Hindistan'ın Mumbai kentinde terör

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Hindistan'ın Mumbai kentinde terör
Mumbai kentinde aşırı dinciler tarafından düzenlenen terör saldırılarında ölü sayısı 160'a yükseldi.
Son olarak komandolar, Ortodoks Yahudi örgütü Chabad Lubavitch'in merkezi Neriman Evi'nin dış duvarını havaya uçurdu. Rehinelerin olduğu merkezi kuşatan komandolar binanın dış duvarında delik açtı, patlamanın etkisiyle çevredeki binaların camları kırıldı. Patlamadan sonra binadan duman yükseldi, binadan silah ve küçük patlama sesleri geldi.

İsrail kurtarma servisi Zaka'nın, yardım için Mumbai'ye gönderdiği ekibe dayandırdığı açıklamasında, "Görünen o ki, rehineler hayatta değiller" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, rehinelerin kimliği ve sayılarıyla ilgili ise bilgi verilmedi. İsrailli bir haham ve eşinin rehineler arasında olduğu sanılıyordu.

Operasyonun sona erdiği iddia edildi. Yerel televizyon, yaklaşık iki gündür yabancıları rehin tutan militanların bazılarının yakalandığını belirterek, komandoların öldürülen militanların cesetleriyle binadan ayrıldığını duyurdu.

OPERASYONLAR SONA ERDİ

Hindistan'ın Mumbai kentinde, Tac Mahal Oteli'ndeki son 3 teröristin öldürüldüğü ve operasyonların sona erdiği bildirildi.

Ulusal Güvenlik Muhafızlarının komutanı J.K Dutt, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 teröristin öldürüldüğünü, durumun güvenli olup olmadığını araştırmak üzere otelin oda oda arandığını belirtti.

Emniyet Müdürü Hasan Gaffur da oteldeki son teröristlerin de öldürüldüğünü ve yaklaşık 60 saatin ardından tüm operasyonların sona erdiğini açıkladı.

Güvenlik güçleri, saldırıların diğer hedefi Trident/Oberoi Otelinde dün akşam kontrolü sağlamıştı.

CNN-IBN televizyonuna göre saldırılarda 155 kişi öldü, 327 kişi yaralandı. Hint NDTV televizyonu, internet sitesinde, 154 kişinin öldüğünü, 327 kişinin yaralandığını duyururken, Hint haber ajansı PTI, bir bakana dayanarak, ölü sayısının 200'e çıkabileceğini açıkladı. Saldırılarda şu ana dek en az 17 yabancının öldüğü bildirildi.

SON DURUM

Hindistan'ın Mumbai kentinde düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 195'e çıktı.

Yetkililer, operasyonun sona ermesinin ardından Tac Mahal otelinde daha fazla cesede rastlandığını ve ölü sayısının 195'e, yaralı sayısının da 295'e çıktığını bildirdi. Yaralıların hastanelere taşındığını belirten yetkililer, ölü sayısının artmasından endişe edildiğini belirtti.

Hindistan'ın finans ve turizm merkezi Mumbai'de 60 saat kadar süren şiddet, Tac Mahal otelindeki son teröristlerin de etkisiz hale getirildiği operasyonla sona ermişti.

Öte yandan Amerikan yönetiminin, Mumbai'deki saldırılarla ilgili soruşturmaya yardımcı olabilmek amacıyla Federal Soruşturma Bürosuna (FBI), bu ülkeye yetkili gönderme talimatı verdiği bildirildi.

ABD Başkanı George Bush, Mumbai'deki ölümlerden büyük üzüntü duyduğunu belirtmiş ve Hindistan yönetimiyle işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade etmişti.

Ülkede operasyonlar sabah saatlerinde yoğunlaştı. Rehin alınan son Türk Yasemin Erden’in de bulunduğu Oberoi Otel’deki operasyon tamamlandı ve şehirdeki son Türk rehine de kurtulmuş oldu. Son olarak Mumbai’nin Yahudi mahallesindeki operasyonlar tamamlandı. Ancak mahallede rehin alınan kişilerden beşinin öldüğü bildirildi.

