Holdingler 'Mütevazi Yönetici' Sever

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Holdingler 'Mütevazi Yönetici' Sever
mütevazi abiyeler eczacıbaşı mülakat eczacıbaşı mülakatları mülakat soruları iş görüşmesi
Koç, Eczacıbaşı ve Zorlu Holding’in İnsan Kaynakları Direktörleri işe alacakları yöneticilerde aradıkları özellikleri anlattı. 20 yılı aşkın süredir insan kaynakları alanında çalışan 3 deneyimli ismin yöneticilerde aradığı ortak özellik ‘Mütevazılık’ oldu. Ailede kazanılan ahlaki değerler, yönetici adayının ‘adam gibi adam olması’ eğitimin önüne geçti.

Eduplus Eğitim ve Danışmanlık’ın düzenlediği IV. Yönetim Zirvesi’ne katılan Zorlu Holding İK Koordinatörü Necmi Kavuşturan, geçmişte aradığı yönetici tipiyle bugünkünün çok farklı olduğunu söylüyor. “Artık, insanların kişilik değerlerine bitirdikleri okuldan daha fazla değer veriyorum. Mütevazı olmak çok önemli” diyen Kavuşturan, değişen yönetici tipinin sinyallerini veriyor.

KENDİYLE BARIŞIKLIK

Yöneticilerinin üçte ikisini kendisini yetiştiren Eczacıbaşı Holding’de de durum pek farklı değil. Önceden yönetici adayının zekasına önem verdiğini söyleyen Eczacıbaşı Holding İnsan Kaynakları

Direktörü Ülkü Feyyaz Taktak, bugün duygusal zekaya (EQ) IQ’dan daha çok önem veriyor.

4 bin 400 yöneticinin çalıştığı Koç Holding’te ise gençlere büyük önem veriliyor. Uzun yıllardır, kendi yöneticisini kendisi yetiştiren Koç Holding, sabırlı ve ayakları yere basan genç yönetici adaylarını istihdam ediyor.

Karşısındakini iyi anlasın yeter

Ülkü Feyyaz Taktak- Eczacıbaşı Holding (İnsan Kaynakları Direktörü)

Eczacıbaşı’nın tecrübeli İnsan Kaynakları Direktörü Ülkü Feyyaz Taktak, eskiden yöneticilerde IQ’ya baktıklarını ancak şimdi duygusal zekanın önem kazandığını söylüyor. Seçme ve yerleştirmede IQ’ya yüzde 20, duygusal zekaya da yüzde 80

dikkat ettiklerini söyleyen Taktak, yöneticilerin hem kendilerini hem de karşılarındakileri iyi anlamalarının şart olduğunu vurguluyor.

DUYGUSAL ZEKA

Taktak, “Eskiden işe alacağımız yöneticilerde IQ’yu yani zekayı öne çıkarırdık. Ancak şimdi duygusal zekaya daha çok önem veriyoruz” diyor. İnsan Kaynakları yöneticilerini kurumların kalecilerine benzeten Taktak, şöyle konuşuyor: “Artık günlük çözümler yerine uzun vadeli kariyer planları yapıyoruz. Bugünden 5 yıl sonra Eczacıbaşı’nda hangi göreve kimlerin getirileceğini planlıyoruz. Yöneticilerimizin yüzde 67’sini içerden yetiştiriyoruz.”

Zorlu’nun seçimi Japon-Alman-Kore karışımı

Necmi Kavuşturan (Zorlu Holding İnsan Kaynakları Koordinatörü):

26 yılını insan kaynaklarında geçiren Zorlu Holding İnsan Kaynakları Koordinatörü Necmi Kavuşturan, bugüne kadar 10 binin üzerinde mülakat yapmış. Zorlu Holding’in 60 şirketindeki toplam 30 bin çalışanın terfisi, kariyer yönetimi ona emanet. Holding olarak özel bir mülakat ve seçme tekniklerinin olmadığı söyleyen Kavuşturan, deneyim ve sezgilerin önemine inanıyor. Yöneticilerde aradıkları en önemli özellik ise insani değerler. Kavuşturan, “Yönetim Kurulu Başkanı’mız Ahmet Nazif Zorlu, yöneticide disiplin ve çalışkanlığa önem verir. Yöneticileri seçerken Alman-Kore-Japon karışımı bir insan modeli arıyoruz” diyor. “Adam gibi adamlarla” çalışmak istediklerini vurgulayan Kavuşturan ideal yönetici modelini şöyle özetliyor:

ŞOVU SEVMEYİZ

“Bizim yöneticilerimiz disiplinli insan olmalı. Disiplinci düşünceye sahip olup, disiplinli eylem yapabilmeliler. Yöneticilerimizin şova, kamuoyunda fazla bilinirliğe çok düşkün olmamalarını isteriz. Aradığımız bir diğer önemli özellik ise ılımlılık. İyi bir yönetici ekibin başı değil, ekibin bir parçası olmalı. Olumsuzluklardan korkmamalı. Ahmet Nazif Zorlu seçtiği yöneticinin, işin sahibi olmasını bekler. Üst düzey yöneticilerimizin çoğunu kişisel gözlemlerimize seçmişizdir. Bazen hata yapmışızdır. Ancak önemli ölçüde doğru seçimler gerçekleştirmişizdir.”

“Bankacılıktaki yönetici tipiyle reel ekonomide aranan özellikler farklı. Finansta çalışanlar, elde edilen değerler çok şişirilmiş. Bugün insanların sahip olduğu kişilik değerlerine daha fazla değer veriyorum. Yöneticinin kendiyle barışık, kompleksiz olması lazım. Kendisiyle barışık değilse, başarılı bir yönetici olamaz.”

Yönetici adaylarının sabırlı olması lazım

Eşber Çekiç-Koç Holding İnsan Kaynakları Koordinatörü (Organizasyon Geliştirme ve Eğitim)

22 bini beyaz yakalılardan oluşan 63 bin Koç Holding mensubunun daha verimli çalışması için eğitim ve gelişim programları hazırlayan Eşber Çekiç, Avrupa’nın en büyüğü olmayı hedefleyen Koç Holding’in 4 bin 400 yöneticisinden beklentileriyle ilgili şöyle konuşuyor:

“Yöneticilerimizi kendi içimizden yetiştirmeyi tercih ediyoruz. İyi üniversitelerden mezun gençler çok hızlı yükselip, bir an önce idari pozisyonlara gelmek istiyorlar. Ancak gençlerin hiçbir işi küçümsemeden, işi öğrenmeye çalışmaları lazım.”

Alıntı

Geri