Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Hz. Peygamber’in (s.a.v.) Koyduğu İsimler

  Konu, 'Bebek İsimleri Anlamları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  kuranda geçen isimler, kuranda geçen erkek isimleri, dini isimler, dini erkek isimleri Hz. Peygamber’in (s.a.v.) koyduğu isimlerin neler olduğunu merak edenler için gereken bilgileri sizler için paylaşıyoruz.
  < Konu Resmi..>  Hz. Peygamber’in (s.a.v.) İsim ve Künye Koyduğu Kimseler
  Sehl İbnu Sa’d es-Saidi (r.a.) buyurdu ki: Hz. Peygamber (s.a.v.) Fatıma (r.a.) annemizin evine uğramıştı. Hz. Ali’yi (r.a.) evde bulamayınca: "Amca oğlun nerede?" diye sordu.

  Fatıma (r.a.): "Aramızda bir şekerlenme oldu. Bunun üzerine bana kızdı ve çekip gitti." dedi.

  Resulullah (s.a.v.) birine: "Hele bir arayıver nereye gitmiş." diye emretti.
  "Mescidde yatıyor!" diye haber verince, Resulullah (s.a.v.):

  "Kalk ey Ebu Turab, kalk ey Ebu Turab (Toprak Babası)!" diye seslendi.

  Sehl (r.a.) der ki: "Hz. Ali’nin (r.a.) en çok sevdiği ismi bu isimdi."

  (Buhari, Müslim / KS, 121)

  Esma Bintu Ebi Bekr (r.a.) anlatıyor:

  "Mekke’de Abdullah İbnu Zübeyr’e (r.a.) hamile kalmıştım. Doğum yaklaşmıştı ki, Mekke’yi terk ettim ve Medine’ye geldim, Kuba’ya indim. Abdullah’ı (r.a.) orada dünyaya getirdim.

  Doğunca, bebeği alıp Resulullah’a (s.a.v.) götürdüm, kucağına bıraktım. Resulullah (s.a.v.) bir hurma istedi, ağzında çiğneyerek ezdikten sonra, tükrüğünden çocuğun ağzına bıraktı. Abdullah’ın (r.a.) midesine ilk inen şey Resulullah’ın (s.a.v.) mübarek tükrükleri idi. Sonra (yumuşattığı o) hurma ile çocuğun damağını ovdu, hakkında bereketle dua etti ve "Abdullah" ismini verdi.

  Müslüman aileden ilk doğan çocuk bu idi. (Medine’de bütün Müslümanlar) onun doğumuna çok sevindiler. Çünkü "Yahudiler size sihir yaptılar, asla doğum yapamayacaksınız." diye bir şayia çıkarılmıştı."

  (Buhari, Müslim / KS, 122)

  Ebu Musa (r.a.) anlatıyor: "Bir oğlum doğmuştu. Hemen Resulullah’a (s.a.v.) getirdim. "İbrahim" ismini verip bir hurma ile tahnikde bulundu. Sonra da "Mübarek olsun." diye dua buyurdu ve çocuğu bana geri verdi. Bu çocuk, Ebu Musa’nın en büyük evladı idi."
  (Buhari, Müslim / KS, 123)

  Hz. Enes (r.a.) anlatıyor: "Abdullah İbnu Ebi Talha’yı doğduğu zaman Resulullah’a (s.a.v.) götürdüm. Bebek bir bez içerisinde idi. Vardığımızda Resulullah (s.a.v.) devesine katran sürüyordu.
  "Beraberinde hurma da getirdin mi?" diye sordu.

  "Evet." dedim ve birkaç tane hurma verdim. Onları ağzında çiğnedi, sonra çocuğun ağzını açtı. Ağzına tükrüğü püskürttü. Bebek, yalamaya başladı. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.):

  "Ensar’ın hurma sevgisine bakın (doğar doğmaz başlıyor)!" diye latife etti ve çocuğu "Abdullah" diye isimledi."

  (Buhari, Müslim, Ebu Davud / KS, 124)

  Hz. Aişe (r.a.) anlatıyor: Ey Allah’ın Resulü, dedim, arkadaşlarımdan her birisinin bir künyesi var (benim yok)." Dedi ki:
  "Oğlum Abdullah İbnu Zübeyr ile künyelen."

