1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Heykeltraşların Biyografileri

  Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  ünlü heykeltraşlar ünlü heykeltraşlar ve eserleri heykeltraş isimleri türk ve eserleri heykeltraşların isimleri Maria Kılıçlıoğlu

  Heykel çalışmalarında olduğu gibi resim çalışmalarında da kendine özgü bir tarz yaratan Maria Kılıçlıoğlu´nun bu sergide 4 adet T.Ü.Y.B resmi yer alıyor. Sanatçının bu çalışmaları özellikle renk ve desen kullanımı açısından öne çıkıyor.
  1958 Sofya doğumlu. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi´nde 1978-1985 yıllarında tekstil eğitimi gördü. 1988´den bu yana resim ve bronz döküm çalışmalarını bir arada yürütmektedir. Ilk kisisel sergisini 1989´da Hobi Sanat Galerisi´nde açan Kılıçlıoğlu, birçok kişisel sergi açtı ve karma sergiye katıldı.. T.C. Sofya Büyükelçiliği´ne, 1993´de yapmış olduğu Atatürk büstüne hediye etti. 1991´den bu yana her yıl İstanbul sanat Fuarı´na katılan sanatçının özel koleksiyonlarda yapıtları yer almaktadır.
  Kılıçlıoğlu geçen sene Hobi Sanat Galerisinde sergilediği Alice Harikalar Ülkesinde heykel sergisini bu sene yurtdışında da taşıyor. (2004)


   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Heykeltraşların Biyografileri
  Gülten Akyan

  Sanatçı 22 Kasım 1958 tarihinde İzmir'de doğdu. İlk,orta ve lise tahsilini İzmir'de tamamladı. Sanatla da bu sırada tanıştı. 1981 yılında Manisa Spor Akademisi'ni bitirdi. İngiltere'de dil eğitimi aldı. 21 yıllık öğretmenlikten sonra emekli oldu.
  Mozaik sanatına olan hayranlığı O'nu bu alana çekti. İtalya'nın Ravenna kentinde mozaik eğitimi aldı. Balıkesir'de çeşitli atölyelerde resim, rölyef ve heykel kurslarına katıldı.
  Çekirdek Sanat Atölyesinde Ekrem Kahraman'dan resim ve samat üzerine dersler aldı. Sanatçının yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli kolleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Çok sayıda iç ve dış mekan çalışmalarına imza attı.
  Sanatçı evli ve bir çocuk annesidir

  KİŞİSEL SERGİLER:
  2004 Türker (SUSURLUK/BALIKESİR)
  2006 Antandros Sanat Festivali (ALTINOUK/BALIKESİR)
  2006 Beşiktaş BLD.Sergi Salonu (BEŞİKTAŞ/İSTANBUL)
  2006 2007 Konak Belediyesi İzmir
  2007 Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi (BAYRAMYERİ/İZMİR)
  2007 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Balıkesir

