1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Hypatia (M.S. 370-415)

  Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Hypatia (M.S. 370-415)

  Aydınlığın son ışığı...
  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]İskenderiyeli astronom ve matematikçi Theon'un kızıdır.Bilimi ve zerafeti ile olduğu kadar güzelliği ile de ünlü olan bu filozof ve matematikçi Grek hanım Atina'da eğitimini tamamladıktan sonra İskenderiye'ye yerleşmiş ve orada bir okul açmıştır. Zamanında yaşayanlarca filozof İsidorus'un karısı olduğu söylenmişse de, bunda bir yanılgı olduğu sanılmaktadır; çünkü güvenilir yazarlara göre Hypatia hiç evlenmemiştir. Babasından aldığı sağlam fikir yapısı ile kendisini Platon'un izinde buldu ve İskenderiye'de Platon, Aristo ve Suda gibi diğer filozoflar üzerine halka açık dersler verdi. En önemli öğrencisi Synesios'dur. Sonradan büyük filozof olan bu öğrencisi ona hayranlığını ve ilmine duyduğu takdirlerini bildiren pek çok mektup yazmıştır. Bu mektuplar felsefe tarihi kitaplarında bugüne kadar gelmiştir. Buna karşın Damaskios ve onun hocası İsodoros, Hypatia için filozof olarak büyük takdirlerini söylerken İskenderiye'deki Platon geleneğinin etkisi altında kalmayıp, kendi kararını verseydi geometride daha ileri olurdu fikrini ileri sürmüşlerdir. Sinosios ve Herakles'in yetişmelerinde öğretmenleri Hypatia'nın üstün gayreti teşekkürle anlatılmaktadır.

  [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Hypatia çeşitli bilim dallarında çalışmıştı; yaratıcı olmaktan çok bir eleştirmen ve yorumcu (commentator) idi. Astronomik tablolar, Appolonius konik kesitleri ve Diophant üzerine yorumları vardır.

  [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Hypatia'nın en parlak zamanı Arkadius'un hükümranlığı dönemine, 415'deki trajik ölümü de Arkadius'un halefi devrine rastlar.

  [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Hypatia'nın İskenderiye'de yeni Platonculuğu yansıtan felsefesi, yaklaşımı bakımından Atina okuluna göre daha araştırmacı ve bilimsel nitelikteydi, ayrıca Atina okulu kadar mistik eğilimler taşımıyordu.

  [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]MÖ 3. yüzyıldan başlayarak altıyüz yıllık bir süre boyunca insanların İskenderiye'de başlattığı düşünsel ortamdan sonraki baskı, öğrenmekten korku bütün izleri yok etmiştir.

  Hıristiyanlıktan sonra filozoflar takımı Roma hükümdarının himayesinde olmaya devam ettiler ve yeni eğitim hiçbir şekilde yığınlara mal edilmedi. Hükümdar Julyana Apostata'nın onlara verdiği koruma, ölümünden on yıl sonra da devam etti. Hypatia o dönemde ilk Hıristiyanlarca büyük ölçüde putperestlikle özleştirilen öğrenim ve bilimi simgeliyordu. Bu nedenle İskenderiye'de Hıristiyanlar ve Hıristiyan olmayanlar arasındaki gerginlik ve çatışmaların öne çıkan ismi olarak görülüyordu.

  Eski aydınlanmanın temsilcisi olan Hypatia, Pitolemais şehrinin putperest valisi Orestes'in himayesine sığınır, Rahip Cyrillos'un İskendiriye'ye Başpiskopos olmasından sonra gerginlikler daha artar ve onun yandaşlarının oluşturduğu bir kitle tarafından sokakta araba altında linç edilir.

  [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Önceleri Makedonyalılar, sonra Romalı askerler, Mısırlı rahipler, Yunan aristokratları, Fenikeli denizciler, Yahudi tacirler, Hindistan ve Güney Sahra'dan gelen ziyaretçiler İskenderiye'nin parlak döneminde büyük bir uyum içinde yaşamışlardı. Büyük İskender'in kurduğu bu şehrin muhteşem bir kütüphanesi ve buna bağlı bir müzesi vardı. Bilim ve düşünce ürünleri burada çiçek açmıştı; pek çok bilim adamının yanında İskenderiyeli Theon ve kızı Hypatia da bu kütüphaneye devam edenler arasındaydı. Bu kütüphane de fanatikler tarafından yakılmıştır.

  alıntı
  [/FONT]


   
Hypatia (M.S. 370-415) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Babil M.S.  - Babylon A.D. tanıtımı izlenecek bir film

  Babil M.S. - Babylon A.D. tanıtımı izlenecek bir film

  babylon filmi oyuncuları babylon oyuncuları film babil filmi babil ms Tür : Fantastik / Bilim Kurgu / Aksiyon Gösterim Tarihi : 26 Eylül 2008 Yönetmen : Mathieu Kassovitz Senaryo : Eric Besnard , Maurice G. Dantec (Kitap) Görüntü Yönetmeni : Thierry Arbogast Müzik : Atli Örvarsson Yapım : 2008, ABD / Fransa , 101 dk. Oyuncular Vin Diesel (Toorop) , Michelle Yeoh (Soeur Rebecca) ,...
 2. 415 bin kişi işini kaybetti

  415 bin kişi işini kaybetti

  Yılbaşından bu yana bankacılık dışı özel sektörde 415 bin kişi işinden oldu. Küresel ekonomik kriz nedeniyle, yılbaşından bu yana, bankacılık dışı özel sektörde 415 bin kişi işini kaybetti. Finansal krizin reel ekonomiyi de vurduğuna en iyi örnek olarak kabul edilen bankacılık dışı özel sektördeki istihdam...
 3. Gripin - M.S. 05 03 2010

  Gripin - M.S. 05 03 2010

  Başarılı ve sevilen gruplardan biri olan Gripin yepyeni albümüyle sevenleriyle buluştu grubun yeni albümündeki parçaları sizler için veriyorum Sen Gidiyorsun Koca Çınar Durma Yağmur Durma Sal Sensizliğini Üstüme Beş Gidenin Dostu Olmaz Akşamlar Müsait Bir Yer Gözyaşlarım Değil Onlar Yolcu Yolunda Gerek sanırım albümün en sevilen parçası"Durma yağmur durma"aldığım duyumlar ve...

Sayfayı Paylaş