Horlama basit olmayabilir

nisan

Yeni Üye
Üye
Horlama basit olmayabilir
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sabri Uslu, horlamanın basit bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, ''Horlama sorunu ele alınırken uyku apnesi bulunup bulunmadığının da araştırılması gerekir'' dedi
.
horlama.jpg

Uslu, horlamanın basit bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmemesi gerektiğini bildirdi.
Tek başına sosyal bir problem olan horlamanın, uykuda solunum durmasıyla birlikte yaşanması halinde ek tıbbi sorunların ortaya çıkabileceğini ifade eden Uslu, ''Bu konuda bilinçli hareket edilmesi çok önemlidir'' dedi.
''Horlama sorunu ele alınırken uyku apnesi bulunup bulunmadığının da araştırılması gerektiğini'' anlatan Uslu, şöyle konuştu:
''Uyku apnesinin tespiti öncelikle öyküden başlar. Çevresindekiler hastanın uyuduğu sırada solunumunun durup sonra tekrar başladığını söyleyebilirler. Ayrıca, hastada gün boyu uyku hali, yorgunluk, dikkat eksikliği, hatta hipertansiyon gibi durumlar görülebilir. Uzun yol sürücülerinde uykulu olma hali kazaya yatkınlığı artırabilir. Uykuda solunum durmasının uzun süreli devam ettiği kişilerde kalp ve damar sistemi olumsuz etkilenir. Hatta ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.''
Böyle bir durumda sadece horlama üzerinde yoğunlaşmayıp, detaylı bir muayeneyle birlikte uyku testi yapılması gerektiğine dikkati çeken Uslu, bu detaylı muayene ve uyku testinden elde edilecek testler ışığında nihai tedavi planlamasının yapılabileceğini söyledi.
 
Üst