  KARMA SERGİLER:
  2003 Kız Meslek Lisesi (BALIKESİR)
  2006 Aydın Kitabevi (İSTANBUL)
  2006 Neoclassic (İSTANBUL)
  2006 '69 Kadın 69 Yapıt' Çekirdek Sanat Atölyesi (İSTANBUL)
  2006 Halikarnassos Sanat Galerisi (BODRUM)
  2007 Vincent Van Gogh Yorumlama Sergisi Çekirdek Sanat Atölyesi (İSTANBUL) 2007 Balıkesir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Şahmaran Sanat Grubu (BALIKESİR)
  2007 Cowparade (İSTANBUL)
  2007 4. Uluslararası Mozaik Sempozyumu (GAZİANTEP)
  2007 Abra Sanat Galerisi (İSTANBUL)
  2007 Sev-Art Sanat Galerisi (İSTANBUL)
  2007 İfsak Fotoğraf Sergisi (İSTANBUL)
   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Heykeltraşların Biyografileri
  Prof. Dr. Tankut Öktem, 1940 yılında Konya'da doğdu. 1965 yılında bitirdiği İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (İDTGSYO) Seramik Bölümü'ne 1966 yılında asistan seçilen Prof. Öktem, 1970 yılında aynı okulun öğretim üyeliğine geçti.
  1974-1975 yılları arasında Seramik Bölüm Başkanlığı, 1980-1982 yılları arasında İDTGSYO Müdürlüğü yapan Prof. Öktem, 1983-1985 yılları arasında Tatbiki Güzel Sanatlar'ın Marmara Üniversitesi oluşundan sonra Heykel Bölümü'nü kurdu ve ilk başkanı oldu.
  1986'dan bu yana profesör olarak öğretim üyeliğini sürdüren Tankut Öktem, 1993-1996 yılları arasında Marmara Üniversitesi Seramik-Cam Bölümü Başkanlığını, 1999'a kadar Fakülte Senatörlüğünü ve YÖK Sanat Milli Komitesi Marmara Üniversitesi Temsilciliğini yaptı. Çok sayıda eseri ve ödülü bulunan Prof. Öktem, 1999 yılında "Devlet Sanatçısı" seçildi.
  1973 yılına kadar modern heykeller yapan, 1970'li yıllarda figüratif
  çalışmalara başlayan ünlü heykeltıraş Öktem, daha sonra çok figürlü
  anıtlar
  yapmaya yöneldi.
  Üsküdar'da 06 Aralık 2007 günü meydana gelen trafik kazasında ünlü heykeltıraş Prof Dr. Tankut Öktem öldü, kızı ve eşi yaralandı.
  D-100 karayolu Harem yol ayrımında meydana gelen kazaya bir kamyon neden oldu. Haydarpaşa sapağını kaçıran kamyon, otoyolda durarak geri geri gitmeye kalkışınca, Prof Dr. Tankut Öktem’i taşıyan otomobil, kamyona arkadan çarptı. Kazada, otomobilde bulunan Prof. Dr. Öktem ile aynı araçtaki eşi Semra Öktem ve kızı Pınar Doğan araçta sıkıştı. Olay yerine gelen itfaiye ekiplerince sıkıştığı yerden çıkartılan Prof. Dr. Öktem’in hayatını kaybettiği anlaşıldı.
  Yaralanan kızı Doğan ile eşi Semra Öktem ise kaldırıldığı Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından Kozyatağı’ndaki Özel Acıbadem Hastanesine sevk edildi. Yaralılardan Semra Öktem’in yoğun bakımda olduğu, kızı Pınar Doğan’ın ise genel sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden yapılan yazılı açıklamada, 07 Aralık Cuma günü Tankut Öktem'in görev yaptığı Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde tören düzenleneceği, 08 Aralık 2007 Cumartesi günü ise Öktem'in cenazesinin Bursa'nın Gemlik ilçesi Küçükkumla Mezarlığı'nda toprağa verileceği belirtildi.
  Prof. Dr. Tankut Öktem'in bazı esereriyle yurt dışında ödüller kazandığının belirtildiği açıklamada, Bunlardan Bazıları;
  • 3. Uluslararası 1990 Böblingen Belediye Meydanı Heykel Yarışması Birincilik Ödülü,
  • 1988 Seul Kültür Merkezi Sevgi Anıtı Güney Kore başarı ödülü,
  • 1983 Erdek Atatürk Anıtı ile İkincilik Ödülü,
  • 1974 Gazi Magosa Özgürlük Anıtı ile Birincilik ödülü,
  • 1973 Kırkpınar Anıtı Edirne ile Birincilik Ödülleri" denildi
  Anıtlarında Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve Milli Mücadele yıllarını konu edinen Prof. Öktem'in eserleri arasında;
  • Dünyanın en yüksek üçüncü anıtı olan Kuvayi Milliye ve Atatürk Anıtı,
  • Atatürk ve Harbiyeli Anıtı,
  • Çanakkale Şehitliği'nde yer alan Yaralı Asker Anıtı,
  • Amasya Tamimi Anıtı,
  • Zonguldak Maden İşçileri Anıtı,
  • Ankara - Maden İşçileri Anıtı,
  • Kastamonu Türk Kadınları Anıtı,
  • Balkan Savaşı Anıtı,
  • Magosa Büyük Özgürlük Anıtı,
  • Atatürk-İnönü-Fevzi Çakmak Anıtı,
  • Nazım Hikmet Heykeli,
  • Uşak- Kara Harp Okulu Anıtı,
  • Uğur Mumcu Anıtı,
  • Deniz Kızı Heykeli,
  • Piyade Atatürk Anıtı
  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti - Atatürk ve Cumhuriyet Anıtı
  • Seul'de bulunan Sevgi Anıtı
   da bulunuyor.
  OTOBÜS BOZULDU, HEYKELTRAŞ OLDU
  Türkiye’nin ilk kadın veterineri olan annesinin desteğiyle küçük yaşlarda heykeller yapmaya başlayan Tankut Öktem, Mimarlık Fakültesi’ne yazılmaya giderken otobüsün Güzel Sanatlar Fakültesi önünde bozulması sonucu heykeltraş olmaya karar vermiş.
  Prof. Dr. Tankut Öktem, verdiği bir röportajda heykeltıraşlığı nasıl tercih ettiğini şöyle anlatmıştı: “Babam benim sanatçı olarak aç kalacağımı düşünerek her zaman bir meslek sahibi olmam konusunda uyardı. Ama hayat beni yine de güzel sanatlara itti. Mimarlık Fakültesi’ne yazılmaya giderken otobüs bozuldu, şu andaki Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi önünde. O zamanlar, 2 yıllık eğitim veren Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu idi. Okulun kapısında gençleri gördüm ve oranın sanat eğitimi veren bir kurum olduğunu öğrenince, içimden gelen bir hisle gidip oranın sınavlarına girdim ve kazandım. O dönemde okullar kendi sınavını kendisi yapıyordu. Seramikçi olarak eğitim aldım. Ancak çocukluktan itibaren bende var olan ve annem tarafından teşvik edilen heykele olan yeteneğimi, hocam Hakkı Karayiğitoğlu’nun sayesinde geliştirdim. 3. sınıfta dünya genç heykeltıraşlar yarışmasında birincilik aldım.”
  CUMHURİYETİN ÖYKÜLERİNİ AKTARMAK İSTEDİM
  “Çevreme karşı sevgi doluyum. En ufak şeylerden bile mutlu olmasını bilirim. Popüler olma peşinde olsaydım, çalışmalarımı burada değil İstanbul’da sürdürürdüm” diyen Öktem, şöyle konuşmuştu: “1973’ten sonra kendime yeni hedefler seçtim. Hiçbir yerde çalışılmamış eserler yapmak ve çok büyük zorluklar, kahramanlıklar sonucunda kurulan Cumhuriyetin öykülerini gelecek nesillere aktarmak istedim. Bu görevi bana kimse vermedi, kendi kendime böyle bir görev üstlendim. Yaptığım her heykeli, bir tanrı buyruğu gibi yapmaya başlarım. Heykeldeki kahramanımı yaparken adeta onu yaşarım. Onların duygularını yaşamaya çalışırım. İfadeye çok önem veren bir sanatçıyım, ama çağdaşım. Modern heykeller yapma mecburiyetinde de hissediyorum kendimi, ama halkımın heykeli daha iyi anlayabilmesi amacıyla hem çağdaş yorumlar ortaya koyuyorum hem de ifadeye güç katarak, kuvvetlendirerek, Cumhuriyet anıtlarını yapıyorum.”
  PARA BENİM İÇİN BİRİNCİ PLANDA OLMADI
  Dünyada belki de en fazla eser yapan sanatçılardan biri olduğunu ifade eden Öktem, şunları kaydetmişti: “Cumhuriyet tarihinde doğmuş, yaşamış, ölmüş, yaşayan ne kadar heykeltıraş varsa tek başıma onların yaptıkları eserlerin iki mislini yaptığım söyleniyor. Bu kadar eser yapmış bir sanatçı olarak çok zengin biri olmam gerekir, öyle değil. Çünkü benim için para asla birinci planda olmadı. Askerden, okuldan, hastanelerden para almayan bir adamım. Sadece masraflarını, malzemelerini alırım, ama para almam. Binlerce eserimin büyük çoğunluğunu tek kuruş almadan yapmışımdır. Tabii ki para alarak yaptıklarım da var, ama benim için para her zaman ikinci plandadır.”
  TÜRBETEPE’YE ANIT YAPMAK İSTİYORDU
  Atlasjet uçağının 30 Kasım 2007 günü Isparta’nın Keçiborlu ilçesi yakınlarındaki Türbetepe’de düşmesinin ardından (57 ölü), kaza yerine anıt mezar yapılmasına karar verilmişti. Prof. Dr. Tankut Öktem, “Ben olsam Türbetepe’ye çok uzaktan görülecek bir uçak kanadı diker, ucuna ışık koyar, üzerine de kazada hayatını kaybedenlerin yüzlerini resmederim” demişti.
  Öktem, uçağının Isparta’da düştüğü yer olan Türbetepe’ye, kazada ölen 57 kişinin anısı için anıt mezar yapmak istediğini açıklamıştı.  Anadolu Ajansı, NTV, Hürriyet, Sabah, (06 Aralık 2007 tarihli gazeteler)
   
