Hypancistrus Zebra Pleco - Zebra Vatoz

E

EspanOL

Forum Okuru
Hypancistrus Zebra Pleco - Zebra Vatoz
hamile zebra balığı beyaz vatoz
Sizinle Brezilya orjinli olup diyebilirimki pleco familyasinin en goz alici renklerine sahip Hypancistrus Zebra L46 hakkinda Mr.Tracey' in makalesinden yapmis oldugum çeviriyi paylasmak istiyorum.Akvaryum piyasasinda bazi bazi vahsi pleco olarak adlandirilsada,sanilanin aksine vahsi degildir.Brezilyada IBAMA tarafindan 2004 yilindan buyana soylari tukenmekte oldugundan koruma altina alinmis bir pleco turudur.Brezilyada satisi yasak oldugu gibi ,o bolgelerden getirlmeside imkansizdir,Soyleki,Brezilyada baligin satisi esnasinda yakalanan bir kisinin 10 yil ceza alabilecegi anlatilmaktadir.buyuzden baligin temini,baska ulkelerdeki ureticiler vasitasiyla gerceklesmektedir.

l46gj6.jpg


Anayurdu :Brezilya- Rio Xingu Nehri
Bilinen isimleri : Zebra Plecostomus, Imperial Plecostomus, L46, L98, L173
Sicaklik : 23 - 29 derece
Boyutu : 13 cm'e kadar

Egzotik plecostomus familyasinin en guzel ve çogu zaman en serti olan Hypancistrusu yaygin olarak bilinen Zebra Pleco adiyla pet shoplarda kolayca bulmak mumkundur.beyaz zemin uzerine etkileyici siyah çizgileri ile küçük Pleco hobistlerin bulunabilir gözdelerindendir.Ayni tank icerisinde dogada bulundugu turler ile yasamayi yeglerler.
Zebra Pleco için, sakin türlerden oluşan cichlid akvaryumlarından kuralabilir.Doğal ortamlarından biri olan Brezilyada Rio Xingu hızlı akar ve genellikle seyrek kumlarla kaplı alt tabaka, yığın halindeki küçük kayalardan meydana gelir. Bir Zebra Pleco içinde bir tank buna benzer şekilde kurulmalıdır. Yığın halindeki kayaların arasına küçük mağaralar yapmak gerekir. Bu balıklar doğal ortamlarında olduğu gibi mümkün olduğunca kapalı ortamları yeğlerler. Bitkiler tercihinize kalmıştır, onlar bitkiye gereksinim duymazlar. Eğer bitki kullanacaksanız; mümkün olduğunca zebranızın dipte yüzmesine olanak sağlayacak kadar, Vallisneria veya Amazon Swards gibi büyük yapraklı ve uzun bitkileri tercih etmelisiniz.


l466gs4.jpg

Zebralar koloni ile birlikte yaşamakla ilgilenmezler ve önceden hazırlanmış herbiri uzun mağaralarda, geniş gruplar tutabilmek mümkündür. küçük gruplar 25 galonluk küçük tanklarda bakılabilir fakat büyük gruplar bir araya getircekseniz; balıkların herbirinin mağaralarını önceden aralıklı olarak dizmeniz gerekir.

Bir zebra tankında filtrasyon sonderece önemlidir, kötü su koşulları ve kötü tank bakımı, akvaryumdaki bu balıkların ölmesinde bir numaralı etkendir. Haftalık olarak düzenli su değişimi veya esas olarak önerilense haftada iki defa olanıdır. Diğer önemli bir faktör ise oksijendir. Zebra Pleco'ların geldikleri yer hızlı akar su olması sebebiyle; diğer cichlidlerin çoğundan daha yüksek oksijen seviyesine ihtiyaç duyarlar. Suyu yüksek oranda döndürebilen filtre önerilebilir. Hava kabarcığı çubuğuda yardımcı olabilir.Bu cins Baliklar yumurtlamalari yada cogalmalari icin disileri en az 7cm olmasi ve suni bir magara akvaryuma konulmasi gerekiyor. Disi Baliklar ciftlestikden sonra geri kalan isi erkek balik yapar, yani yumurtalari ve yumurtadan cikan yavru baliklari erkek balik magarada 1 ay boyu korur ve saklar.
Botia,labio,frenadus,macracanta gibi dip baliklari Hypancistrus Zebra Pleco'nun en onemli dusmanidir.kesinlikle beraber bulundurulmamalidir.yiyecek kavgasi yapabilirler ki bu cogunlukla zebra pleco'nuzun olumuyle sonuclanir.


l1732ga3.jpg


Birçok Plecostomus türünden farklı olarak, Zebra Pleco'lar etçilliğe eğilimlidirler.yüksek proteinli, etli besinleri tercih ederler.ağızlarında yuvarlak törpüleyicileri ve küçük dişleri vardır, ki bu birçok pleco türleri için bilinen birşeydir. Bunun anlamı, tankınızın su yosunları tarafından kesinlikle kontrol edilemeyeceğidir. Yiyecek olarak, kankurdu, karides ve kedi balıkları için hazırlanmış olan iyi kalitede solucanlar verilebilir. Aynı zamanda bazı bitkilerle de beslenirler, mesela; marul,kabak ve ıspanağın bazı türleri olabilir fakat bu sayılanlar ; balıklarınızın günlük besinlerinin büyük bölümünü kesinlikle oluşturmamalıdır. Küçük bir porsiyon verebileceğinizi unutmayın, Zebraların sadece küçük bir ağzı vardır.
 
Geri
Üst