1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Hipernovadan Görkemli Patlamalar

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Bilim adamları, geçen yıl tanıklık ettikleri şimdiye kadarki en parlak ve şiddetli süpernova (enerjisi biten büyük yıldızların şiddetle patlaması) patlamasına yaptıkları araştırmayla açıklık getirdiler.
  Araştırmalarını saygın İngiliz dergisi Nature’da yayımlayan Amerikalı astronomlar, geçen yıl 18 Eylül’de gözlemlenen, 240 milyon ışık yılı uzakta NGC 1260 galaksisindeki SN2006gy süpernovasının, Güneş’n 50 milyar katı yoğunlukta parlaklığa ulaştığını tespit ederek, yıldızların ölümü konusundaki teoride önemli bir noktayı belirlediler.


  Güneş’ten en az 100 kez daha büyük olan ve şimdiye kadar gözlemlenen süpernovaların 100 katı ışık saçan bu yıldızın en az 6 kez patladığını belirten California Üniversitesi’nden Stan Woosley, oluşturdukları modele göre, Güneş’in 90 ila 130 katı büyük kütleye sahip sıra dışı yıldızlar için böyle bir senaryonun geçerli olduğunu kaydetti.


  Bazı gökbilimciler, bu olaya "hipernova" adının verilmesi gerektiğini savunarak, "Yıldız genleşiyor, ancak bu arada gökcismini patlatmak için yetersiz kalıyor ve patlama süresi uzuyor. Güneş’in 90 ila 130 katı yıldızlar için bir nabız, vurum söz konusu" diye konuşuyorlar. Genleşme, radyasyona neden oluyor ve bir büzülme meydana geliyor. Bunun ardından yeni bir genleşmeye neden olan yeni bir sıcaklık ortaya çıkıyor. Sonrasında yıldız 40 güneş hacmine dek daralıyor, demirce zengin çekirdeği eriyor ve bir gama ışını patlamasıyla yaşamı sona eriyor.

  Karşıt teori


  Bu arada, Amsterdam Üniversitesi’nden Hollandalı astronomlar Simon Portegies Zwart ve Edward van den Heuvel, karşıt teorilerinde, SN2006gy süpernovasının tek bir yıldızdan oluşmadığını savundular. Hollandalı astronomlar, buna karşın iki dev gökcisminin çarpışmasının söz konusu olduğunu belirttiler.


  Gökbilimcilerin genel varsayımına göre, başlangıçta yapısı, iyonize madde olan plazma şeklindeki bir süpernovanın parlaklığını yitirmesi haftalar ya da aylar sürebilir. Bu süre zarfında yaydığı enerji, güneşin 10 milyar yılda yayacağı enerjiden daha fazladır. Bu patlamalar, maddenin evrende bir noktadan başka noktalara taşınması işine yarar.

  Patlama sonucunda dağılan yıldız artıklarının, evrenin başka köşelerinde birikerek yeniden yıldızlar ya da yıldız sistemleri oluşturduğu varsayılmaktadır. Bu teoriye göre, Güneş, Güneş Sistemi içindeki gezegenler ve bu arada Dünya da çok eski zamanlarda meydana gelmiş bir süpernova patlamasının sonucunda ortaya çıkmış olabilir.
   
Hipernovadan Görkemli Patlamalar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Patlamanın kanlı bilançosu

  Patlamanın kanlı bilançosu

  Bir yaz akşamı kabusa döndü. İki bomba ile İstanbul sarsıldı. Bilanço çok kanlı oldu. Güngören'de dehşet saatleri; İstanbul Güngören'de iki büyük patlama meydana geldi. Bombalı saldırı sonucu ilk belirlemelere göre 16 kişi yaşamını yitirdi. 157 kişi de yaralandı. Yaralı sayısının daha da fazla olabileceği bildiriliyor. Her iki patlamada çöp konteynırında meydana geldi. İlk patlama çok...
 2. Patlamada hayatını kaybedenler

  Patlamada hayatını kaybedenler

  Kanlı patlamada tam 16 kişi hayatını kaybetti. Patlamada hayatını kaybedenlerden isimleri tespit edilenler ise şöyle; 16 kişinin öldüğü Güngören'de meydana gelen patlamalarda ölen ve yaralananların isimlerinin belirlenmesine çalışılıyor. Patlamada ölenlerin arasında 3 yaşında bir çocuk da var. HAYATINI KAYBEDENLER: Fadime Beşkan, Hayrettin Güler, Şeyma Özkan Taha Yıldız Aleyna Çelik...
 3. Istanbul'da görkemli kutlama

  Istanbul'da görkemli kutlama

  Cumhuriyetin kuruluşunun 85. yılı tüm yurtta ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlanacak. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının geçtiğimiz yıllara göre çok daha görkemli geçmesi bekleniyor. Ankara'daki kutlamalara, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve devlet erkanı katılacak. Son zamanlarda artış gösteren terör saldırılarının ardından, Cumhuriyetin kuruluşunun 85. yıldönümü kutlamalarına halkın çok...
 4. uçurum dibindeki görkemli evler

  uçurum dibindeki görkemli evler

  görkemli evler uçurum evleri görkemli manzaralar resimler ne garip dimi böyle görkemli evleri bu uçurum dibine inşa edip nasılda yaşıyorlar ayy uyur gezer olsan gümmm gittin :D:D
 5. görkemli avizeler

  görkemli avizeler

  yılın ev modasından siz değerli meleklerim için bir birinden şık ve bir o kadarda görkemli müthiş avizeler :)

Sayfayı Paylaş