 4. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Heykeltraşların Biyografileri

  Prof. Dr. Pietro Canonica

  Roma Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel Bölümünde profesör ve İtalyan Akademisi'nde üye olan Canonica, ülkesinde daha çok atlı heykelleriyle adını duyurmuş değerli bir sanatçıydı. Kurtuluş Savası'ndan galip çıkıp Cumhuriyet'e kavuşan Türk milletinin öyküsünü bir anıtla ölümsüzleştirmek için 1927 yılında başlatılan çalışmalarda akla ilk gelen isimlerden biri Canonica oldu.

  Gerçekten de Canonica'nın taslağını amaca uygun bulan İstanbul Belediyesi Anıt Komisyonu, Taksim Cumhuriyet Anıtı'nın siparişini Canonica'ya verdi. Sanatçının İtalya'da tamamladığı tunç figürlü mermer heykel 1928 yılında alandaki yerine yerleştirilmiş ve açılışı yapılmıştır. Bu büyük eserden başka, Ankara Etnoğrafya Müzesi önündeki atlı Atatürk heykeli, Ankara Zafer Alanı'ndaki Atatürk heykeli ve İzmir'deki atlı Atatürk Anıtı, Caningrad'daki atlı II.Aleksandar heykeli, Bağdat'taki atlı Faysal I heykeli ve Columbia'daki Bolivar Anıtı sayılmaya değer.
   
