sakın kanmayın . DEGERLI. ABONEMIZ SEDA SAYANIN ' NIN PEPSI YASATIR SENI RAMAZANA ÖZEL KAMPANYASINDAN 100 BIN VE 10 BIN TL ÖDÜL IKRAMIYESINDE HATTINIZ 1500 HAT ARASINDA HATTINIZ 9. NCI ÇIKTI 10 BIN TL ÖDÜL IKRAMIYESI KAZANMISTIR PEPSI BILGI VE ISLEM IÇIN MERKEZ 0534.220.79.97 PEPSI DANISMA HATTINI ARAYIN.

Sayfayı Paylaş