1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.038
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Hormon Hakkında bilmediklerimiz

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  bitkisel hormonların bilinçsiz kullanımı bitkisel hormonların bilinçsiz kullanımının sonuçları kullanımı
  Hormon Hakkında Genel Bilgiler

  Hormon Nedir?

  Büyüme düzenleyici maddelerin kapsamına,bitkide doğal olarak oluşan hormonlar ve bitkiye dışarıdan verilen yapay bitki büyüme maddeleri girmektedir. Bitkisel hormonlarla ilgili bir çok kitapta bitki hormonu şu şekilde tanımlanmıştır.
  Doğal olarak bitkilerde oluşturulan büyüme ve buna bağlı olarak diğer fizyolojik etkinlikleri kontrol eden, oluştuğu yerden bitkilerin diğer kısımlarına taşınabilen ve oralarda da etkin olabilen, çok az dozlarda dahi etkisini gösterebilen maddelere “Hormon” denir.

  Hormonlu Besinlere Genel Bakış

  Tarımsal ürünlerin çabuk büyümesi için bilinçsizce kullanılan hormonlu ilaçlar, meyve ve sebzelerin şekillerinde ve tadında bozukluklara yol açıyor. Kanserojen yapıcı etkiye sahip bu ürünleri, doğal olanlarından ayırmak için dış görünüşlerine dikkat etmek yeterli.

  Üretimde büyümeyi artırıcı hormonların gerek hayvansal ürünlerde, gerekse bahçe ürünlerinde kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor.

  Başlangıçta sadece seralarda 10 derece sıcaklık altındaki ürünlerde döllenmeyi sağlamak için kullanılan ilaçların, hızlı büyümeyi sağlayıcı etkisi çiftçiler tarafından keşfedilince, kullanımı özellikle bahçe bitkilerinde her devrede artış gösterdi.

  Aşırı hormon uygulaması yapılmış sebzeler insan vücudunda kanserojen yapıcı bir etkiye neden olurken, çeşitli zararlı yan etkileri de bulunuyor.

  Meyvelerin döllenmesini sağlamak için çok düşük dozlarda kullanılan hormonal içerikli ilaçlar insan sağlığını fazla etkilemezken, büyümeyi hızlandırarak verimi ve kazancı artırmak için bilinçsizce kullanılan ilaçlar, insan sağlığı açısından önemli bir risk oluşturuyor.

  Manavda ve pazarda bolca satılan ve tüketilen meyve sebzelerin fazla hormon taşıyıp taşımadığını öğrenmek için iyi bir gözlemci olmak ve şekillerine bakmak gerekiyor.

  Hormonlu Yiyecekler

  Hormonlu yiyecekler cildi bozar ve sivilce yapar.Seralarda yetiştirilen sebze ve meyveler hormonlarla, sentetik maddelerle büyütülür ve haşerelere karşı aşırı ilaçlama yapılır.
  Besi hayvanları da hastalıklara karşı antibiyotiklerle korunur ve verimliliklerinin artması için de vitaminlerle semirtilir.Bu antibiyotikler ve vitaminler de hayvanlardan ve bitkilerden, insanlara beslenme yolu ile geçer

   
Hormon Hakkında bilmediklerimiz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vücudunuz hakkında bilmedikleriniz...

  Vücudunuz hakkında bilmedikleriniz...

  Vücudunuz hakkında bilmedikleriniz * Vücudumuzda bulunan yağla 7 iri sabun kalıbı yapabiliriz. * O kadar çok karbon taşırız ki bunları bir araya toplayıp kullanmak mümkün olsa; 9000 adet kurşun kalem yapabiliriz. 2200 kibrite yetecek kadar fosforumuz, 250 gramdan fazla sülfürümüz, bir kaşık dolusu magnezyumumuz, 5 cm boyunda bir çivi...
 2. Klima hakkında bilmediğimiz herşey

  Klima hakkında bilmediğimiz herşey

  klima hakkında herşey ideal klima derecesi dereceleri hamilelikte ideal sıcaklığı Yaz gününde serinlemek için neler yapmayız denize gireriz,duş yaparız v.s serinleme konusunda popüler araçlardan biride klima peki ya bu araç hakkında bilmediklerimiz... Rekora giden sıcaklar klimayı gündem ürünü yapıp çıktı. Evlerinde klimalı hayat istemeyenler bile teslim oldu, klimacılara koştu. Çünkü...
 3. Renkler Hakkında Bilmedikleriniz

  Renkler Hakkında Bilmedikleriniz

  Renkler hakkında bilmediklerimiz, renkler, nelerdir, hangi renkler ne şekilde kullanılır, resimler hakkında detaylı bilgi alalım arakdaşlar. Oldukça renkli bir konu ve ben rengarenk olmasını istedim. Oldukça ilginç cümleler var melekler :) Bebekler renk körü doğarlarmış. Sakızlar ilk üretilmeye başlandığında sadece pembe renklendiriciler olduğundan, pembe üretilirlermiş. Kutup...
 4. Ayaklarınız hakkında bilmedikleriniz

  Ayaklarınız hakkında bilmedikleriniz

  ayak hakkında bilgi, hastalıkları, kemikleri, kemiği, bakımı, yapısı ve dahası burada arkadaşlar. Hayatınızı idame etmeniz için, en önemli organlarınızdan biri olan ayaklarınızın yapısı hakkında neler biliyor sunuz, bilmem ama bu bilgilerin bir çoğunu bilmediğinizi, biliyorum Melek'lerim:) Ayakta 26 kemik, 33 eklem, 107 bağ ve 19 kas vardır. İnsan vücudundaki kemiklerin 1/4' ü...
 5. Dondurma Hakkında Bilmedikleriniz!

  Dondurma Hakkında Bilmedikleriniz!

  dondurma hakkında, dondurmanın faydaları, dondurmanın yararları Sevgili melekler, yaz sıcaklarının bastırdığı şu günlerde en çok rağbey edilen gıda maddesi dondurma. Sağlığa faydaları bilinen dondurma kimi zaman beraberinde zarar da getirebiliyor.Satın alırken ve tüketirken son derece dikkatli olmamaız gereken dondurmayla ilgili bilinmeyenleri, Diyetisyen Rabia Kaya ayrıntılarıyla bizlerle...

Sayfayı Paylaş