 5. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Heykeltraşların Biyografileri
  Devrim Altıkulaç

  1962 yılında doğdu.
  1985'te Mimar Sinan Üniversitesi resim dalında master yaparak mezun oldu.
  1985'te Bakraç Sanat Galerisi'nde ilk kisisel resim sergisini açtı.
  1986'da ve 1987´de Pabetland Sanat Galerisi
  1989´da Sttutgart´ta resim sergisi açti.
  1991´de Tüyap´ta 1. Gençlik Etkinlik Sergisine Heykelleri ile katıldı.
  1997´de ilk kitabı "Defterler"i yayımladı.
  1997´de 7. Sanat Fuarı'nda Çatı Sanatevi´nde heykelleri sergilendi.
  1997 Kişisel Heykel Sergisi, Tüyap Sanat Fuarı Catı Sanat Galerisi, İstanbul
  2000 İkili Sergi Heykeller, Karsu Sanat Galerisi, İstanbul
  2000 İkinci kitabın yayınlanması DEFTERLER 2
  2003 Kargart karma Sergi Kargasa 3
  2004 Kargart karma Sergi Kargasa


  1997 Kisisel Heykel Sergisi, Tüyap Sanat Fuarı Catı Sanat Galerisi, istanbul
  2000 İkili Sergi Heykeller, Karsu Sanat Galerisi, istanbul
  2000 İkinci kitabın yayınlanması DEFTERLER 2
  2003 Kargart karma Sergi Kargaşa 3
  2004 Kargart karma Sergi Kargaşa
  kimkimdir
   
 6. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Heykeltraşların Biyografileri

  Münir Hayri Egeli

  Yazar ve Sanatkâr. 1904 yılında İstanbul'da doğdu. Kadıköy Nümune ve İstanbul Muallim Mektepleri'nde okudu (1919). Sorbon Üniversitesi Psikoloji Enstitüsünü bitirdi (1922). Milli Mücadele sırasında Atatürk'ün emriyle Paris Türk Haberler Bürosu'nu kurdu ve idare etti (1920-22).

  Ankara Maarif Müfettişliği, Trabzon Lisesi Öğretmenliği, Tayyare Cemiyeti Neşriyat Müdürlüğü, Ankara Lisesi Öğretmenliği, Kocaeli, Bolu, Balıkesir Maarif Müdürlüğü, İsmet Paşa Kız Enstitüsü Müdürlüğü, Milli Temsil Akademisi (Devlet Tiyatrosu) ve Güzel Sanatlar Müdürlüğü, Polis Enstitüsü Öğretmenliği yaptı.

  Atatürk tarafından film konusunda ihtisas yapmak üzere Berlin, Neubabelsberg ve Rusya'ya gönderildi. Film Rejisörlüğü yaptı. Bu arada Atatürk Dökümanter filmini çevirdi. Vakit Gazetesinde gazeteciliğe başladı (1918). Gazete ve mecmua çıkardı. Demokrasi Mücadelesinde milletle çalıştı. Haftalık Gazeteyi çıkardı. Türkiye Serinofil Derneği Kurucu Rejisi, Türkiye Film Sanatçıları Cemiyeti üyesi oldu.

  Atatürk'ün özel mektubu ile Arjantin, Almanya, İtalya, ve Rusya'dan başka Hindistan, Pakistan, K.Afrika ve Bütün Avrupa'ya gitti. 1933 yılında Atatürk'ün en benzeyen heykeli mükâfatını aldı. Türk paralarını yaptı. Lüksembourg'da teşhir edilen Zeybek Heykeli ile ilk kabartma pulları ve 10. Yıl pullarını yaptı.

  Eserleri: 301 tane muhtelif Çocuk Piyes ve Hikayesi, ayrıca Terliyen Efe, Fındık Kurdu isimli romanlar, Kadın Geçerken, Yiğit Hamza, Yörük Emine (piyes), v.s. Atatürk'ün Bilinmeyen Hatıraları (3. Baskı), Atatürk'ün el yazıları ile tashih ettiği 3 piyes ve dikte ederek iki defa tahsis ettiği Atatürk'ün Hayatına ait senaryo.
   
 7. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Heykeltraşların Biyografileri

  Rudolf Belling

  28 Ağustos 1886'da Berlin'de doğdu. Sanat öğretimine 1912'de Berlin Güzel Sanatlar Akademisi'nde başladı. Prof. Peter Breuer'in öğrencisi oldu. Daha öğrenciyken film ve tiyatro dekorları hazırladı. 1916'da Havacı olarak askere alındı. Terhisinden sonra heykel çalışmalarına yeniden başladı.

