1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Hİpnoz Ve RÜya Analİzlerİ

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  )ÖRNEK: 25 yaşında bir bayan. Rüyasında, evindeki dev bir yılanın ona doğru geldiğini onun da yılanın kafasına kitapla vurduğunu ,anlattı. Yılan dev bir yılan ,yani boğan ve yutan .Kitapsa bilgi ve entellektüel bilginin sembolü. Ancak ben yinede bu rüyanın analizini yaparken, bayanla birlikte onun öznel yaşantısı ve duygularıyla bu analizi yaptım . Bakın sonuçta ne çıktı. Boğan ,sıkan ve yutan yılan baskın anne imgesi. Kitapsa, annesine karşı bağımsızlık savaşına giren kızın ,bu savaştaki silahı . Kendi içindeki kötü anne imgesiyle savaşta bu kızın seçtiği yol, entelektüel bilgi ve aydınlanma yolu . Bilginin ve entellektüel uğraşların ön plana çıkarmasını bilnç dışı böyle sembolize ediyor bize.

  2)ÖRNEK: 22 yaşında bir bayan aşırı yemek yediğini ,kaç tane diyetisyene gittiyse de ,bir sonuç alamadığını söyledi. Hipnoz esnasında ,yemesine neden olan sorunu göreceğini söylediğimde ,nişanlısını gördü. Nişanlısının hangi davranışını buna neden olduğunu sorduğumda ise taş gördüğünü söyledi. Taş: katı, esnemez, sert. Hipnoz sonunda bana nişanlısının katı esnemez ve inatçı tutumunun onu tedirgin ettiğini bu yüzden kaygı nöbetleri yaşadığını ve bunuda yemekle bastırdığını söyledi.
  Görüldüğü gibi biliçdışı yine kendine has lisanla sorunu özetliyor. Sorunu keşfeden kişi ise zincirlerinin farkına varmış köle gibi ya zincirleriyle mutlu olacak, yada onları kıracaktır . Hapsolduğu yer güvenli , özgürlükse bilinmezlerle doludur. Bundan sonrası ise kişinin seçimine, özgür iradesine kalır.

  3)ÖRNEK:Bilinçdışı ,tıpkı bir sanatçı gibi soyut,sembolik anlatımlar yapar bize .22 yaşında erkek bir danışanımın hipnozda anlattıkları: Düz bir çim arazide ilerliyorum, karşıma çok ulu bir çınar çıktı ,(ağlayarak) ona sarılıyorum, ancak gövdesi kayboluyor.
  Yakın zaman önce trajik bir şekilde gerçekleşen babanın ölümünü bize böyle sembolize ediyor bilinçdışı.


  4)ÖRNEK:Bayan Uz. Psikolog 26 yaşında. Hipnozda ,tek söylediğim tüm sıfatlarından sıyrılıp özüne dönmesiydi. Hipnozdan rahatlamış ve gevşemiş bir şekilde çıktı. Bir süre sonra ağzından kendiliğinden şu sözler döküldü; Kimim ben? annesinin adını ...... koyduğu kişi mi ? babasının taleplerine koşan küçük kız mı? ,yoksa kocasının taleplerini yerine getirmek zorunda olan kadın mı? Burada da görüldüğü gibi, benim hiçbir analizde, tespitte bulunmama gerek kalmadan danışanım maskelerinden sıyrılıp özüne yaklaştığında sorunlarını kendiliğinden görüyor. Beni sevindiren başka bir olaysa ,empatik yeteneği ve sezgi gücü gelişen danışanımın ,sonradan bana gelip; ''Kendimi artık daha rahat hissediyorum ,geçenlerde topluluk önünde yaptığım bir konuşmada, çok rahat olduğumu farkettim hiç bukadar rahat olmamıştım.'' demesiydi.
  Bu arada hipnoz hakındaki olumlu düşünceleri ve mesleki anlamda kullanmayı düşündüğünü söylemesi sevindiriciydi.  Makro kozmozdan, mikro kozmoza...  5)ÖRNEK: Hipnoz esnasında ,kişinin yoğunlaştığı konuyla ilgili kollektif bilinçdışından bazı görüntüler, anlatımlar gelir. Bazen bu görüntüler ve anlatımlar ,kişinin entellektüel seviyesinin çok üstünde olabilir.
  Danışanım bayan 23 yaşında, Derin bir hipnoz seansında anlatıkları:'' Yükseliyorum yükseliyorum( heyecanlı) Yıldızlara çıktım. Çok uzaklardan küçük küçük birçok yıldız üzerime geliyorlar. Etrafımda çok hızlı dönmeye başladılar.(gülümseme,tedirginlik) koza örüyorlar etrafımda. Ben kozanın içinde kalıyorum. Kozanın içi parlıyor. Yukarıdan açılmaya başladı. Yemyeşil bir arazideyim tek tük ağaçlar var . Herşey okadar canlı ve renkli ki ! (şakın korkmuş) Çok uzaklardan dağların üzerinden gümüş gıri renksiz birşey akıyor dokunduğu şey hareketsiz kalıp onun rengine dönüyor.(korkarak ) Şimdi ayaklarımdan yukarı tırmanıyor bende o renge dönüşüyorum.''
  Danışanımın ,değerler karmaşası yaşadığı bir dönemde gördükleriydi bunlar. Koza dönüşüm,renkler yaşam ,gri gümüş akıntı ise ölüm. Bilinçdışı dönüşümü yaşamı ve ölümü böyle anlatıyor bize. Eğer danışanıma varoluş ,yaşam ,ölüm nedir diye sorsaydım, vereceği cevap eminim bu anlatımın yanında çok sığ kalacaktı.