Türkiye’nin Yeni Delhi Büyükelçisi Levent Bilman yaptığı açıklamada Yasemin Erden’in sağlığının iyi durumda olduğunu bildirdi. Bilman şu sözleri sarf etti: “43 saatlik uzun bir dönemden sonra, en son kendisi ile yaptığım görüşmede, Hint güvenlik güçlerinin kaldığı otel odasına geldiğini ve artık onlarla beraber olduğunu öğrendim.”

Bilman daha sonra yaptığı bir açıklamada, Erden’in otelden çıkartıldığını ve Türkiye’nin Yeni Delhi Büyükelçiliği Müsteşarı Ahmet Yörük ile buluştuğunu bildirdi.

OBEROI/TRIDENT OTEL’DE OPERASYON TAMAMLANDI

Hindistan ordusunun komandoları ise, Oberoi/Trident Oteli’nde düzenledikleri operasyonda mahsur kalan son 33 kişi de kurtarıldı. Bu kişilerin arasında Mumbai’de rehin olarak bulunan son Türk vatandaşı Yasemin Erden de bulunuyor.

YAHUDİ REHİNELERDEN BEŞİ ÖLDÜ

Saldırılar sırasında birçok kişinin odasında saklandığını belirten polis yetkilisi, komandoların oda oda gezerek içeride kalan olup olmadığına baktığını söyledi. Otelin bir odasında ise 24 ceset bulundu. Son olarak şehrin Yahudi Mahallesi’nde operasyonlar tamamlandı. Hint komandolarının Ortodoks Yahudi örgütü Chabad Lubavitch’in merkezi Neriman Evi’nin dış duvarını havaya uçurduğu bildirildi.

Times Now televizyonunun haberinde, rehinelerin olduğu merkezi kuşatan komandoların binanın dış duvarında delik açtığı, patlamanın etkisiyle çevredeki binaların camlarının kırıldığı belirtildi. Polisin son yaptığı açıklamya göre Yahudi Mahallesi’nde de çatışmalar bitmek üzere. İsrail’in Yeni Delhi Büyükelçisi’nin yaptığı açıklamaya göre, mahallede altı İsrail vatandaşı rehin tutuluyordu. Bu rehinelerden beşinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Türkiye'nin Yeni Delhi Büyükelçisi Levent Bilman, Hindistan'ın Mumbai kentinde düzenlenen saldırılar sonucu bir otelde mahsur kalan son Türk vatandaşının otelden çıkartıldığını ve Türkiye'nin Yeni Delhi Büyükelçiliği Müsteşarı Ahmet Yörük ile buluştuğunu bildirdi. Hindistan’da düzenlenen bir kimya fuarına giden eski Maliye Bakanı ve emekli Büyükelçi Ziya Müezzinoğlu’nun oğlu Seyfi ve gelini Meltem Müezzinoğlu da, Trident-Oberoi Otel’de mahsur kalmıştı. Müezzinoğlu çifti, Müslüman oldukları için teröristler tarafından odalarına gönderilmiş ve burada kapılarını kilitleyip beklemişti.

Çift, saatler sonra kurtarılmıştı.

9 SALDIRGAN SORGUDA

11 polisin öldüğü operasyonda, 12 saldırgan öldürüldü. Yakalanan 9 saldırgan sorgulanıyor. Hindistan Başbakanı Manmohan Sing, saldırıları düzenleyen grubun köklerinin ülke dışında olduğuna şüphesi olmadığını söyledi. Komşu Pakistan'ın Savunma Bakanı Ahmed Muhtar bir açıklama yaparak, ülkesinin bu saldırılarla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Yerel kaynaklar ise, tutuklanan militanlardan bazılarının Pakistan merkezli Leşker-i Tayba mensubu olduğunu belirtti. Bu silahlı grup, 2001'de Hindistan'daki parlamento binasına saldırı düzenlemişti.


guncel.net
 
Üst