  1918'de ünlü bazı mimar, ressam, yazar ve müzisyenle birlikte " Novembergruppe" ( Kasım grubu) adını taşıyan bir sanat topluluğu kurdu. 1919'da henüz akademiyi bitirmeden yaptığı Dreiklang (Üçlü Uyum) adlı yapıtıyla büyük üne kavuştu. 1933'de Hitler iktidara geldikten sonra Nazilerin modern sanata karşı olmaları nedeniyle Belling'de birçok sanatçı gibi gözden düştü. Yapıtları müze ve resmi binalardan kaldırıldı. Bazısı tahrip edildi. Rudolf Belling Türk heykeline eğitim alanında önemli katkılarda bulunmuştur.
   
 8. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Heykeltraşların Biyografileri

  Heinrick Krippel

  Türkiye'de gerçekleştirdiği anıt heykellerle tanınan Avusturyalı heykelci. 17 Eylül 1883'de Viyana'da doğdu. Viyana Güzel Sanatlar Akademisi'nde okudu. Daha çok portre, büst ve mezar taşları üzerinde çalıştı. Türk hükümetinin Ankara'daki Ulus Meydanı için sipariş ettiği "Zafer Anıtı"nı gerçekleştirmek üzere 1925'te Türkiye'ye geldi. İstanbul'da Sarayburnu'ndaki "Atatürk Heykeli"ni (1925), Konya'daki "Atatürk Heykeli"ni (1926), Ankara'da Ulus Meydanı'ndaki "Atatürk Anıtı"nı (1931), Afyonkarahisardaki "Zafer Anıtı"nı (1935) ve Ankara'da Sümerbank Binası'nın önündeki "Atatürk Heykeli"ni (1938) gerçekleştirdi.

  Bütün bu çalışmalarında Atatürk kendisine poz verdi. Krippel çalışmalarının taslaklarını Türkiye'de yapmış, asıl heykelleri Viyana'daki özel atölyesinde hazırlayıp sonradan yerlerine monte etmişti. 5 Nisan 1945'de Viyana'da öldü.
   
 9. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Heykeltraşların Biyografileri

  Nijat Sirel

  1897 yılında Amasya'da doğdu. Heykel öğrenimi için 1915'de devlet adına Almanya'ya gönderildi. Münih Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirince yurda dönüp, 1922'de İzmir Lisesi'nde resim öğretmeni olarak çalışmaya başladı. 1927 yılında Güzel Sanatlar Akademisi heykel öğretmenliğine atanan ve Beilling'in yanında ders veren, 1952'de Akademi müdürlüğüne getirilen Nijat Sirel, ülkemizde anıt heykelciliği yabancı sanatçılardan devralan ilk Türk heykeltraşlarımızdandır.

  Mahir Tomruk ile birlikte 1931 yılında gerçekleştirdiği Bursa Atlı Atatürk anıtı, en güzel eselerinden biri olarak kabul edilir. Bu ilk denemeyi 1933'de yaptığı Çanakkale Atatürk anıtı, Kocaeli Atatürk anıtı, Bolu Atatürk anıtı, Hakkı Atamulu ile birlikte yaptığı Malatya'daki Atatürk ve İnönü anıtları izledi. Sanatçının, Resim ve Heykel Müzesinde alçı ve bronz büstleri de vardır. Nijat Sirel 1959 yılında İstanbul'da öldü.
   
 10. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Heykeltraşların Biyografileri

  Hakkı Atamulu

  Türkiye’nin ilk heykeltıraşlarından Hakkı Atamulu, Nevşehir’in Derinkuyu ilçesindeki evinde, 94 yaşında yaşama veda etti.
  Yaptığı Atatürk heykelleriyle tanınan Atamulu, 1969 yılında Derinkuyu Belediye Başkanı iken ilçedeki Kültür Park’a, kaideden itibaren 13.5 metre yüksekliğinde yontu taştan Atatürk Heykeli yapmıştı.
  Heykeltıraş Hakkı Atamulu, Derinkuyu’da, yakını Halis Atamulu ile kaldığı evinde, “yaşlılığa bağlı solunum yetmezliğinden” bu sabah hayatını kaybetti.
   
