Hidayet ver Yâ Hâdi!

nisan

Yeni Üye
Üye
Hidayet ver Yâ Hâdi!
Hidayet ver Yâ Hâdi!

Buhari ve Müslim Enes ve Ömer (r.a) naklettiler ki: Enes ve Ömer (r.a) dediler ki: Resûlullah (s.a.v.) buyurdu ki: "Kim benim sünnetimden yüz çevirirse o benden değildir." Taberani Evsat adlı kitabında İbn Abbas'dan nakletti ki: Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
"Allah'ım benim halifelerime merhamet et.." Biz dedik ki: "Ya Resulullah Senin halifen kimlerdir?" Resûlullah (s.a.v.) buyurdu ki: "Onlar öyle kimselerdi ki, benden sonra gelip, benim hadislerimi nakledip ve onları insanlara öğretendir.
“Darimi (r.a) "Kime Resûlullah (S.a.v)'in hadisi ona ulaşırda ona karşı edebli ve onu yüceltmez ise, O kişiye cezanın acele verileceği" bölümünde şunları naklatmektedir. Darimi el-Aclaniyy yoluyla Ebu Hureyre'den nakletti ki: Ebu Hureyre dedi ki: Rasûlullah (s.a.s) buyurdu; "Bir adam iki elbisesine bürünmüş bir şekilde çalım satarak yürürken, bu esnada Allah (c.c) bu kişiyi yere batırdı. Kıyamet gününe kadar hala batmaya devam edecektir." Uzun elbise giymiş bir genç Ebu Hureyre’ye dedi ki: Ey Ebu Hureyre, yere batırılan genç şöyle mi yürüyordu? Genç, yürüme taklidi yaparken kendisine de eliyle hafifçe vuruyordu. Bu esnada, aniden yüz üstü yere düştü, ağzı burnu kanamaya başladı. Nerede ise her tarafı, kırılacaktı. Ebu Hureyre bunun üzerine şu ayeti okumaya başladı: "Biz seninle alay edenlere engel oluruz" (Hicr 95)
Şehitlerin dereceleri
Şehitler dört derecedir:
1- İmanı sağlam olan mümin. Düşmanla karşılaşır, Allah’a verdiği söze sadık kalarak ölünceye kadar savaşır. İşte bu kimse, Kıyamette herkesin imrenerek baktığı şehittir.
2- İmanı sağlam korkak mümin. Düşmanla karşılaşır, çok korkar. Nerden geldiği belli olmayan bir şey ölümüne sebep olur. Bu, ikinci derecededir.
3- İyi ve kötü ameli olan mümin. Düşmanla karşılaşır, Allah’a verdiği söze sadık kalarak öldürülünceye kadar çarpışır. Bu üçüncü derecedir.
4- Günahkâr mümin. Düşmanla karşılaşır. Allah’a verdiği sözde sadık kalarak öldürülünceye kadar savaşır. Bu da, dördüncü derecedir. (Buhari)Müslüman’ın beş hakkı
Bir Müslüman’ın Müslüman üzerinde beş hakkı vardır:
1- Karşılaşınca, selam vermek,
2- Davet edince, davetine gitmek,
3- Nasihat isterse, yardımcı olmak,
4- Aksırıp Elhamdülillah derse, Yerhamükellah demek,
5- Hastalanırsa ziyaretine, ölürse cenazesine gitmek. (Buhari)
Helak eden beş şey
Ümmetim şu beş şeyi helal saydığı zaman helak olur:
1- Birbirini lanetlemeyi,
2- İpekli giymeyi,
3- Çalgı çalmayı,
4- İçki içmeyi,
5- Erkeğin erkekle, kadının kadınla iktifa etmesini. (Hâkim, Beyheki)
Cuma günü
Cuma gününde beş haslet vardır:
1- Allah, o günde dem’i yarattı.
2- O, Cennetten yeryüzüne o gün indirildi.
3- Cuma günü vefat etti.
4- Kıyamet, Cuma günü kopacaktır.
5- Cuma günü duaların kabul olduğu bir saat vardır. (Buhari)
