Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Hipermarket yasası yeniden

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Hipermarket yasa tasarısı olarak bilinen, "büyük mağazaları tanımlayan ve çalışma usullerini belirleyen" kanun teklifi yenilenerek TBMM Başkanlığı'na sunuldu.
  Hipermarketlerin kuruluşu ve faaliyeti konusunda bazı kısıtlamalar getiren tasarı daha önce de pek çok kez gündeme gelmiş ancak bir türlü yasalaşmamıştı.

  AKP Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan'ın sunduğu teklife göre büyük mağazalar hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında açık olacak, bu mağazaların haftada 1 gün kapanmasına da odalar ve belediyeler karar verecek.

  Teklif, hangi ad altında olursa olsun, büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyeleri sınırları içinde kalan, toplam alanı 400 metrekare üzerinde satış alanına sahip veya 3'ten fazla şubesi olan mağazaları kapsıyor.

  Teklifin öngördüğü düzenlemeler arasında şunlar yer alıyor:

  Belediye karar verecek: Satış alanı 10 bin metrekareyi geçmeyen büyük mağazaların kuruluş izinleri, büyükşehir belediyesi veya belediyeler tarafından verilecek. Satış alanı 10 bin metrekareden fazla olan büyük mağazaların kuruluş izinleri ise ildeki dernek ve odaların görüşü alınarak, doğrudan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanacak.
  Birbirinden uzak olacak: Büyük mağazaların arasında en az 500 metre mesafe olacak.
  Otopark zorunlu: Büyük mağazalar, belediye mücavir alanlarında, satış alanının en az yarısı kadar, bunun dışındaki yerlerde toplam alanın tamamı kadar bir alanı otopark olarak düzenleyecek.
  İzinsiz kampanya yok: Bu mağazalar, zamanı ve süresi belirlenmemiş indirimli satış kampanyaları yapamayacaklar. İndirimli satış kampanyalarını, bağlı oldukları odanın izniyle, bayramlarda ve özel günlerde, tasfiye ve işyeri değişikliği halinde veya mevsim sonu indirimi olarak yapabilecekler.
  Gece çalışma yasak: Büyük mağazalar hafta içi 10.00 - 20.00 saatleri arasında açık olacak. Mağazaların haftanın bir gününde kapanmaları, odanın görüşü alınarak, bakanlık ve belediyelerce karara bağlanacak. Bu hüküm, belediye mücavir alanı dışında kurulan büyük mağazalara uygulanmayacak.
  Servise izin yok: Belediye mücavir alanı içinde olanlar, müşteri taşıma servisçiliği yapamayacaklar veya yaptıramayacaklar.
  İstisnalar: Ecza depoları ile eczaneler, semt pazarları, 1000 metrekareyi aşmayan fabrika satış mağazaları, kuruluş izninin dışında kalacak.


  Milliyet


   
Hipermarket yasası yeniden konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tembellik Yasası

  Tembellik Yasası

  Madde 1: İnsanlar yorgun doğar, dinlenmek için yaşar. Madde 2:Çalışmak yorar. Madde 3:Gündüz dinlen ki gece rahat edesin. Madde 4:Yatağını kendini sevdiğin gibi sev,içinden çıkamayacağın gibi yap. Madde 5:Yarın yapabileceğin bi işi bugün yapma. Madde 6:Bugünün işini yarına bırakma, erteleyebileceğin kadar ertele. Madde 7:Dinlenen birini görünce otur ona yardım et. Madde 8:Oturmak...
 2. Tembellik yasası

  Tembellik yasası

  Madde 1 : İnsanlar yorgun doğar dinlenmek için yaşar. Madde 2 : Çalışmak yorar. Madde 3 : Gündüz dinlen ki gece rahat edesin. Madde 4 : Yatağını kendini sevdiğin gibi sev, içinden çıkamayacağın gibi yap. Madde 5 : Yarın yapabileceğin işi bugün yapma. Madde 6 : Bugünün işini yarına bırakma, erteleyebileceğin kadar ertele. Madde 7 : Dinlenen birini görünce otur ona yardım et. Madde 8 : Oturmak...
 3. çekim yasası

  çekim yasası

  çekim yasası ÇEKİM YASASI * Çoğu insan düşüncelerinin kendisine söylediği gibi insan olduğuna inanır. Dünkü düşüncelerimiz ile bu günümüzü inşa ettik. * Bir düşünceyi tekrar tekrar düşünürseniz zihninizde iz bırakır ve o düşünceye bağlanırsınız. Çok okuyan bir insan olduğuma inanmak beni daha fazla okumaya teşvik eder. * Bu düşünceleri bilinçli olarak... değiştirmek elimizde Düşüncelerinizin...
 4. Mopaş Hipermarketlerde 16- 19 Haziran'da...

  Mopaş Hipermarketlerde 16- 19 Haziran'da...

  mopaş hipermarket, 16-19 haziran, 2011, kampanyalar, indirimler, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Mopaş hipermarketlerinde 16-19 haziran tarihleri arasında indirimler sizleri bekliyor. Fırsat ürünleri listesi şöyle; Karpuz kg 0.79 TL Salata badem kg 0.79 TL Seçkin beyaz peynir kg 5.49 TL Yörsan tereyağ 1000 gr 9.99 TL Kebir yoğurt 2000 gr 4.49 TL Ofçay dostane 1 kg...
 5. Ölüm Yasası

  Ölüm Yasası

  ​Kızlar ölüm yasası hakkında ne düşünüyorsunuz. Yarın taksimde Galata saray lisesinin önünde saat 14:00 de buluşacağız gelecek olan var mı? Yasayla ilgili bilgi için size video linki atıyorum umarım izlersiniz uzun bir şey değil. Lütfen dostlarımızın zarar görmesini engelleyelim. Ölüm Yasasına Hayır Eylemi! - Erkan Tan'la Başkentten Videoları - tv8 İyi Televizyon

Sayfayı Paylaş