hip hop nedir

nisan

Yeni Üye
Üye
hip hop nedir
hiphop nedir hiphop çeşitleri hıp hop hip hop
Hiphop, 1970' li yıların sonunda Amerika' da gettolardan çıkan zencilerin oluşturduğu bir kültürdür. Bu kültür Rap müziği, Graffiti sanatı, Break Dance ve Dj' liği içerir. Yani en geniş tanımıyla Hiphop' u bir ağaca benzetirsek, Rap, graffiti, break dance ve dj' lik bu ağacın dallarını oluşturmaktadır. Hiphop bir müzik tarzı değil bir kültür, bir yaşam biçimidir. Bu yüzden piyasada duyulan "Hiphop müzik", "Hardcore Hiphop" gibi terimler yanlıştır. Yine aynı şekilde "Türkçe Hiphop" terimi yanlış, "Türk Hiphop" terimi doğrudur.


70’ Lerin Sonunda Altyapisini Tamamlayan Ve Bir Sosyo-kültürel Kimlik Olarak Ortaya Çiktiginda Amerika’ Yi Bastan Asagi Kasip Kavuran Hiphop, Kelime Olarak ‘kalça Atmak - Kalça Sektirmek’ Anlamina Geliyor (1). Kelime Olarak Bu Kadar Basit Bir Anlami Olan Hiphop’ İn Amerika’ Yi Asip Bütün Bir Dünyayi Etkisi Altina Almasinin Altinda Yatan Neden Kelime Anlami Degil; Yasama Karsi Takindigi Tavirdan Kaynaklaniyor.
yüzlerce Yildir Amerika’ Da Bir Hayvan Gibi Kölelestirilen; Alinip Satilan Siyahlarin Beyazlara Karsi Elde Ettigi Kimi Yasal Haklar, 2000’ E 20 Kala, Yasamda Hiçbir Sey İfade Etmiyordu Gerçekte. Siyahlar Halen Ekonomik Ve Sosyal Olarak Ezilmeye; Siyasal Ve Toplumsal Yasamin Disinda Tutulmaya Devam Ediliyorlardi. Bütün Bu Dislanmisliklar Karsisinda Verilen Yanit, Çesitli Yollardan Akip Gelmeye Basladi. Özelikle Reagan Döneminde Bütün Dünyada Yasanan Ekonomik Darbogaz Nedeniyle, Amerika’ Nin Bir Çikis Olarak Buldugu Ve ‘üfürükçü Ekonomi’ Olarak Adlandirilan, Emegin Hiçbir Degerinin Olmadigi, Paranin Para Getirdigi Dönemde Yüz Binlerce İnsanin İsten Atilmasi, Beyaz Alt-orta Siniftan Çok, Gettolarda Yasayan Siyahlari Vurdu. Iste Tam Da Bu Anda Siyah Gettolarda Hiphop Kültürünün Tasiyici Unsurlari Bir Kurtulus Reçetesi Gibi Belirmeye Basladi: Grafiti, Break Dans, Dj Ve Mc’ Lik Çok Kisa Bir Zaman Diliminde Bütün Amerika’ Da Toplumsal Muhalefet Araci Olarak Gelisti. Böylece Siyahlar, Yarattiklari Bu Yeni Müzik Araciligiyla Günlük Yasamda Karsilastiklari Çeliski Ve Sorunlari Birinci Elden Anlatma İmkani Buldular.alintidir
 
Cevap: hip hop nedir

hip-hop.jpg
 
Geri
Üst