Resulullah’ın üstünlüğü
Diğer peygamberlere beş şeyle üstün kılındım:
1- Bütün insanlara peygamber oldum.
2- Şefaatimi, ümmetime ahirette imdat olarak sakladım.
3- Bir aylık mesafeden, düşmanlarıma korku saldım.
4- Yeryüzü bana mescit ve temizleyici kılındı.
5- Ganimetler bana helal kılındı. (Buhari)
Beş şeyin karşılığı
Beş şey, beş şeyin karşılığıdır:
1- Bir topluluk verdiği sözden dönerse, düşmanları başlarına musallat olur.
2- Dinin emrine uyulmazsa, fakirlik yaygınlaşır.
3- Fuhuş yaygınlaşırsa, ölümler çoğalır.
4- Ölçü ve tartıda hile yapılırsa, bereketsizlik olur.
5- Zekât verilmezse, yağmurlar kesilir. (Taberani)
Kâmil iman
Şu beş şey imandandır:
1- Allah’ın emrine teslim olmak,
2- Allah’ın takdirine rıza göstermek,
3- İşinin sonunu Allah’a havale etmek,
4- Allah’a güvenmek,
5- Musibete sabır göstermek. (Bezzar)
Peygamberlerin ortak sünnetleri
Şu beş şey peygamberlerin sünnetlerindendir:
1- Hayâ,
2- Hilm [Yumuşaklık, vakar],
3- Hacamat,
4- Misvak kullanma,
5- Güzel koku sürünme. (Taberani)
Beş şeyin kıymeti
Beş şeyden önce beş şeyin kıymetini bil!
1- İhtiyarlıktan önce gençliğin,
2- Hastalıktan önce sağlığın,
3- Meşguliyetten önce boş vaktin,
4- Fakirlikten önce zenginliğin
5- Ölmeden önce hayatın kıymetini bil! (Ebu Nuaym)
İbadette hayır bırakmaz
Şu beş şey, oruç ve abdestte hayır bırakmaz:
1- Yalan,
2- Gıybet,
3- Söz taşımak,
4- Harama bakmak,
5- Yalan yere yemin. (Deylemi)
Dört haslet
Allah-u Teâlâ buyurdu ki: Kullarıma dört haslet verdim:
1- Zahireye güve musallat ettim, yoksa zenginler bunu altın gümüş gibi saklarlardı.
2- Cesede kokmayı musallat ettim, böyle olmasaydı, dost dostu hiç gömmezdi.
3- Üzüntü için teselli verdim, yoksa nesil kesilirdi.
4- Ecel verip, emeli uzattım. Yoksa [ölüm var diye] kimse geçim derdine düşmez, dünya, bakımsızlıktan harap olurdu. (Hatib)
Mal ve ilimdeki dört grup
İnsanlar, mal ve ilim yönünden dört gruba ayrılır:
1- Allah-u Teâlâ’nın mal ve ilim verdiği kimse. O kimse, Rabbinden korkar. Allah’ın bunda bir hakkı olduğunu bilerek, akrabalarına iyilik yapar. Bu kimse, en üstün derecededir.
2- Allah-u Teâlâ’nın mal vermediği fakat ilim verdiği iyi niyetli kimse. (Eğer malım olsaydı, malımı Allah yolunda harcardım) diye düşünür. Bu kimse iyi niyetinden dolayı, birinci gruptaki insan gibi mükâfat alır.
3- Allah-u Teâlâ’nın mal verdiği fakat ilim vermediği kimse. Bu kimse malını bilgisizce harcar, Allah’tan korkmaz, Allah’ın onda bir hakkı olduğunu bilmediği için akrabalık haklarını yerine getirmez. İşte bu kişi, en kötü derecededir.
4- Allah-u Teâlâ’nın, ne mal ne de ilim verdiği kimse. Bu da, (Eğer malım olsaydı, üçüncü gruptaki kişi gibi davranırdım) diye düşünür. Bu da niyetine göre, üçüncü gruptaki gibi günaha girer.
(Tirmizi)
spacer.gif

"Allah'ı dost edineni dost edineceğime,
Allah'a düşmanlık yapana düşmanlık
yapacağıma dair Allah'a söz verdim."

Geri