1. aSqimSin

  aSqimSin Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.030
  Beğenilen Mesajlar:
  16
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanßuL

  Hukuka Giriş Soru-Cevap

  Konu, 'Hukuk Başlangıcı' kısmında aSqimSin tarafından paylaşıldı.

  hukuka giriş soruları hukuk başlangıcı soruları gaiplik kaç yıl medeni hukuk test genel kurala göre para borçlarında ifa yeri neresidir Hukuka Giriş Soru-Cevap

  Hukukta zararın karşılığı olan müyeeyide tazminat ise, suçun karşılığı nedir?

  Cevap Cevap-Ceza  Genellikle tartışmalı olan hukuki konularda hukuk bilginlerinin ileri sürmüş oldukları görüş, düşünce ve kanaatlerden oluşan kaynaklara ne ad verilir?

  Cevap Cevap-Bilimsel görüş  1982 Anayasasına göre, Cumhurbaşkanının hangi kanunları bir daha görüşülmek üzere TBMM'ye gönderme yetkisi yoktur?

  Cevap Cevap-Bütçe kanunlarını

  Kişilerle devlet arasındaki ilişkileri düzenleyen hukuk kurallarından doğan haklara ne ad verilir?

  Cevap Cevap-Kamu hakları  Hukuki fiil ne demektir?

  Cevap Cevap-Kamu hakları  Bir veya birden fazla kimsenin hukuki bir sonuca yöneltilmiş irade açıklamasına ne ad verilir?

  Cevap Cevap-Hukuki işlem  Ölüm tehlikesi içinde kaybolan gaip kimse hakkında gaiplik kararı alınabilmesi için son haber alma tarihinden itibaren kaç yıl geçmesi gerekir?

  Cevap Cevap-1  Ailevi durumu açığa vurulduğu için ruhi bunalıma düştüğünü iddia eden kişi, hangi davayla karşı taraftan 1.000.000TL talep edebilir?

  Cevap Cevap-Manevi tazminat davası  Bir derneğin kendiliğinden dağılma halinin tesbitine kim karar verir?

  Cevap Cevap-Merkezinin bulunduğu yerin en büyük mülki amiri  Şu an ülkemizde geçerli olmayan sorumluluk türü aşağıdakilerden hangisidir?

  Cevap Cevap-Kişi ile sorumluluk  Hazır olanlar arasında yapılan bir sözleşme hangi anda meydana gelmiş sayılır?

  Cevap Cevap-Kabulün açıklanmasıyla  Sözleşmenin miktarında hata ne tür bir hatadır?

  Cevap Cevap-Esaslı hata  Temsilcinin hukuki işlemi kendi namına, temsil olunanın hesabına yaptığı temsil türü nedir?

  Cevap Cevap-Dolaylı temsil  Bir temsil ilişkisinde bulunması gereken kişiler kimlerdir?

  Cevap Cevap-Temsilci – Temsil olunan – 3. kişi  Alacaklının, borcun ifasındaki menfaatinin gerçekleşmemiş olması yüzünden uğramış olduğu zarara ne denir?

  Cevap Cevap-Olumlu zarar  Bir borç ilişkisinde edimin ifasının mümkün olmasına rağmen, borçlu tarafından zamanında ifa edilmemesine ne ad verilir?

  Cevap Cevap-Borçlunun temerrüdü  6570 sayılı kanuna tabi kira sözleşmelerinde kiralayanın sözleşmeyi temerrüt sebebiyle feshedebilmesi için yazılı olarak ne kadar süre içinde kaç haklı ihtarda bulunmuş olması gerekir?

  Cevap Cevap-1 yıl içinde 2 haklı ihtar  Borçlunun ödeme yapmaması riskinin tamamen şirket tarafından üstlenildiği factoring sözleşmes hangisidir?

  Cevap Cevap-Gerçek olan factoring  Anayasa Mahkemesi, anayasa değişikliklerine ilişkin iptal kararlarını nasıl verir?  Cevap Cevap-2/3 oy çokluğuyla  Askeri olmayan makamlarca tesis edilmiş olsa bile, asker kişileri ilgilendiren ve askeri hizmete ilişkin bulunan idari işlem ve eylemlerden doğan uyuşmazlıkların yargı denetimini yapan ilk ve son derece mahkemesi hangisidir?  Cevap Cevap-Askeri Yüksek İdare Mahkemesi  Borçlunun mesleğini ve hayatını devam ettirebilmesi için gerekli olan malların sınırsız sorumluluğun dışında tutulmasına ilişkin hükümler neyle düzenlenmiştir?  Cevap Cevap-İcra ve İflas Kanunu  Eşlerin birbirine sadakat yükümlülüğü hangi kurallar ile ilgilidir?  Cevap Cevap-Ahlak kuralı-hukuk kuralı  Ölmüş kişinin mirasa konu olan hak ve borçları toplamına ne ad verilir?  Cevap Cevap-Miras  Bir Türk vatandaşı ile evlenerek Türk vatandaşlığını kazanan İngiliz kadın, Türk vatandaşlığını hangi yoldan kazanır?

