gebe
 1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.536
  Beğenilen Mesajlar:
  1.024
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Hırıltılı bebek nedir?

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  bebek bebek resimleri
  Günümüz dünyasının ortaya çıkardığı bebek hastalıklarından biri de hırıltılı bebektir.Bu rahatsızlığı aslında hemen algılarız fakat ne olduğuna anlam veremeyiz.Peki bebeğiniz bu hastalığa yakalanmışsa neler yapmalısınız?Buyurun meleklerim bu hastalıkla ilgili güzel bilgiler:
  [​IMG]
  HIRILTILI BEBEK NEDİR?
  Son yıllarda ,0-2 yaş grubunda artan sıklıkta hırıltılı bebek(wheezing infant) görmekteyiz.Muhtemelen hava kirliliği ve enfenksiyon artışına bağlı olarak.Artan bu tablo yine son yıllarda astım bronşitten ayırmak için ayrı bir antite olarak ele alınmaktadır; ve altta yatan başka bir sebep yoksa ,tekrarlayan wheezing atakları gösteren çocuklar bu gruba girer.Daralan küçük hava yollarındaki vibrasyonun neden olduğu wheezing(ıslık sesi),nefes verirken duyulur.Her viral enfeksiyonu olan çocukta ortaya çıkabilir,ancak bu astım demek değildir.Süt çocukluğu döneminden sonrasına uzarsa astım açısından incelemek gerekir.
  Küçük bronşların(bronşiol)iltihap sonucu daralması ve kısmen tıkanmasına bağlı gelişen tabloya,en sık virüslerin,özellikle RSV virüsünün neden olduğu bir hastalık olan ?bronşiolit?te rastlarız.Bronşiolit,genellikle 3-18 ay arası çocuklarda görülür.Ekim-Mart ayları arasında en sıklıkla rastlanır.klinik tabloda, wheezing?in yanı sıra, hızlı nefes alıp verme, burun kanadı solunumu ve göğüs kafesinde çekilmeler olur.Çok ağır vakalarda siyanoz(dudak ve parmaklarda morarma)gözlenir.Ateş hafif veya yüksek olabilir.Ağır bronşiolitte, zatürre ile ayırıcı tanı yapmak zordur ve hasta zatürre(bakteriyel pnömoni)gibi kabul edilip hastaneye yatırılarak antibiyotik tedavisi uygulanır.hayatın ilk bir ayında, wheezing ve öksürük daima şüpheyle karşılanmalı ve doğumsal kalp hastalığı, yabancı cisim aspirasyonu, gastro-özafajial reflü ,kistik fibroz, doğumsal anomali gibi diğer sebepler mutlaka araştırılmalıdır.
  Bronşiolit geçiren çocukların hemen hemen yarısında, ileri yaşlarda astım gelişmektedir.RSV enfeksiyonu, astım için ilk tetik çekici mi bilemiyoruz.Genetik eğilimin, astıma dönmede büyük rolü var.Eğer ailede allerjik birey varsa, astıma dönme riski fazladır.
  ANNE SÜTÜ ALMAK RİSKİ AZALTIR/SİGARA SOLUMAK RİSKİ ARTIRIR
  Rsv virüsü, enfekte kişiden sekresyonlarla yayılır.Dikkatli El Yıkama İle bulaşmayı önleyebilirsiniz.
  Akut tedavide, antibiyotiklerin yanısıra, destekleyici oksijen ve soğuk buhar tedavisi uygulanır, bronş açıcı ilaçlar verilir.koruyucu(profilaktik) olarak ise, astım gibi kabul edip tedaviye alıyoruz.

  AİLELERE BİRKAÇ ÖNERİ

  Öksüren bir çocukta ; hırıltı , hızlı nefes alıp verme ve göğüs kafesinde çekilme, nefes darlığı işaretidir. Vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.


  Çocukların bulundukları ortamda sigara içilmemelidir. Oda sık sık havalandırılmalıdır. Toz , duman is, boya kokusu olan yerlerden uzak tutulmalıdırlar.
  Öksürüklü çocuk sıcak tutulmalı, ancak çok sıkı sarılmamalıdır.

  Çocuklara bol miktarda sıvı (su, bitki çayları, doğal meyva suları) verilmelidir.

  Yabancı cisim aspirasyonunu önlemek için çocuklara boncuk, leblebi, fındık, fıstık, ay çekirdeği, küçük oyuncak parçaları gibi cisimler verilmemelidir.

  Çocukları, solunum yolu enfeksiyonu olan çocuk ve erişkinlerden olabildiğince uzak tutunuz. Çocuğa bakan kişilerin ellerini sık sık yıkamaları sağlayınız.


  Kaynak: Dr.Bingül Pektaş
  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
   
Hırıltılı bebek nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebekler mamayı neden reddeder

  Bebekler mamayı neden reddeder

  bebeğim mamayı reddediyor Bebeğiniz mamayı istemiyorsa işte yapmanız gerekenler Bunun nedeni yeni bir tat ya da sütten farklı yapıda bir yemek yemeğin sıcak olması bebeğin susaması ya da yalnızca dikkati çekmek istemesi olabilir.Bebeğe farklı biçimde hazırlanmış çeşitli yiyecekler verilerek farklı tatlara alışması sağlanmalıdır.
 2. bebeğimi ne zaman oturtmalıyım

  bebeğimi ne zaman oturtmalıyım

  bebeğim şu anda 5 aylık arkadaşlarım tam olarak bebeğimi ne zaman oturtmalıyım. Hani omurgası eğri olur vs diyorlar.Bu durum doğru mu sizler bebeklerinizi kaç aylıkken oturtmaya başladınız ?
 3. Hırıltılı Solunum Nedenleri Nelerdir?

  Hırıltılı Solunum Nedenleri Nelerdir?

  hırıltılı solunum, hırıltılı solunum nedenleri, hırıltılı solunum belirtileri Özellikle kış aylarında her yaştan kişiyi tehdit altında bulunduran hırıltılı solunum, eğer uzun süreli devam ediyorsa hafife alınacak bir hastalık değildir. Hırıltılı solunum rahatsızlığı altında farklı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabileceğiniz gibi vakit kaybetmeden uzman bir hekime görünmenizi önererek...
 4. Neden bebeğim olmuyor?

  Neden bebeğim olmuyor?

  neden hamile kalamıyorum,hamile kalmak için ne yapmalı,gebe kalmak için ne yapmalı,çocuğum olmuyor,çocuğumun olması için ne yapmalıyım,hamile kalma hakkında bilgiler Nedeni açıklanamayan infertilite tanısı, yapılan tüm test sonuçlarının (normal sperm analizi, ovulasyon gerçekleştiğinin ispatı, rahim içi ve fallop tüplerinin durumu) normal çıkması sonucu konulur. Gebe kalamayan çiftlerin...
 5. Bebek düşme belirtileri nelerdir?

  Bebek düşme belirtileri nelerdir?

  düşük nedir,düşük nasıl anlaşılır,düşüğün belirtileri,düşük nasıl anlaşılır,düşük hakkında bilgiler Anne adayları kimi zaman bebek düşürmek isterler, bu yüzden de bebek düşürmenin belirtileri nedir bilmeleri lazımdır. Anne adaylarının genelinde ilk hamilelikte düşük meydana gelebilir. Radrasyon, kimyasal maddeler ve anne adayının yaşama ortamı bebek düşürme ve düşük yapmak için büyük bir...

Sayfayı Paylaş