HPV aşısı olun riski ortadan kaldırın

M

Monera

Forum Okuru
HPV aşısı olun riski ortadan kaldırın
HPV aşısı olun riski ortadan kaldırın


Uzmanlar, her yıl yaklaşık 300.000 kadının ölümüne sebep olan rahim ağzı kanseri konusunda uyarıyor
11 Nisan 2008 / 14:45

30623.jpg

[FONT=Times New Roman, Times, Serif]Kanser, günümüzün en önemli halk sağlığı sorunlarından biri. Değişen dünya şartları, yaşam koşulları, sigara gibi maddeler, bu hastalığın her gün daha da büyük bir tehdit olarak karşımıza çıkmasına sebep oluyor. Fakat son yıllarda bu hastalığa karşı gerçekleşen sevindirici ilerlemeler, bazı kanser türlerinin gerekli önlemler alındığı takdirde tehdit olmaktan çıkmasını sağladı. Bilindiği gibi rahim ağzı kanseri, kadınların hayatını tehdit eden çok ciddi bir hastalık. Çok bulaşıcı HPV virüsünün neden olduğu bu kanser türü korkutucu olsa da son yıllarda tıp alanındaki gelişmeler, bize bu konuda sevindirici bir haber verdi: Bu virüsten aşı ile korunabilirsiniz.

Belirti göstermiyor
Bulaşıcı HPV virüsünün sebep olduğu rahim ağzı kanseri sebebiyle her yıl 300.000 kadın hayatını kaybediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre bugüne kadar 630 milyon kişinin HPV ile infekte olduğu tahmin ediliyor. Dünyada her 10 kişiden biri taşıdığı ve belirti göstermediği için, başka insanlara farkında olmadan bulaştırılan HPV, başta rahim ağzı kanseri olmak üzere kadın sağlığını tehdit eden vulvar, vajinal prekanserlerin, kanser öncesi lezyonların ve genital siğillerin de en önemli sebebi.

3 doz halinde uygulama
Her iki dakikada bir kadının ölümüne sebep olan rahim ağzı kanseri ile mücadelede çok önemli bir ilerleme olan aşı, koldan 3 doz olarak uygulanıyor. Rahim Ağzı Kanseri'ne karşı koruyan iki tip aşı bulunmakta. Bu aşılardan biri HPV virüsünün 4 tipine, diğeri ise 2 tipine karşı koruma sağlamaktadır. HPV'nin 2 tipine karşı etkili olan aşı sadece rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlamakta, HPV'nin 4 tipine karşı etkili olan aşı ise rahim ağzı kanseri, vulvar ve vajinal prekanserler, kanser öncesi lezyonlar ve genital siğillere karşı koruma sağlamaktadır. Kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığını ve hayatını koruma altına alabilmek adına doktorlarımıza danışarak, gerekli bilgiyi almalısınız. Rahim ağzı kanseri riskini kendi hayatımızdan ve sevdiklerimizin hayatından uzak tutmak mümkündür.
[/FONT]
Tercüman
 
Üst