1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  hipertansiyon hastaları mutlaka sık sık duş almalı

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Aşırı sıcakların geri gelmesi, hipertansiyon hastalarının sağlığını olumsuz etkiliyor. Kan basıncının sağlık açısından sakıncalı olan değerlere yükselmesiyle ortaya çıkan hipertansiyon için alınacak en önemli tedbirin sık duş olmak olduğu bildirildi.

  Acıbadem Bursa Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cem Heper, hipertansiyonda, kan damarlarının kan basıncını ayarlama görevini yapamadığını belirterek, ısı artışlarına karşı hastaların sık sık duş almasını önerdi.


  Isı artışına bağlı olan sorunların, hipertansiyonlularda çok daha sık görüldüğünü belirten Dr. Heper, hipertansiyon hastalarının her hangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadan önce, kendi vücut özellikleri ve kullandığı ilaçların etki mekanizmaları ile ilgili gerekli bilgileri doktorlarından öğrenmeleri gerektiğini belirtti.
  GÜNEŞ GİDİNCE EGZERSİZ YAPIN

  Hipertansiyon hastalarının aşırı sıcaklarda laması gereken önlemleri anlatan Dr. Cem Heper, bunları şöyle sıraladı:

  "Terlemeyi önlemeyen hafif ve pamuklu giysiler giyin. Bol sıvı almaya özen gösterin. Özellikle öğle saatlerinde açık havada güneş altında kalmamaya çalışın. İlaçlarınızı düzenli kullanın. Akşam veya sabah serinliğinde düzenli egzersizlerinize devam edin. Sık sık duş almaya özen gösterin."

  AŞIRI SICAKLARDA İLAÇLARI AKSATMAYIN

  Kan basıncının ani yükselmelerinde en yakın acil servise veya hastanın hekimine ulaşılmasının son derece önem taşıdığını belirten Heper, "Zaman kaybetmek, istenmeyen olaylara neden olabiliyor. Bilinçsiz kullanılan tansiyon düşürücü ilaçlar, kalp krizleri veya böbrek yetmezlikleri gibi hayatı tehlikeye sokucu sonuçlara yol açabiliyor. Bu nedenle hekim tavsiyesi olmadıkça ilaç kullanılmamasında yarar var. Hastanın taşınması veya gelecek ilk yardım beklenirken serinletilmesi ve dinlendirilmesi en iyi yardımdır. Isı artışı olan günlerde ilaçların düzenli kullanılması büyük önem taşıyor. İlaç yeterli gelmiyorsa, hekimin hastayı değerlendirmesi ve tedavisini bulgularına göre ayarlaması gerekiyor." diye konuştu.

  ANİ SICAKLIK DEĞİŞİMİ DE ZARARLI

  Hipertansiyonu oluşturan mekanizmalara göre hastalığın 3 gruba ayrıldığını belirten Heper, bunları, "Su tutulumunun ön planda olduğu hipertansiyon, sinirsel etkinlik artışının ön planda olduğu hipertansiyon, hem su tutulumunun, hem de sinirsel etkinlik artışının bir arada olduğu hipertansiyon." şeklinde sıraladı.

  Su ve tuz atılımının arttığı havalarda, su ve tuz atılımını etkileyen ilaçları kullananların dikkatli olması gerektiğini belirten Dr. Heper, "Bu gruptan ilaçlar kullananların susuz kalmamaya dikkat etmeleri özellikle önemlidir. Sıcak krampları, halsizlik ve kan basıncındaki düşmeler sıvı kaybının fazla olduğunu gösteren son derece önemli bulgulardır. Bu durumlarda hemen doktorunuza başvurmanız önemli" şeklinde konuştu.

  Heper, şunları kaydetti: "Sıcaklık artışlarından korunmak için klimalı odalara saklanmak ve ani sıcaklık değişimlerine maruz kalmak, hipertansiyon hastalarının sıcağa uyum yeteneklerinde azalmaya yol açacağı için yarar yerine zarar getirebiliyor. Sinirsel mekanizmalı veya karışık mekanizmalı hipertansiyonu olanlarda, ani ısı değişikliklerine damar sisteminin vereceği yanıtlar çok farklı olabiliyor. Ani tansiyon düşmeleri gibi, ani tansiyon fırlamaları görülebiliyor. Bu reaksiyonların önlenmesinde genel önlemlerin yanı sıra ilaç tedavisinin de önemi büyük. Bu nedenle hipertansiyon hastalarının, her hangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadan önce, kendi vücut özellikleri ve kullandığı ilaçların etki mekanizmaları ile ilgili gerekli bilgileri hekiminden öğrenmesi gerekiyor."


   
hipertansiyon hastaları mutlaka sık sık duş almalı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cengiz Kurtoğlu - Sıkı Sıkı

  Cengiz Kurtoğlu - Sıkı Sıkı

  Görmedi şu deli gönlüm Görmedi hiç böyle güzel Sana öyle bir yandı ki Yangınlardan daha beter Feda olsun (kurban olsun) canım sana Yeterki gel kollarıma Bırakma hiç ellerimi Sıkı sıkı sarıl bana İstiyorsan yıldızlardan Taç yapayım saçlarına Al kalbini gel yeterki Gül dökeyim yollarına Feda olsun (kurban olsun) canım sana Yeterki gel kollarıma Bırakma hiç ellerimi Sıkı sıkı sarıl bana
 2. Sık sık yatak ıslatma

  Sık sık yatak ıslatma

  yatak ıslatmaya son Çocukların neredeyse yarısı üç yaşında hala yataklarını ıslatırlar. Pek çok çocuk gelişimi uzmanı 6 yaş dönemine kadar yatak ıslatmayı normal bulurlar ki çocukların sadece % 12 si bu dönemde hala yataklarını ıslatırlar. Yatak ıslatma konusunda güçlü bir aile geçmişi etkisi vardır. Ebeveynlerin ikisindede çocuklukta yatak ıslatma geçmişi varsa %77 ihtimalle çocukta aynı şeyi...
 3. saçları sık sık yıkamak zararlı!!!

  saçları sık sık yıkamak zararlı!!!

  saçları sık yıkamak saçı hergün yıkamak zararlımı hergün saç zararlımıdır saçları zararlımı her gün saç zararlımıdır Saçlarınızı sık sık yıkamanız yağlanmayı kamçılar ve kıl köklerini tahriş eder. Cildiye Uzmanı Alaaddin Atalık çok sayıda kişinin yağdan kurtulmak için saçını sık aralıklarla yıkadığını söyledi. Bunun çok yanlış bir uygulama olduğunu ifade eden Atalık ne kadar sık yıkanırsa...
 4. Sıkı Dostlar

  Sıkı Dostlar

  Zaman ilerledikçe; insanlarlık nereye gidiyor derken hayvanların dostluğu göz yaşartıcı.. Avustralya’daki Mogo hayvanat bahçesinde üç aylık yavru kaplan ile Alman çoban köpeği Rumble’ın dostlukları görenleri şaşırtıyor. Köpek Rumble, hayvanat bahçesinin sahibi Sally Padey tarafından büyütülen yavru Kinwah’a “abilik” yapıyor. Rumble bebek kaplanla ayrıca oyun oynamayı da ihmal etmiyor....
 5. Sizde sık sık terliyormusunuz?

  Sizde sık sık terliyormusunuz?

  Terleme sorunu Terlemeyi önleyici Kızlar ben pek terleme yaşamamışım .belkide kışa geldiği için rakat geçti hamileliğm bu artan sıcaklarla beraber sık terleyen varmı?

Sayfayı Paylaş