  Ünlü fizikçi Hawking , holografik evren teorisinde ,evrenin herhangi bir noktasından alınacak en küçük zerrenin , evrenin tamamına ait bilgi ve görüntüleri içerebileceğini ileri sürüyor. Öyleki tıpkı bilgisayar hologramı gibi ,küçük karelerin bir tanesinden alınan sinyalin içerisinde, görüntünün tamamının bulunması gibi.
  Gerçekten böyle ise, insan beynide evrenin bir parçası olduğuna göre, onun derinliklerinde evrenin ve insanın evrimine ait bilgi ve görüntüler neden olmasın? O zaman yukarıdaki örneği açıklamak biraz daha kolaylaşıyor. İnsan zihni nekadar hayranlık uyandıran bir okyanus değilmi?

  6)ÖRNEK: 21 yaşında bayan rüyasında ,bir ejderha görüyor. Ancak ejderhanın ağzından alev çıkmıyor. Şunu belirteyim ki danışanım pasif agresif bir yapıda. Gördüğü rüya birine çok öfkelendiğini ancak bu kızgınlığını gösteremediğini anlatıyor.
  Analizin sonunda bu kişiyi bulduk.Burada bilinçdışı bize bastırılmış öfaaai alevi kusamayan bir ejderha ile sembulize ediyor.

  7)ÖRNEK: Hipnozda bazen kişi ruhsal bir bütünleşme, bir vecd hali yaşıyabilir. Bu esnada kişi evrensel semboller ,tarihte iz yapmış anlar veya değişik mistik tecrübeler yaşıyabilir. Ancak Jung bu konuda bizi uyarıyor.'' Kişisel bilinçdışındaki içerikler aydınlatılıp ego tarafından sindirilmeden , ego yeterli esnekliğe kavuşmadan, danışanlara bu tip tecrübeler yaşatılmamalı.'' Diyor .

  24 yaşında bir bayan. Hipnozda dev bir kadının rahminden içeri giriyor, dar bir koridordan hızlanarak geçiyor. Hızlandıkça bedeni uzuyor. Biraz daha hızlandığında ise bedeninin çözülmeye başladığını hissediyor. Tam bu sırada bedeni patlıyp dağılıyor. Ve tek anlatığı şey şu ''zaman yok...,yer yok... ,sesyok... hiçbirşey yok........... bende yokum.''
  Bu yaşanan boşluk ve hiçlik halinin kültürümüzde de önemli bir yeri vardır. Özellile de tasavvufta. Hiçlik üzerinde çok durulur tasavvufta . Tasavufa göre sıfatlarından sıyrılıp hiçliğe ulaşan derviş, kemale erer. Çünkü hiçlik aynı zamanda herşey olmak demektir . Fizikte de bununla ilgili ilginç bir benzerlik vardır. Işık hızına yaklaşan bir maddenin şekli değişir uzar, ışık hızına çıktığında ise parçalanır ve kütlesi sonsuz olur.Yani hiç olur evrene yayılır , evrenle birlikte herşey olur aynı zamanda.
  Yani hiç ... yoktan daha iyidir. .)
  8)ÖRNEK: Danışanım 21 yaşında bayan; Hipnozda, bir koridordan geçerken değişik sembol ve görüntüler görüyor.Bunlardan en ilginç olanı fülüt benzeri bir alet çalan birisi.Müziğin sesinin kendisini çektiğini söylüyor.Yanına gidiyor fülüt çalan adamın ve konuşmaya çalışıyor. Adam elindeki fülüt benzeri aleti ona uzatarak "Sende çalabilirsin" diyor.

  Burada danışanımın bilinçdışı beni, uyku tanrısı Hypnosisin oğlu Morpheusa benzetiyor.Morpheusun en büyük özelliği uykuda insanları değiştirmesi.Benim hipnozu kullanmam danışanımın beni Morpheusa benzetmesine neden oluyor. Sorunların ve çözümlerin kendinde olduğunu söylemem ise adamın müzik aletini ona uzatılarak sende çalabilirsin demesiyle sembolize ediliyor.