 11. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Heykeltraşların Biyografileri

  ORhan Algök

  Kırıkkale'de 1955 yılında doğdu. Orta okul ve Lise'yi Kırıkkale'de tamamladıktan sonra 1977 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Y. Okulu (Şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi) Seramik Sanatları Bölümüne girdi.1981 yilnda bu okulu birincilikle bitirdi. Stajını tamamlamak üzere bir süre Fransa'da bulundu. 1983 yılında kendi atölyesini kurdu... Model ve Heykel konusunda yıllarca çalıştı.
  YAPTIĞI ÖNEMLİ İŞLERDEN BAZILARI:
  - Bahçelievler Şehit Asker Anıtı (Ekim 1997),
  - Koraç Kupası Anıtı (Mayıs 1998),
  - Şirinevler Atatürk Anıtı (Ekim 1999),
  - Hadımköy 1.Faz(1995) ve 2. Faz(1999) tüm Alarko-Alkent 2000 heykelleri,
  - U.E.F.A GS Anıtı (Haziran 2000),
  - Trabzon Maçka Asker Heykeli (1999) 've Folklorcular Heykeli (2000),
  - Ihlamur Dünya Barış Parkı Heykeli(Temmuz 200l),
  - Sarı Konaklar Aile ve Sevgi Heykeli (Mayıs 2002),
  - Beşiktaş Ihlamur Sevgi Parkı Güvercinler Heykeli (Mayıs 2003),
  - B.K.M önüne Kartal Heykeli (Mayıs 2003).
  SERGİLER
  - Mayıs 98 Opera San.Gal. (Kişisel)
  - Ekim 98 Opera San.Gal. (Seramik)
  - Aralık 98-İst.San Fuarı Bakraç San Gal.(Tüyap)
  - Aralık 99' Meb.San.Gal.(Kişise)
  - Mayıs 00 Ortaköy Kültür. Merk (Karma)
  - Mayıs 00 İ.M.K.B Ank.San.Gal.(Kişisel)
  - Ekim 00 İst.San.Fuarı Bakraç San.Gal.(Tüyap)
  - Şubat 01 Bakraç San.Gal(Karma)
  - Mart 01 İst.Kad.Bienali(Vakko)(Kişisel)
  - Nisan 01 Vakko İst.San.Gal.(Karma)
  - Mayıs 01 Vakko Ank. San.Gal.(Karma)
  - Mayıs 01 Alkent(Lake side)(Kişisel)
  - Ekim 01 İst.San.Fuarı Bakraç San-Gal.(Tüyap)
  - Kasım O1 Ariyel San. Gal.
  - Mart 02 Galeri Ayda (Ank) (Kişisel)
  - Mayıs 02 Sarı Konaklar (Kişisel)
  - Ekim 02 İst.San.Fuarı Bakraç San.Gal.(Lütfü Kırdar)
  - Haziran 03 U.A. Bandırma Kuşcenneti K.T.Fes.
  - Mart 04 Karsu Tekstil San.Gal.(Kişisel)
  - Mayıs 04 iş Bank.İzmir San.Gal.(Kişisel)
  - Aralık 04 İst.San.Fuarı Doku San.Gal.(Lütfü Kırdar)
  - Nisan 2005 Ziraat Bank. Tun. San. Galerisi
   
 12. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Heykeltraşların Biyografileri

  Ercan Yaren

  1970 Yılında Akhisar'da doğdu. İlk sanat eğitimlerini mezun olduğu öğretmen okullarında aldı. 1995 yılında gittiği Moskova'da heykelle tanıştı. Moskova Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde aldığı heykel ve komposizyon eğitimlerinden sonra rölyef sanatı ile uğraşmaya başladı. Çalışmalarında toplumsal olayları konu alan bir yol izlemektedir. İlk atölyesini 1998 yılında Akhisar'da açan sanatçı, ilk kişisel sabit heykel sergisi olan "karşılaşmalar"ı Moskova'da açtı. Bir çok sanatsal projede ve etkinlikte atölye çalışmaları düzenledi.
  Daha çok, tarihsel konuları projelendirerek rölyef sanatı ile anlatmayı hedefleyen sanatçı, " heykel, yapılmaktan çok aranmalıdır" düşüncesinde.
  Halen Akhisar'da ki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.
   
 13. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Heykeltraşların Biyografileri

  Arif Dino

  Şair ve ressam. 1893'de İstanbul'da doğdu, 30 Mart 1957'de İstanbul'da öldü. Sanatçı bir ailenin fertlerinden biridir. Abidin Dino'nun kardeşidir. Ailesinde çok sayıda yazar, ressam, karikatürist ve gazeteci vardır. Öğrenimini yurtdışında yaptı. Boksör, aşçı, sinema oyuncusu, portre ressamı, grafiker, heykeltraş, sanat eleştirmeni gibi geniş bir yelpazede çalıştı.

  1929'da İstanbul'a geldi. 1942'de Alman Faşizmine karşı çıktıkları için küçük kardeşi Abidin Dino ile birlikte ikamete memur olarak cezalandırıldı. 1951'de döndüğü İstanbul'da 6 yıl sonra öldü. Hiç evlenmedi.

  Fransızca yazdığı şiirleri Abidin Dino, Rasih Nuri İleri, Hür Yumer Türkçeye çevirdiler. Tüm şiirleri, desenleri ve ardından yazılanlar Adam Yayınları tarafından bir kitapta toplandı.
   
