Hz. Fatıma’nın arzusu

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
Hz. Fatıma’nın arzusu
24681_384855453886_76302888886_3763147_7335772_n.jpg

HZ. FATIMA’NIN ARZUSU

Birgün Hazret-i Osman Peygamber efendimize ziyafet vermişti. Hazret-i Ali efendimiz ziyafetten sonra kendi evine geldi. Hazret-i Fâtıma-tüz-Zehrâ onu üzüntülü gördü. Sebebini sorunca da şöyle cevap verdi:

- Ey Fâtıma! Bugün Hazret-i Osman Resûlullahı yemeğe davet etti. Keşke biz de biraz zengin olup davet etseydik!

- Olsun. Biz yine de davet edelim.

- Ey Habibullahın kerimesi, ne ikram edeceksin, hangi yemekleri vereceksin?

- O ALLAHın sevgilisidir. Hak teâlâ ona yemek verir.

Bundan sonra Hazret-i Ali, Resûlullahın huzuruna gitti.

- Yâ Resûlallah! Kerimeniz sizi yemeğe davet ediyor.

- Yalnız beni mi yoksa eshâbımla beraber mi çağırıyor?

Hazret-i Ali, mecbur kalıp şöyle cevap verdi:

- Eshâb-ı kirâm da beraber buyursunlar efendim.

Resûlullah, eshâbı ile kalkıp Hazret-i Fâtıma’nın evini teşrif ettiler. Fâtıma-tüz-Zehrâ’nın (radıyallahü anha) bir tenceresi vardı. Onu ocağa koyup şöyle duâ etti: “Yâ Rabbi! Habibin ve eshâbı, bu miskinin evini şereflendirdiler. Onlara ikram edecek birşeyim yok. Sen onlara ikram ve ihsân et, nimetler ver!”

Hak teâlâ lütf ederek, tencereyi emsalsiz tatlı yemekle doldurdu. Hazret-i Fâtıma, yemeği Resûlullahın huzuruna getirdi. Eshâbı ile birlikte yedikleri hâlde yemek bitmedi. Buyurdular ki:

“Bu yediğimiz yemek Cennet yemeklerindendir.’’

Hazret-i Fâtıma odasına girip Hak teâlâya secde edip duâ etti: “Yâ Rabbi! Şükretmek için kölem yok ki azat edeyim. Bu ümmetin günahkârlarından bir kısmının Cehennemden azat edilmesini diliyorum.”

O anda Cebrâil aleyhisselâm Resûlullaha gelip dedi ki:

-Yâ Resûlallah! Kızın Fâtıma, ümmetinin günahkârları için duâ etti. Hak teâlâ sana selâm söyledi ve buyurdu ki:

“Fâtıma’nın evine gelen 100 erkek ve 100 kadından herbirinin her adımına Cehennemden bir kişiyi azat ettim.’’

Son düzenleme:
Geri