Hükümlülerin Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılmaları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik

Hükümlülerin Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılmaları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik
Hükümlülerin Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılmaları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de 08.06.2012 tarihinde yayınlanmıştır. Buna göre Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasındaki “beş yıl” ibaresi “altı yıl”, üçüncü fıkrasının (a) bendindeki “bir” ibaresi “iki” olarak değiştirilmiştir. Yönetmeliğin 6. maddesi iki yıldan fazla hapis cezası bulunan hükümlülerle ilgilidir. Buna göre; -Toplam cezalarının beşte birini kapalı ceza infaz kurumlarında iyi halli olarak geçiren ve koşullu salıverilme tarihine altı yıl veya daha az süre kalmış hükümlüler ile
-cezaları yüksek güvenlikli kapalı ceza infaz kurumları veya kapalı ceza infaz kurumlarının yüksek güvenlikli bölümlerinde infaz edilen hükümlülerden toplam cezalarının üçte birini bu kurumlarda iyi halli olarak geçiren ve koşullu salıverilme tarihlerine üç yıl veya daha az süre kalanlar,

açık ceza infaz kurumlarına ayrılabilir. Müebbet hapis cezasına mahkûm olanlar ise koşullu salıverilme tarihlerine üç yıl veya daha az süre kaldığında açık ceza infaz kurumlarına ayrılabilir. Ayrıca açık ceza infaz kurumlarına ayrılabilmek için;
-cinsel saldırı,
-çocukların cinsel istismarı,
-nitelikli hırsızlık,
-yağma,
-nitelikli yağma,

-uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, -uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma,
-siyasal veya askerî casusluk, yasaklanan bilgilerin casusluk maksadıyla temini,
-yasaklanan bilgileri açıklama,
-yasaklanan bilgileri siyasal veya askerî casusluk maksadıyla açıklama

suçlarından hüküm alanların koşullu salıverilmelerine iki yıldan az süre kalması koşulu aranır.
(Yönetmelikte değişmeyen açık ceza infaz kurumuna ayrılabilmek için aranan koşlullar ise;
b) Kapalı ceza infaz kurumlarında cezaları infaz edilen hükümlülerden;
1) 29/7/2003 tarihli ve 4959 sayılı Topluma Kazandırma Kanunu, 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleri ile Mücadele Kanununun 14 üncü maddesi ve 5237 sayılı Kanunun 221 inci maddesinden yararlananlar için, koşullu salıverilmelerine iki yıldan az süre kalması,
2) Örgütlü suçlardan hükümlü olup, mensup oldukları örgütten ayrıldıkları idare ve gözlem kurulu kararıyla tespit edilenlerin koşullu salıverilmelerine bir yıldan az süre kalması,
3) 5275 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca yüksek güvenlikli kapalı ceza infaz kurumuna gönderilenler, geriye kalan toplam cezalarının üçte birini bu kurumlarda iyi halli olarak geçirmesi, koşullu salıverilme tarihine en fazla üç yıl kalması ve diğer koşulları taşıması,)

Av. Gökhan ARICAN
Barbaros Mh. Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı
A Blok No:123/56, Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA
Tel: 0 312 466 56 34 – Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89
www.gokhanarican.av.tr – e-mail: info@gokhanarican.av.tr

Son düzenleme:
  Biz Kırk kişiyiz birbirimizi biliriz atasözünü kısaca uzunca açıkla araştırma görevi hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Mezuniyet için uzun ve açık saç modelleri Mezuniyet için uzun ve açık saç modelleri
mezuniyet saç modelleri, mezuniyet saçları, açık mezuniyet saç modelleri, uzun mezuniyet saç modelleri ile ilgili bilgileri sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz. Uzun bir eğitim ve öğretim yılının artık sonlarına gelmiş bulunuyoruz. Şu...
Saç Bakımı 0
Ölen kişinin gözünün açık olması Ölen kişinin gözünün açık olması
Ananem yıllardır en büyük dayımla konuşmuyordu daha doğrusu dayım ananemi hiç arayıp sormazdı. Annanem vefat ettikten sonra bir gözü açık gitti . Herkes küs olan dayımla durumun alakalı olduğunu belirtti . Ananemi yıkayan kadın ise gözü açık...
Dini sorularınız ve cevapları 1
2018 Yılının en güzel açık gelin saçı modelleri 2018 Yılının en güzel açık gelin saçı modelleri
Gelin başı saç modellerin de son trendleri sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz. Kusursuz bir gelin olmak için gelin adayları aylar öncesinden gelinlik modelleri, aksesuarlar, gelin başı saç modelleri, gelin makyajı gibi ayrıntıları çok ince...
Ben Evleniyorum:)) 1
Adetimin 3. Gunu acik kahverengi lekelenme oldu belim agriyor hamile olabilirmiyim Adetimin 3. Gunu acik kahverengi lekelenme oldu belim agriyor hamile olabilirmiyim
Adetimin 3. Gunu acik kahverengi lekelenme oldu belim agriyor hamile olabilirmiyim. Bi hafta oncede leke oldu. Gogusler şiş, evde test yaptim negatif cikti
Bilmedikleriniz 0
Biz Kırk kişiyiz birbirimizi biliriz  atasözünü kısaca uzunca açıkla araştırma görevi Biz Kırk kişiyiz birbirimizi biliriz atasözünü kısaca uzunca açıkla araştırma görevi
Biz kırk kişiyiz birbirimizi biliriz atasözünü kısaca uzuncada olur açıklamasını istiyorum araştırıyorum acba bu atatözü ile ilgili ne yazabilirsiniz. Tam olarak söylenmek ve açıklanmak istenen nedir
Bilmedikleriniz 1