 14. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Heykeltraşların Biyografileri

  Ali Hadi Bara

  Heykelci. 1906 yılında Tahran'da doğdu. Ali Hadi Bara, ilk heykel hocası Yervant Osman Efendiden sonra yetişmiş İhsan Özsoy, İsa Behzat, Mahir Tomruk ve Nijat Sirel gibi, heykel sanatçılarının hemen ardından gelen kuşağın belki de en güçlü temsilcisidir.

  Ailece Türkiye'ye geldiklerinde Ali Hadi dört yaşındaydı. 1923 yılında Sanayii Nefise Mektebi'ne kaydolmuş, 1927 yılında Avrupa bursunu kazanarak Paris'e gitmişti. Paris'te Jullian Akademesi'nde Bouchard'ın sonra da ünlü sanatçı Aristide Malilol'un yanında çalıştı. Doğaya dönük klasik kurallara bağlı ve teknik gücü ön plana alan uzun çalışmalar, Bara'ya gereken sanat gücünü vermişti.

  İlk yapıtlarında Bouchard'dan çok Despiau ve Maillol gibi büyük ustaların etkisi görülür. Daha doğrusu, Bara'nın ilk büstlerinde figür ve anıtlarında sezilen hava, bir etkiden çok, çağın klasik eğilimlerine bir ayak uyduruştur. Avrupalı heykelciler, bir süre eski Yunan klasisizmini ya da Marcel Gimond gibi birkaç sanatçı, Mısır'ın plastik olgunluğunu, anıtsallığını yeniden canlandırmak isterken, ileri görüşlü aydın Türk heykelcilerinin de bu yolu benimsemeleri normaldi.

  Hadi Bara'nın klasisizmle Akademizm arası bir uslübu yansıtan yapıtlarına örnek olarak Adana anıtını, Müritoğlu ile birlikte yaptığı Barbaros anıtını, Fevzi Çakmak, Tevfik Fikret, Ahmet Rasim ve Bedia Hanımın (Hadi Bara'nın eşi) büstlerini, birkaç çıplak kadın figürünü, özellikle, "Havva" figürünü sayabiliriz. Bu son yapıt Aristide Maillol'un etkisini taşımakla birlikte Bara'nın en güçlü en başarılı çalışmalarından biridir.

  1929'da Paris'te Sonbahar Sergisi'nde gösterilen bu anıtsal kadın çıplağı, ayrıntılardan arınmış, biçimde sadeliğine varmış, tam anlamıyla anıtsal bir yapıttır. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nin en değerli parçalarından biri olan bu heykel, ne yazık ki bronza dökülmemiş, alçı olarak kalmıştır. Fakat heykelci Muzaffer Ertoran tarafından bronz rengine boyandığı için heykel bronzdan sanılır.

  Ölümünden önceki on yıl içinde, Bara'da tam bir kişilik değişimi görülür. Figüratif, insancıl bir üsluptan soyut araştırmalara atlayan, çağın ileri görüşlü estetiğini benimseyen sanatçı, doğa ile ilişkilerini kesmiş, gerçek üstü biçimlerin boşlukta kapladığı yerleri saptamak gibi tam anlamıyla soyut araştırmalara yönelmiştir. "Boşluk-doluluk" denge ve düzenini bulma çabası içinde yaptığı, çoğu alçı bazıları demir lama ve çubuktan yaratılmış heykellerinde geometrik bir biçim düzeni ağır basar.

  Feza çağı diye adlandırdığı alçı tekerlekler, üçgenler ve hunilerde, boşluk- doluluk dengesiyle birlikte, çağımızın bilimsel çabaları ve bu çabaların sırlarını içten duymuş bir sanatçının tasaları dile gelir. 1971 yılında İstanbul'da öldü.
   
 15. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Heykeltraşların Biyografileri

  Zühtü Müridoğlu

  Zühtü Müridoğlu 26 Ocak 1906'da İstanbul'da doğdu. Figüratif ve soyut anlayışta yapıtlar üreten heykelci, 1924'te girdiği Sanayi-i Nefise Mektebi'nde önce Resim Bölümü'nde Hikmet Onat'ın, sonra da Heykel Bölümü'nde İhsan Özsoy'un öğrencisi oldu. 1928'de Avrupa sınavını kazanarak Paris'e gitti.

  1928-1932 arasında özel Colarossi Akademisi'nde Marcel Gimond'un öğrencisi oldu. 1936-1939 yılları arasında İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde çalıştı. 1939-1947 arasında da Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nde resim öğretmeni olarak görev yaptı. 1947'de girdiği İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü'nde, 1950-55 arasında Ali Hadi Bara ile birlikte heykel, 1971'de emekli olana değin de ağaç uygulama atölyesini yürüttü.

