1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Hipermarket yasası yeniden

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Hipermarket yasa tasarısı olarak bilinen, "büyük mağazaları tanımlayan ve çalışma usullerini belirleyen" kanun teklifi yenilenerek TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Hipermarketlerin kuruluşu ve faaliyeti konusunda bazı kısıtlamalar getiren tasarı daha önce de pek çok kez gündeme gelmiş ancak bir türlü yasalaşmamıştı.

  AKP Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan'ın sunduğu teklife göre büyük mağazalar hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında açık olacak, bu mağazaların haftada 1 gün kapanmasına da odalar ve belediyeler karar verecek.

  Teklif, hangi ad altında olursa olsun, büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyeleri sınırları içinde kalan, toplam alanı 400 metrekare üzerinde satış alanına sahip veya 3'ten fazla şubesi olan mağazaları kapsıyor.

  Teklifin öngördüğü düzenlemeler arasında şunlar yer alıyor:

  Belediye karar verecek: Satış alanı 10 bin metrekareyi geçmeyen büyük mağazaların kuruluş izinleri, büyükşehir belediyesi veya belediyeler tarafından verilecek. Satış alanı 10 bin metrekareden fazla olan büyük mağazaların kuruluş izinleri ise ildeki dernek ve odaların görüşü alınarak, doğrudan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanacak.
  Birbirinden uzak olacak: Büyük mağazaların arasında en az 500 metre mesafe olacak.
  Otopark zorunlu: Büyük mağazalar, belediye mücavir alanlarında, satış alanının en az yarısı kadar, bunun dışındaki yerlerde toplam alanın tamamı kadar bir alanı otopark olarak düzenleyecek.
  İzinsiz kampanya yok: Bu mağazalar, zamanı ve süresi belirlenmemiş indirimli satış kampanyaları yapamayacaklar. İndirimli satış kampanyalarını, bağlı oldukları odanın izniyle, bayramlarda ve özel günlerde, tasfiye ve işyeri değişikliği halinde veya mevsim sonu indirimi olarak yapabilecekler.
  Gece çalışma yasak: Büyük mağazalar hafta içi 10.00 - 20.00 saatleri arasında açık olacak. Mağazaların haftanın bir gününde kapanmaları, odanın görüşü alınarak, bakanlık ve belediyelerce karara bağlanacak. Bu hüküm, belediye mücavir alanı dışında kurulan büyük mağazalara uygulanmayacak.
  Servise izin yok: Belediye mücavir alanı içinde olanlar, müşteri taşıma servisçiliği yapamayacaklar veya yaptıramayacaklar.
  İstisnalar: Ecza depoları ile eczaneler, semt pazarları, 1000 metrekareyi aşmayan fabrika satış mağazaları, kuruluş izninin dışında kalacak.


  Milliyet

   
Hipermarket yasası yeniden konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yenİden

  Yenİden

  BU GECE BİR KAĞIDIN ÜZERİNE SADECE BİR TEK CÜMLE YAZ BİR TEK KELİME YAZ HATTA YENİDEN EĞER ZİHNİNDE YÜREĞİNDE KALBİNDE GÖZLERİNDE YENİ BİR ŞEY KALMIŞSA BİR KELİME YAZ YENİDEN VE YENİDEN KELİMESİYLE BAŞLAYAN BİR CÜMLE KUR KENDİNE YENİDEN GÜZEL YÜZLER İÇİN AŞKLAR İÇİN KAVGALAR İÇİN YENİDEN BİR KEZ DAHA KENDİNE BİR KAĞIT ALUZUN ZAMAN SONRA KENDİN İÇİN BİR TEK KELİME YAZ SADECE KENDİN İÇİN BİR TEK...
 2. Tembellik Yasası

  Tembellik Yasası

  Madde 1: İnsanlar yorgun doğar, dinlenmek için yaşar. Madde 2:Çalışmak yorar. Madde 3:Gündüz dinlen ki gece rahat edesin. Madde 4:Yatağını kendini sevdiğin gibi sev,içinden çıkamayacağın gibi yap. Madde 5:Yarın yapabileceğin bi işi bugün yapma. Madde 6:Bugünün işini yarına bırakma, erteleyebileceğin kadar ertele. Madde 7:Dinlenen birini görünce otur ona yardım et. Madde 8:Oturmak...
 3. Tembellik yasası

  Tembellik yasası

  Madde 1 : İnsanlar yorgun doğar dinlenmek için yaşar. Madde 2 : Çalışmak yorar. Madde 3 : Gündüz dinlen ki gece rahat edesin. Madde 4 : Yatağını kendini sevdiğin gibi sev, içinden çıkamayacağın gibi yap. Madde 5 : Yarın yapabileceğin işi bugün yapma. Madde 6 : Bugünün işini yarına bırakma, erteleyebileceğin kadar ertele. Madde 7 : Dinlenen birini görünce otur ona yardım et. Madde 8 : Oturmak...
 4. Evlılık yasası

  Evlılık yasası

  Evliliğe başlamak, bitirmekten daha kolaydır. Ve suçlu daima eşinizdir... Eğer size evlilikten söz eden yalnızca anne ve babanızsa durum sizin için son derece mutsuzdur. Sakın para için evlenmeyin. Çok daha uygun koşullarda borç bulabilirsiniz. Eğer evlilik eğlenceli bir şey olsaydı, nikahı belediye memuru kıymazdı. Ve evli bir çiftin aynı konuda "evet"...
 5. Mopaş Hipermarketlerde 16- 19 Haziran'da...

  Mopaş Hipermarketlerde 16- 19 Haziran'da...

  mopaş hipermarket, 16-19 haziran, 2011, kampanyalar, indirimler, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Mopaş hipermarketlerinde 16-19 haziran tarihleri arasında indirimler sizleri bekliyor. Fırsat ürünleri listesi şöyle; Karpuz kg 0.79 TL Salata badem kg 0.79 TL Seçkin beyaz peynir kg 5.49 TL Yörsan tereyağ 1000 gr 9.99 TL Kebir yoğurt 2000 gr 4.49 TL Ofçay dostane 1 kg...

Sayfayı Paylaş