  Cevap Cevap-Müktesep uyrukluk  Bakanlar Kurulunun TBMM'ye sunduğu kanun projesine ne ad verilir?  Cevap Cevap-Kanun tasarısı  Kullanılmalarıyla yeni bir hukuki durum yaratmayan haklar hangisidir?  Cevap Cevap-Alelade  Bir hak sahibinin hakkını kullanırken iyi ve doğru hareket edip etmediği neye göre belirlenir?

  Cevap Cevap-Dürüstlük kuralı  İyiniyet, hangi kanunda düzenlenmiştir?

  Cevap Cevap-Medeni Kanun  Gaiplik kararı ne zaman hüküm doğurur?

  Cevap Cevap-Son haber alındığı tarihten itibaren  Ormanda avlanmakta olan bir avcının geri dönmemesi halinde, gerçek kişilik ne ile sona erdirilir?

  Cevap Cevap-Gaiplik  Bir polis memurunun, hakkında tutuklama kararı verilmiş olan bir kimseyi yakalayıp bir süre karakolda alıkoyması, neden hukuka aykırı bir fiil sayılmaz?

  Cevap Cevap-Emrin icrası  Borçlar kanununa göre, para borçlarının ifa yeri, taraflarca önceden belirlenmemiş ise borcun ödenme yeri neresidir?

  Cevap Cevap-Alacaklının yerleşim yeri  Alacaklının zamanaşımına uğramış bir borcu talep etmesi halinde, borçlu ne tür bir savunma gerçekleştirebilir?

  Cevap Cevap-Zamanaşımı def'inde bulunabilir  Yargıtayın hangi dairesinin verdiği kararlar değiştirilemez?

  Cevap Cevap-Büyük Genel Kurul
   
Hukuka Giriş Soru-Cevap konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anayasa Hukuku Soru-Cevap Çalışması

  Anayasa Hukuku Soru-Cevap Çalışması

  anayasa hukuku soruları anayasa hukuku soruları ve cevapları ve cevapları soru test (Kpss sorularından alınmıştır, sadece doğru cevaplar var altında) ANAYASA HUKUKU 1- Yasama sorumsuzluğu ile ilgili olarak hangisi yanlıştır ? TBMM üyelerinin meclis çalışmaları sırasındaki hakaret ve sövmeleri Anayasada açıkça suç olarak düzenlenmiştir. ( Anayasamız hakaret ve sövme suçlarını sorumsuzluk...
 2. İdari Hukuk Soru-Cevap

  İdari Hukuk Soru-Cevap

  milli güvenlik kurulu kimlerden oluşur mahkemeler kaça ayrılır kaymakam kimi temsil eder vali kime bağlıdır bakanlar kurulu kaç kişiden oluşur 1. Türkiye'de İdari Teşkilat esas olarak kaça ayrılır ve bunlar nedir? Türkiye’de idari teşkilat merkezi idare ve mahalli idare olmak üzere ikiye ayrılır. 2. Bütün ülkeyi kapsayan idari teşkilat hangisidir? Merkezi (genel) idare 3. Merkezi idare...
 3. Temel Hukuk Soru-Cevap

  Temel Hukuk Soru-Cevap

  temel hukuk soruları hukuk başlangıcı soruları temel ve cevapları hak ehliyeti nasıl kazanılır feri hak nedir Temel Hukuk Soru Bankası 1. Müeyyidesi küçük görme olan sosyal hayat kuralı nedir? Ahlak Kuralları 2. Hukuk kuralları ile benzerliklerin en yoğun olduğu sosyal hayat kuralları nedir? Ahlak Kuralları 3. Yalan söyleyen bir kimse sosyal hayatı düzenleyen kurallardan hangisinin...
 4. Hukuka Giriş Ders Notları 170 soru cevap şeklinde

  Hukuka Giriş Ders Notları 170 soru cevap şeklinde

  hukuk başlangıcı ders notları tüzükler hangi makam tarafından çıkarılır temel hukuk ders notları hukuka giriş başlangıcı soruları 1) Tazminatın şekli aşağıdakilerden hangisinde tam ve doğru olarak verilmiştir? A)Örfi-hukuki B)Nazari-fiili C)Maddi-manevi … D)Miktaren-malen E)Nakdi-gayrinakdi 2 )Hukuk niçin gereklidir? — Sosyal hayatı düzenlediği için 3 ) Kişilerin kendi nefislerine...
 5. Aile hukuku hakkındaki soru & cevaplar

  Aile hukuku hakkındaki soru & cevaplar

  AİLE HUKUKU HAKKINDAKİ SORULARINIZ ve CEVAPLARI BU BAŞLIK ALTINDA AİLE HUKUKUNA İLİŞKİN SORULARINIZA YANIT VERİLECEKTİR. Av. Gökhan ARICAN Barbaros Mh. Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı A Blok No:123/56, Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA Tel: 0 312 466 56 34 – Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89 www.gokhanarican.av.tr – e-mail: info@gokhanarican.av.tr...

Sayfayı Paylaş