  Türkiye'de heykel sanatının gelişmesine önemli katkıları oldu. İlk dönem yapıtlarında A.Maillol'un düzen ve uyumundan etkilendi. Figüratif heykellerinde yumuşak bir hacimlendirme yöntemi kullandı. Hadi Bara ile birlikte 1941-43 arasında Beşiktaş'taki "Barbaros Anıtı"nı gerçekleştirdi. İlk soyut çalışmalarını 1950'den sonra yapmaya başladı. Önceleri doğal biçimleri stilize bir anlayışla heykel ve kabartmalara uyguluyordu. 1950'lerin ortalarında geometrik soyuta yöneldi ve heykel alanında ki bu anlayışın Türkiye'deki ilk temsilcilerinden biri oldu. 1953'te Londra Çağdaş Sanatçılar Enstitüsü tarafından düzenlenen uluslararası heykel yarışmasında "Bilinmeyen Siyasi Esir" adlı yapıtıyla ödül kazandı.

  1980'lerde de figüratif ve soyut çalışmalarını birlikte sürdürdü. Taş, ahşap, alçı, bakır, demir gibi çok çeşitli malzemeler kulandı. Anıt heykelleri arasında Anıtkabir'in büyük merdivenin batı yanındaki kabartma (1953), Büyükada'daki "Atatürk Anıtı" (1965), Muş'taki "Atatürk Anıtı" (1965) bulunmaktadır.

  1977'de Sedat Simavi Vakfı Ödülü (ressam Cevat Dereli ile), 1981'de de Atatürk Sanat Armağanı Müridoğlu'na verilmiştir.
   
Heykeltraşların Biyografileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yazar Biyografileri

  Yazar Biyografileri

  orhan belbez orhan belbez kimdir yazar otobiyografileri ali sarper ayşe kulin eren kemahlı kimdir Bütün biyografiler derleme ve alıntıdır. Abbas Sayar ( 21.03.1923)- (12.08.1999) 21 Mart 1923'te Yozgat'ta doğdu. Liseyi (1941) Yozgat'ta bitirdi. Maddi imkansızlıklar nedeniyle üniversiteye gidemedi. Kısa süreli memurluktan sonra yedeksubay oldu. 1945'te İstanbul'da evlendi. Dört sömestr...
 2. Karikatürist Biyografileri

  Karikatürist Biyografileri

  Bütün biyografiler derleme ve alıntıdır Altan Erbulak ( 01.11.1929)- (1988) (1929-1988) Karikatürist Oyuncu - Gazeteci - Şovmen Altan Erbulak 11 Kasım 1929'da Erzurum'da doğdu.Annesi,dini bütün bir ev kadını,sevecen ve hoş görülü. Babası Binbaşı .Altan'nın çocukluğu,babasının atanması ile ilgili olarak,Anadolu'nun muhtelif şehirlerinde geçti. İlk okulu hemen her yılını farklı okullarda...
 3. Büyükelçi Biyografileri

  Büyükelçi Biyografileri

  Bütün biyografiler internetten derleme ve alıntıdır Abdülhak Hamit Tarhan ( 05.02.1851)- (12.04.1937) Tanzimat döneminde batı tesirlerini Türk şiirine sokan şair, tiyatro yazarı ve diplomat. 5 Şubat 1851’de İstanbul’da doğdu. Babası, dedesi ve soyu ilim aleminde isim yapmış şahsiyetlerdi. Dedesi Abdülhak Molla, İkinci Mahmud ile Abdülmecid Hanın hekimliğini yapmış, şiir ve tarihle...
 4. Kaşifler Biyografiler

  Kaşifler Biyografiler

  ünlü kaşifler kaşiflerin hayatı 2000 yılından sonraki bilim insanları ve kaşifler 2000 yılından sonraki bilim insanları ve kaşifleri 15 16 yüzyıllardaki kimlerdir Biyografiler internetten alıntı ve derlemedir Evliya Çelebi (1611 - 1682) Asıl adı Derviş Mehmed Zillî olan Evliya Çelebi'dir 1611 yılında İstanbul Unkapanı'nda doğdu. Babası Derviş Mehmed Zillî,...
 5. İstihbaratçı Biyografileri

  İstihbaratçı Biyografileri

  Kaynaklar: MIT (Milli İstihbarat Teşkilatı) Şenkal Atasagun 1941 yılında Kars'ta doğdu. Galatasaray Lisesi ve Grenoble (Fransa) Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olup, Fransızca ve İngilizce bilmektedir. Yedeksubaylığını müteakip 1967 yılında Milli İstihbarat Teşkilatı'na girmiş, İstihbarat ve Operasyon Başkanlıkları bünyesinde çeşitli kademelerde hizmet vermiştir....

Sayfayı Paylaş