  Buraya kadar heşey normal.Öyle ya danışanımın bilinçdışı beni bir masal kahramanına benzetmiş.Ancak burada ilginç olan danışanımın bana bu masal kahramanını hiç duymadığını, ve mitoloji hakkında hiç bir bilgisinin olmadığını söylemesi.

  Görüldüğü gibi bilinçdışı sadece bastırılan anıları değil, insanlık tarihi boyunca anlatılan ve yaşanan tüm kültür mirasını da barındırıyor ve en uygun zamamanda, (hipnoz,rüyalar) yerde açığa çıkarıyor.Hemde iyileştirici ve telafi edici yönü ile...

  9)ÖRNEK:Yedi yaşında, bir kız çocuğuydu danışanım. Ailesi OKB tanısıyla bana getirdi. Babaya karşı, karşıt duygular yaşıyordu. Bilinçte babasını reddetmesi mümkün değildi, ancak bilinçdışında bir red vardı.
  Bir imajinasyon çalışmasında büyük bir ağaçtan elma koparıp yediğini, çok lezzetli olduğunu söyledi. Ben baba imgesi olan bu ağacın kızda bukadar pozitif olmasına şaşırmıştım. Hemen arkasından kız gözlerini açıp,'' Miydem bulanıyor.'' dedi. Kızın bilinçte kabulettiği nesnelere karşı bilinçdışının tepkisini görüyoruz burda da.   
Hİpnoz Ve RÜya Analİzlerİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hipnoz ve Özellikleri

  Hipnoz ve Özellikleri

  Günümüzde, özellikle tıbbın ve dolayısıyla ilacın yararlı olamadığı çoğu durumda hipnoz, insanlığa yardımcı olmaktadır. Hipnozun bütün dünyada analjezik, anestezik ve psikolojik tedavide kullanıldığı bilinmektedir. Örneğin, psikojen kökenli ağrılarda, allerjik bünyeler ve organizmanın kimyasal tedaviye elverişli olmadığı durumlarda hipnoz, diğer tıbbi metodların yanında yer almaktadır. Söz...
 2. Hipnoz Ve Hipnoz Yöntemleri

  Hipnoz Ve Hipnoz Yöntemleri

  hipnoz yöntemleri Hipnoz, yapay hareketlerle meydana getirilen bir ruh halidir. Başlıca karakteri, sadece, bu hal sırasında arzu edilen herhangi bir telkinin yerine getirilmesidir. Bu fikir yavaş yavaş hazırlanıp ortaya çıkmıştır. Dupau, Durand (de Gros), Joly gibi araştırıcılar, deneklerin uykudaki görünen irade azlığını, taklit ve baş eğmeyi ve kendilerinde oluşturulmuş fikirlere göre...
 3. Hipnoz Ve Adli Hipnoz

  Hipnoz Ve Adli Hipnoz

  izmirde hipnozla tedavi izmirde hipnoz hipnoz izmir Bu bölümde hipnoz hakkında genel bilgiler verilecek ve hipnozun adli yönü kısaca tartışılacaktır. Hipnozun soruşturma amacıyla kullanımı, hipnoz altındaki bir kişiye karşı işlenen suçlar ve hipnotik telkinle bir kişiye suç işlettirilmesi ve hipnozun hangi durumlarda tedavi amaçlı kullanılabileceği vb. gibi konular hipnozun adli yönüyle...
 4. Hipnoz Ve Kilo

  Hipnoz Ve Kilo

  Kilo alıp vermek basit bir gelir gider ilişkisine dayanır. Aldığınız kalori harcadığınız kaloriden fazla ise kilo alacaksınız demektir. Yine çok düz bir mantıkla düşünürsek her ne yiyorsanız yarısını bile yeseniz kilo vereceksiniz demektir. Hipnoz yöntemini zayıflama amacıyla kullanırken amaç katı diyet programlarını empoze etmek değildir. Diyet programları içerdikleri yasaklar nedeniyle...
 5. Teknik Analiz ve Temel Analiz

  Teknik Analiz ve Temel Analiz

  temel analiz programı temel analiz teknik ve teknik ve Günümüzde finansal piyasa yatırımcılarının alım kararlarını etkileyen başlıca iki analiz yöntemi görülmektedir. Bunlar "Teknik Analiz" ve "Temel Analiz" diye adlandırılan analiz yöntemleridir. Bazı yatırım profesyonelleri sadece bir yönteme inanarak yalnız bu yöntemi kullanırken (hatta daha da ileri gidip diğer...

Sayfayı Paylaş