Huzursuz Bacak Sendromu erken teşhis edilebilecek

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Huzursuz Bacak Sendromu erken teşhis edilebilecek
huzursuz-bagirsak-sendromu-ibs-nedir-640x360.jpgBilim insanlarının yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla yaptığı araştırma, testlerin bağırsakta bakteriler tarafından üretilen ve sindirim sistemine zarar veren toksinlere karşı üretilen antikorların olup olmadığını ya da sayısını belirlemeyi sağladığını gösterdi.

Testlerde, IBS ile bağlantılı 2 antikor yüzde 90'dan fazla doğruluk payıyla belirlenebildi.

Bu sayede dünya genelinde toplumun yüzde 10'unu etkileyen irritabl bağırsak sendromu (IBS), basit bir kan testiyle erken teşhis edilebilecek ve uygun tedavi, hastalık ilerlemeden yapılabilecek.

Araştırmanın sonuçları "PLOS ONE" dergisinde yayımlandı.

HUZURSUZ BAĞIRSAK SENDROMU NASIL BİR HASTALIK?

IBS, bağırsak alışkanlıklarında değişiklikle seyreden fonksiyonel bir sorun. Karın ağrısı, karında şişlik, karında aşırı şişkinlik hissi, kabızlık, bulantı, kusma, midede ekşime ya da yanma gibi belirtiler sinir sistemi ile bağırsak kasları arasındaki iletide bozukluk veya ileti kusuru sonucunda gelişiyor.

IBS'nin nedeni tam olarak bilinmiyor. Bu nedenle bağırsakta herhangi bir hastalık bulunamaması durumunda, hastanın yakınmalarına dayanarak teşhis koyuluyor. Bu durum da hastalığın geç fark edilmesine yol açabiliyor.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
22K
M
Üst