1. Monera

  Monera Forum Okuru

  HIV biyolojik silah mı?

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

  HIV biyolojik silah mı?
  25 yıl önce ortaya çıktı, yılda bir milyar dolar harcanmasına rağmen tedavisi bulunamadı. Ortaya nasıl çıktığı da hala aydınlatılamadı. En korkunç iddiaya göre biyolojik silah olarak üretildi, kontrolden çıktı, insanlara bulaştırıldı.


  AİDS'e neden olan HIV'in keşfedilmesinin üzerinden çeyrek yüzyıl geçti, ancak tüm masraflı araştırmalara ve aşı vaatlerine rağmen AİDS'e hala çare bulunamadı.
  HİV'in öyküsü, 5 Haziran 1981'de Atlanta'daki Hastalık Kontrol Merkezi'nin (HKM) 5 eşcinselde genellikle bağışıklık sistemi çökmüş kişilerde görülen ender bir zatürree türüne rastlamasıyla başladı.
  1982'de hastalığa Acquired Immune Deficiency Syndrome'un (Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) kısaltılması olan AİDS adı verildi. HKM hastalığın cinsel ilişki ve kan yoluyla bulaştığını saptadı.
  20 Mayıs 1983'te Luc Montagnier başkanlığında Paris'teki Pasteur Enstitüsü'nden bilim adamlarının Amerikan "Science" dergisinde yayımlanan araştırmasında, hastalığa neden olan yeni virüs "tasvir edildi" ve bir hastadan alınan virüse lenf bezinin büyümesine yol açtığı için önce LAV (Lymphadenopathy Associated Virus-Lenf bezinin büyümesiyle ilgili virüs) adı verildi.
  Sonraki yıl Robert Gallo'nun Amerikalı ekibi, virüsün AIDS'in nedeni olduğunu keşfedip HTLV-II (Human T-Lymphotic Virus type 1,2,3- İnsan T-Lenfosit Virüs tip 1,2,3) olarak adlandırdı. Gallo ve ekibi yeni tanımladıkları bu virüse benzeyen diğer virüsleri de ayırarak ayrılan virüslere HTLV-I ve HTLV-II isimlerini verdi. Yeni tanımlanan bu virüsün etiketlenmesinden sonra Uluslararası Virüs Sınıflandırma Komitesi, virüsün adını Human Immuno Deficiency Virus (İnsan Bağışıklığı Yetmezliği Virüsü) HIV olarak belirledi.
  Bunun ardından Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinden (FDA) Margaret Heckler, "2 yıl içinde test edilmesi için bir aşının geliştirileceğini umuyoruz" dedi.
  Benzer vaatler, Heckler'dan sonra da geldi, ancak havada kaldı.

  AİDS'İN KÖKENİ VE KOMLO TEORİLERİ

  Afrika'daki bazı maymunların taşıdığı bir virüsün insanlarda rastlanan HIV'e çok benzemesi nedeniyle AIDS'in kökeni hakkındaki en geçerli görüş, hastalığın Afrika kökenli olduğu. Bilimsel tahminler maymunlarda rastlanan virüsün doğal ortamda organizmalar içinde yaşamını sürdürerek, mutasyon geçirdiği ve buradan da insanlara geçtiği üzerinde yoğunlaşıyor.

  Biyolojik silah olarak üretildi, insanlara bulaştırıldı [​IMG]
  Bir başka görüş ise virüsün biyolojik silah olarak üretilmek istendiği, fakat sonucun etkisi uzun sürede görüldüğü için araştırmalara devam edilmediği ve laboratuvar dışına çıkarılarak, kontrolden çıktığı ve insanlara bulaştırıldığı yönünde. Hollywood yapımı "Salgın" (Outbreak) filmindeki gibi... Bunun arkasında ABD'nin bulunduğu ileri sürüldü. Gerçek hala bilinmiyor.

  Yeşil maymunların Afrika'nın çoğu bölgesinde yenmesi nedeniyle, virüsün maymunlardan insana iyi pişmemiş etlerden, meydana gelebilecek kesik gibi yaralardan bulaşmış olabileceği de düşünülüyor.

