1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Hukuki İşlem

  Konu, 'Borçlar Hukuku' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  hukuki işlem çeşitleri hukuki işlem işlemler nedir tek taraflı işlemler nelerdir 1. Hukuki İşlem:Hukuki sonuç doğuran irade açıklamasıdır.
  İrade: Beynimizdeki duygu ve düşüncelerdir.
  2. Hukuki İşlemlerdeSınıflandırmalar
  2.1 Katılan Kişi Sayısına Göre Hukuki İşlemler
  2.1.1Bir Taraflı Hukuki İşlemler: Vasiyetname yazılması, vakıf kurulması, tek taraflı hukuki işlemlerde bir kişinin irade açıklaması yeterlidir.

  2.1.2 Çok Taraflı Hukuki İşlemler:

  2.1.2.1 Sözleşmeler:
  1 sözleşmenin kurulabilmesi için en az 2 kişi irade açıklamasında bulunmalıdır. 1 den çok irade açıklaması vardır. 2.1.2.1.1 Bir Yana Borç Yükleyen Sözleşmeler: Bağışlar
  2.1.2.1.2 İki Yana borç Yükleye
  n sözleşmeler:
  Araba satışı; arabayı satan satmakla alan ise parayı ödemekle borçludur.
  2.1.2.2 Kararlar:1 den çok irade açıklaması vardır. Kararların sözleşmelerden farkı irade açıklamalarının tek aynı yönde olmasıdır.

  2.2 Sonuç Doğurma Zamanına göre Hukuki İşlemle
  r
  2.2.1 Ölmeden Önce:
  2.2.2 Öldükten Sonra:
  Vasiyetname, miras sözleşmeleri 2.3 Mal Varlığı Üzerindeki Etkisine Göre Hukuki İşlemler
  2.3.1 Borçlandırıcı İşlem:
  Kişiyi borç altına sokan işlemdir.
  2.3.2 Harcama İşlemi:Kişi hakkı azaltan bir işlem yapmış olur. Harcama işleminin yapılabilmesi için borçlandırıcı işlemin yapılması gerekir.
  Arabamı sattım: Borçlandırıcı işlem
  Teslim ettim: Harcama işlem
  200bin liraya milliyet alacam.
  Milliyet dedim borçlandırıcı işlem
  Parayı vermem harcama işlemi.
  Borçlandırma işlemi geçersiz ise harcama işlemine bakılır. Harcama işlemi ya soyut harcama işlemi ya da nedene bağlı harcama işlemi olmak üzere ikiye ayrılır.
  Nedene Bağlı Harcama İşlemi: Borçlandırıcı işlem geçersiz ise harcama işlemi de geçersizdir. Taşınır ve taşınmaz mallarda harcama işlemi nedene bağlıdır. Taşının mallarda harcama işlemi zilliyetliğin devri ile olur.


   
Hukuki İşlem konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. işleme

  işleme

  işleme yaptığını gören kadın kısmet alır ve iyiliklerinin karşılığını görür.sevaptır
 2. Hukuki Muamelenin Kurucu Unsurları

  Hukuki Muamelenin Kurucu Unsurları

  devletin kurucu unsurları Hukuki Muamelenin Kurucu Unsurları -Hukuki sonuca yönelmiş arzu,irade -Bu arzuyu açıklama.;iki iradi unsuru gerektirir: a)İradeyi açıklayıcı hareketi yapma arzusu b)Bu hareketle arzuyu dış dünyaya aksettirme arzusu Ancak bu unsurlardan oluşan bir fiil irade beyanını teşkil eder.Fakat güven teorisi adı verilen...
 3. Etki Bakımından Hukuki Muameleler

  Etki Bakımından Hukuki Muameleler

  Etki Bakımından Hukuki Muameleler Etki Bakımından Hukuki Muameleler:Şahsiyeti ilgilendiren ve Malvarlığını ilgilendiren olarak ikiye ayrılır. d)Malvarlığını İlgilendiren Muameleler:Malvarlığına yaptıkları etki açısından azaltan için borçlanma muamelesi ve tasarruf muamelesi olarak ikiye ayrılır.Artış için kazandırıcı muameleler söz konusu olur. Alım-satım...
 4. Hukuki Muamele Çeşitleri:

  Hukuki Muamele Çeşitleri:

  hukuki işlem çeşitleri hukuki olay nedir hukuk çeşitleri irade muamele Hukuki Muamele Çeşitleri: Gerekli İrade Beyanı Adedi Açısından: aa)Tek taraflı Hukuki Muameleler:İstenilen hukuki sonucun doğması için tek şahsın irade beyanının yeterli olduğu hukuki muamelelerdir.Vakıf kurma vasiyet yapma tek taraflı hukuki muameledir. bb)İki Taraflı Hukuki...
 5. Vodafone Hukuki Süreci Başlattı

  Vodafone Hukuki Süreci Başlattı

  Vodafone 2009 yılından itibaren başlatmış olduğu Vodafone Tüketici Hakları Bildirgesinin Turkcell tarafından Cep Anayasası olarak taklit edilmesinden sonra,Vodafone Turkcell aleyhinde hukuki süreci başlattı. Kaynak: Marketing Türkiye Haberler - Vodafone Turkcell'i neden dava etti?

Sayfayı Paylaş