1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.473
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Huzur Verecek 6 Şey

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  İbrahim Bin Ethem: Huzur verecek 6 şey< Konu Resmi..>


  İbrahim b. Ethem (ra), büyük mutasavvıflardandır. Aynı zamanda Belh şehrinin sultanıdır. Dünya işlerinden el çekerek tasavvufa yönelmiştir. Sultanlığı bırakarak Şam’a yerleşmiş ve orada çileli bir hayat yaşamıştır. (Ölümü: 161 / 777)

  Altı şeyi kabul edip yaparsan, hiçbir işin sana zarar vermez. Dünyada ve ahirette rahat edersin. O altı şey şunlardır:
  * Günah işleyeceğin zaman Allahü Teâlâ’nın sana verdiği rızkı yeme.
  * O’na âsi olmak istersen, O’nun mülkünden çık. Mülkünde olup da O’na isyan etmek uygun olur mu?
  * O’na isyan etmek istersen, gördüğü yerde günah yapma. Gördüğü yerde günah yapmak uygun değildir!

  * Can alıcı melek, ruhunu almaya geldiği zaman tövbe edinceye kadar izin iste. O meleği kovamazsın. Şimdi kudretin var. Gücün kuvvetin yerinde iken tövbe et. Tövbe edilecek zaman bu zamandır. Zira ölüm çok ani gelir. * Yediğin lokmaların hepsinin helal olmasına çok dikkat et de, zararı yok, geceleri sabaha kadar namaz kılıp, gündüzleri oruç tutma. Hiç kimse namaz, oruç, zekat ve hac ibadetlerini eda ederek Allah adamlarının payesine ulaşamaz. Bu payeye ancak boğazından geçen şeyin helal olduğunu bilen ulaşır.
  * Yolda atılmış bir taş gördüm. Üzerine, “Çevir ve altını oku! diye yazmışlardı. Çevirdim ve gördüm ki, “Eğer bildiğinle amel etmiyorsan, ne diye bilmediğini bellemek istiyorsun?” diye yazmışlar.
  Bir sâlikin kalbinden şu üç perde kalkmalıdır ki ona devlet kapısı açılsın.
  Birincisi şudur: Şayet ebedi ihsana mukabil iki âlemin mülkünü kendisine verseler buna sevinmemeli. Zira bu takdirde o mahluk bir şeyin varlığı ile sevinmekte ve henüz harîs (hırslı) bir kişi durumunda bulunmaktadır. Halbuki, “Harîs mahrumdur.”
  İkincisi: İki cihanın mülkü onun olsa ve bunu kendisinden geri alsalar, “İflas ettim.” diye üzülmemeli. Zira bu durumda üzülmek, kızgınlık alametidir. “Kızgın azap içindedir.” Üçüncüsü: Övünmeye ve pohpohlanmaya aldanmamak, zira böyle kişinin himmeti hakirdir. Himmeti hakir olan (Hakk’tan) perdelenmiştir. Yüksek himmet sahibi olmalıdır.


   
Huzur Verecek 6 Şey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. huzur verecek 6 şey!

  huzur verecek 6 şey!

  huzur veren dualar huzur verecek dualar duası duasi veren dua İbrahim b. Ethem (ra), büyük mutasavvıflardandır. Aynı zamanda Belh şehrinin sultanıdır. Dünya işlerinden el çekerek tasavvufa yönelmiştir. Sultanlığı bırakarak Şam’a yerleşmiş ve orada çileli bir hayat yaşamıştır. (Ölümü: 161 / 777) Altı şeyi kabul edip yaparsan, hiçbir işin sana zarar vermez. Dünyada ve ahirette rahat edersin. O...
 2. ilk hesap vereceği şeyler kulun nelerdir!

  ilk hesap vereceği şeyler kulun nelerdir!

  Kıyamet gününde, kulun ilk hesap verecek olduğu şey, namazıdır. Eğer tamamlamışsa, bu, onun için tam olarak yazılır. Eğer tamamlayamamışsa, Allah Teala meleklere: - Bakın, eğer kulumun nafile namazları varsa onunla o farz namazlarını tamamlayın! emreder. Sonra zekattan da bu şekilde kul hesaba çekilir. Daha sonra sıra ile diğer ameller, aynı minval üzere ele alınır." (Ramuzu´l-Ehadis)...
 3. İlk Buluşmada Dikkat Edilen 6 Şey

  İlk Buluşmada Dikkat Edilen 6 Şey

  Araştırmalar ilk izlenimlerin aslında ilk saniyelerde oluştuğunu ortaya çıkardı. Buna göre buluştuğunuz kişi ilk saniyelerde aşağıdaki 6 konuya dikkat ediyor. 1,gülümsemeniz Gülümseme ilk izlenimde oldukça önemli. Tatlı ve zeki mi yoksa beceriksizce ve zorla mı gülümsemeniz mi var? Dişlerinizin arasında yemek kırıntıları, salata kırıntılarının da bulunmadığından emin olun. 2. Saçınız Saç...
 4. huzur

  huzur

  keşkelerden nefret edn bi izleyicinizim ve gercekten herşeyi keşkesiz başarmak istiyorum???adım emel

Sayfayı Paylaş