  ARAŞTIRMALAR İÇİN HER YIL BİR MİLYAR DOLAR HARCANIYOR

  ABD'nin Harvard Üniversitesi'nden Bruce Walker, dünyada AİDS araştırmaları için her yıl yaklaşık bir milyar dolar harcandığını, ancak halen 25 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan AİDS'e karşı kesin bir aşı bulunamadığını belirtti.
  En çok test edilen ve en fazla umut vaat eden aşı ise fiyaskoyla sonuçlandı.
  Bu aşının klinik deneylerini Merck laboratuvarıyla birlikte finanse eden ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü, Eylül 2007'de araştırmaya son vereceğini açıkladı. Veriler, bu aşının HİV'in bulaşmasını hiçbir şekilde engellemediğini göstermişti.
  Kolayca değişime uğrama ve uyum sağlama özelliğine sahip HİV'i "yenememenin" nedeninin, bu virüsün diğer virüslerle kıyaslandığında alışılmadık özelliklere sahip olmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Sıkıca paketlenmiş bir genetik yapıya ve protein kılıfına sahip HİV'e karşı ilaçlar, HİV taşıyan yetişkinlere ve çocuklara veriliyor, ayrıca virüsün anneden çocuğa geçmesini engellemek için kullanılabiliyor.
  Yapılan araştırmalar, AİDS'in ortaya çıkma süresinin ortalama 6 ila 8 yıl olduğunu ortaya koyuyor.
  Şimdiye dek 40 milyona yakın kişinin AİDS hastası olduğu ya da HİV taşıdığı, hastalığın yaklaşık 25 milyon kişinin ölümüne yol açtığı tahmin ediliyor.
  [​IMG]
   
HIV biyolojik silah mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. HIV/AIDS ve Korunma

  HIV/AIDS ve Korunma

  HIV/AIDS ve Korunma -------------------------------------------------------------------------------- Hazırlayanlar: Prof. Dr. Serhat Ünal,Hacettepe AIDS Tedavi Araştırma Merkezi (HATAM) Müdürü Dr. Aygen Tümer, Hacettepe AIDS Tedavi Araştırma Merkezi (HATAM) Koordinatörü Dünyada HIV/AIDS Türkiye’de HIV/AIDS HIV/AIDS'in Bulaş Yolları ve Korunma Cinsel yolla bulaşma Kan ve kan ürünleri...
 2. Biyolojik Silahlar: Etkileri ve Korunma Yöntemleri

  Biyolojik Silahlar: Etkileri ve Korunma Yöntemleri

  biyolojik silahlar ve korunma yolları nükleer silahlardan korunma yolları biyolojik silah çeşitleri nükleer silahların etkileri ve savaş ajanları etkileri Biyolojik Silahlar: Etkileri ve Korunma Yöntemleri -------------------------------------------------------------------------------- Prof. Dr. İ. Hamit Hancı, Ankara Ü. Tıp Fakültesi Adli Tıp AD, Ankara Dr. Çağlar Özdemir, Ankara Ü. Tıp...
 3. Biyolojik Gözyaşı

  Biyolojik Gözyaşı

  Gözyaşı kimi zaman üzüntünün, kimi zaman da sevincin bir ifadesi olarak akar. Bazen de insandaki kalb inceliğinin bir emaresi olarak boşalır. Gözyaşlarımız, ruhun penceresi olan ve yalan söylemeyen gözlerimizin, iç dünyamızdan dışa açılan bir dili oluverir âdeta. Gözyaşının kalb ve ruha dâir verdiği mesajlar yanında, bedene dâir verdiği mesajlar da vardır. Gözyaşının fonksiyonlarını tam...
 4. biyolojik sözlük..1...

  biyolojik sözlük..1...

  AKAR : Genellikle karada, pek azıda tatlısuda yaşayan, anten ve kanattan yoksun, döry çift bacağa sahip böceklerdir. AKARİSİT : Akarlara karşı kullanılan tarımsal ilaçlardır. ANAÇ : Üzerinde kültür bitkisi yetiştirilen bitkiler. BACILLUS THURINGIENSIS : Birçok böcekte hastalık oluşturan bakteri türü. BAŞKALAŞIM : Böcekler larva evresinden ergin evresine geçebilmek için birtakım...
 5. savaşlarda silah mı daha önemlidir cesaret mi?

  savaşlarda silah mı daha önemlidir cesaret mi?

  savaşlarda silah mı daha önemlidir cesaret mi? sizce hangisi daha önemli kızlar?

Sayfayı Paylaş