  Aişe (r.a.), "Ümmü Abdillah (Abdullah’ın Annesi)" diye künye almıştı.

  (Rezin, merhum: "Teyze anne gibidir." ilavesini kaydetmiştir.)

  (Ebu Davud / KS, 125)

  Hamza İbnu Suhayb (r.a.) anlatıyor: Hz. Ömer (r.a.), Suhayb’a (r.a.): "Senin oğlan çocuğun olmadığı halde niçin "Ebu Yahya" (Yahya’nın Babası) diye künye taşıyorsun?" diye sordu. Suhayb:
  "Beni, Ebu Yahya diye Resulullah (s.a.v.) künyeledi." dedi.

  (İbnu Mace / KS, 7113)
   
Hz. Peygamber’in (s.a.v.) Koyduğu İsimler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hz. Muhammed(s.a.v)'nin HAYATI

  Hz. Muhammed(s.a.v)'nin HAYATI

  hz muhammed e yapılan işkenceler hz muhammed e peygamberliğin gelişi hzmuhammede peygamberliğin gelişi muhammedin bebekliği Hz. Muhammed Hicret’ten 52 yıl önce (Milâdi 570), Rebiülevvel ayının 17. gününde Mekke şehrinde dünyaya gelmişlerdir. Babası, Hz. Abdullah daha Hz. Muhammed dünyaya gelmeden, 25 yaşlarında vefât etmiştir. Annesi, Hz. Âmine’yi ise 6 yaşında iken kaybetmiştir. Küçük...
 2. Hz. Muhammed (s.a.v.)

  Hz. Muhammed (s.a.v.)

  HZ IBRAHIM VE SONRASI Yaratilis kitabi (Tekvin) bize Ibrahim'in çocugu olmadigini, çocuk sahibi olmaktan ümit kestigini ve Allah'in çadirindaki Ibrahim'e söyle seslendigini söyler: "Simdi göklere bak ve sayabilirsen gökteki yildizlari say." Ibrahim gözlerini yildizlara çevirdi ve söyle bir ses duydu: "Senin soyun da ayni sekilde çogalacak." Hanimi Sare 76, Ibrahim ise 85...
 3. Hz. Muhammet s.a.v - Latifeleri

  Hz. Muhammet s.a.v - Latifeleri

  dini latifeler aşkın peşinde latifa muhammed aşkın peşinde latifa nın düğünü Peygamber Efendimiz Allahın'ın elçisi olması dolayısıyla ciddi ağırbaşlı heybetli bir insandı. Bu hali zaten normaldi. Çünkü taşıdığı görev üstlendiği vazife bunun gereğiydi. Ancak her haliyle o da bir insandı. Hem de çok cana yakın.. vakarlı. Herkese samimi ve içten davranırdı. Zaman olur şakalaşır tatlı ve güzel...
 4. Hz. Muhammed (S.A.V) nasıl öldü

  Hz. Muhammed (S.A.V) nasıl öldü

  Kızlar bana lütfen Hazreti Muhammed efendimizin ölümünden bir kaç gün önce yaşananları ve nasıl öldüğü hususunda kaynak kitaplardan bakılarak bilgi vermeniz mümkün mü ? Ama doğru olacak halis kipatlardan alınan bilgiler olursa dahada iyi olur çok çok teşekkür ediyorum herkese. Rabbim cümlenizden rağzı olsun kızlar.
 5. Hz. Muhammed (s.a.v)’ın Örnek Davranışları

  Hz. Muhammed (s.a.v)’ın Örnek Davranışları

  peygamberimizin örnek davranışları,hz muhammedin örnek alınacak davranışları Hz. Muhammed (s.a.v)’in Örnek Davranışları Rasûlullah (s.a.v); – Yürürken sahabilerinin gerisinde yürürdü. – Birisiyle karşılaştığı zaman önce kendisi selam verirdi. – Rasûlullah Aleyhisselâm daima düşünceli idi. – Kendisinin susması, konuşmasından uzun sürerdi. – Rasûlullah Aleyhisselâm lüzumsuz yere...

Sayfayı Paylaş