Hidrolik-pnömatik Teknisyeni

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Hidrolik-pnömatik Teknisyeni
Sıvıların (yağların) basınç altında sıkılaştırılması sonucu oluşan enerjiden faydalanılarak kuvvet veya hareket itilmesi prensibine “hidrolik”, aynı işlemin basınçlı hava ile yapılmasına “pnömatik” denir. Hidrolik pnömatik teknisyeni endüstriyel üretimin gerçekleştirildiği işyerlerinde veya ihtiyaç duyulan diğer alanlarda kullanılan otomasyon sistemleri, iş makineleri, takım tezgahları, robot sistemleri ve preslerin hidrolik-pnömatik devrelerini oluşturan, devre elemanlarının montajını, tamir ve bakımını yapan kişidir.

GÖREVLER
Otomasyon sistemlerinin, takım tezgahlarının ve preslerin hidrolik-pnömatik devre elemanlarının, sembollerinin temel prensiplerine göre,
-Basit hidrolik-pnömatik devre ve elektropnömatik-elektrohidrolik devre tasarımları çizer,
-Kullanılacak devre elemanlarını belirler,
-Projesi verilen bir hidrolik-pnömatik sistemin montajını yapar,
-Hidrolik pnömatik devre elemanlarının veya sistemin tamir ve bakımını yapar,
-Sistemdeki bozuklukları belirler ve giderir,
-Programlanabilir lojik kontrol sistemleri kurar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
-Hidrolik-Pnömatik devre elemanları,
-Dijital elektronik ve temel elektronik deney setleri,
-Bilgisayar ve donanımı,
-PLC programlama cihazı,
-Kumpas ve mikrometre gibi ölçü aletleri,
-Viskozimetre,
-Elektriksel ölçü ve kontrol aletleri (avometre),
-Basınç, debi, sıcaklık ölçü ve test cihazları,
-Çeşitli endüstriyel yağlar ve sıvılar,
-Tamir-bakım için gerekli el aletleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Hidrolik-Pnömatik Teknisyeni olmak isteyenlerin; -Fen bilimlerine, özellikle mekaniğe ilgili, -Şekil ve uzay ilişkilerini algılama yeteneğine sahip, -Dikkatli, titiz, ayrıntılara özen gösteren, -El-göz koordinasyonu yüksek, -Tertipli, düzenli ve sabırlı, -Yeniliğe açık, araştırıcı, kimseler olmaları gerekir. ÇALIŞMA ORTAMI VE

KOŞULLARI

-Hidrolik-Pnömatik Teknisyenlerinin çalışma ortamı genellikle kapalı olmakla beraber zaman zaman açık, tamir-bakım ünitelerinde yağlı ve kirlidir. Birinci derecede makine ve araç-gereçlerle ilgilidirler. Görev genellikle ayakta, eğilerek, çökerek yerine getirilir. -Çalışırken mühendisler, teknikerler, operatörler, müşteriler ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Hidrolik-Pnömatik Teknisyenleri; otomasyon sistemlerinin kullanıldığı endüstriyel üretim yapan işletmelerde, iş makineleri, preslerin vb.nin imali, tamiri bakımı ve montaj atölyelerinde, bu işletmelere yedek parça temin eden firmalarda iş bulabilirler. Proje ve Danışmanlık hizmeti veren mühendislik bürolarında çizim ve programlama işlerinde çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimi Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin “Hidrolik-Pnömatik” bölümlerinde verilmektedir. MESLEK

EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Anadolu Teknik Liseleri; Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı “Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına başvuran ve sınavda başarılı olup bu bölüm için yeterli puan alan öğrenciler kayıt yaptırabilirler. Sınava başvurabilmek için; ilköğretim okulu 8. sınıf öğrencisi olmak ve sağlığı girmek istediği okulun ve mesleğin öğrenimine elverişli olması gerekmektedir. Endüstri Meslek Liselerine; ilköğretim okulu mezunu, başarı ve sağlık durumu girmek istediği mesleğe uygun öğrenciler kayıt yaptırabilirler,

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi ; Anadolu Teknik Liselerinde 1 yılı yabancı dil hazırlık sınıfı olmak üzere toplam 5 yıl, Teknik Liselerde 4 yıl, Endüstri Meslek Liselerinde 3 yıldır. -Bu okullarda meslek eğitimi teorik ve uygulamalı olarak yapılır. -Eğitim süresince; Türk Dili ve Edebiyatı,Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih, Coğrafya, Matematik, Yabancı Dil, Biyoloji ve Sağlık Bilgisi, Fizik, Kimya, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük gibi genel kültür dersleri, Temel Hidrolik, Temel Pnömatik, İleri Hidrolik, Endüstriyel Hidrolik, Elektropnömatik, Lojik Pnömatik, Proje ve Uygulama, PLC (Programlanabilir Lojik Kontrol), CAD(Bilgisayar Destekli Çizim), Robotik, Elektrik ve Elektronik Bilgisi, Mikroişlemciler gibi teorik ve uygulamalı meslek dersleri okutulur.

MESLEKTE İLERLEME Meslek liselerinin Hidrolik-Pnömatik bölümünden mezunlar istedikleri takdirde Endüstriyel Kalıpçılık, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Mekatronik Sondajcılık, Tarım Alet ve Makineleri, lurji Malzeme, Gemi Makineleri, Otomotiv, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, lografi ve Malzeme Muayenesi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca meslek liselerinin hidrolik-pnömatik bölümünden mezun olanlar, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve “Otomotiv Öğretmenliği”,”Mekatronik Öğretmenliği” ile “Talaşlı Üretim Öğretmenliği” lisans programını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Özel işyerlerinde çalışanlar tecrübe ve deneyimlerine göre kalite kontrol şefi, atölye şefi, bölüm şefi vb. adlar altında çalışabilmektedirler. Kendi adlarına işyeri açabilmektedirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ Mesleki eğitim kanununa göre öğrenciler işyerinde yapılan uygulamalı eğitimde, asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret almaktadırlar. İşletmelerde eğitim gören öğrenciler iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanmakta olup, sigorta pirimleri Milli Eğitim Bakanlığınca ödenmektedir. Kazanç, çalışılan sektör ve işletmeye göre değişmektedir. Kamu sektöründe derece, kıdem ve “teknik hizmetler” sınıfındaki tazminatlara göre ücret alınmaktadır. Özel sektörde ilk işe girişte asgari ücret düzeyinde olan kazanç, daha sonraki günlerde başarı durumuna göre artmaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER -İlgili Eğitim Kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Geri