Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  ibadet edenler 3 ayrılır

  Konu, 'Tasavvuf' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  ibadet edenlerin halleri İlmin kapısı ve velayet ağacının köklerinden biri olan Hz.Ali (k.v.) ibadeti üçe ayırmıştır.Bunlar; a)Kölelerin ibadeti , b)Tüccarların ibadeti ve c)Hür olanların ibadetidir.

  Kölelerin ibadeti;
  Allah'a cehennem korkusu ile ibadet edenlerin halidir.Bunlar cehennemden ve onunla ilgili gelen rivayetlerden korktukları için ibadete başlamış ve bu hal üzere kulluğa devam etmektedirler.O'nun yani Yüce Allah'ın azabından korktukları için vaciplerine sarılmışlardır.İnsanlar birbirlerinden farklı özelliklerde yaratılmışlardır.Birini amele sevk eden bir husus diğeri üzerinde o kadar tesirli olmayabilir.Onun içindir ki Yüce Kur'an'da hem azapla ve cehennemle korkutan ayetler ve hem de cennet ve nimetleriyle özendiren ayetler mevcuttur.Birinci guruba girenler Yüce Allah'a azametinden dolayı itaat etmektedirler.Nitekim köleler de efendilerinin azametinden ve verebileceği zarardan korktukları için ona itaat ederler.

  Tüccarları n ibadeti ise daha farklıdır.Bu guruba giren insanlar,Yüce Allah'a, O'nun cennetine ve oradaki vereceği nimetlere kavuşmak arzusu içindedirler.Bunlar orada vaad edilen güzel beldelerden,o muhteşem nimetlerden ve belki hurilerden bahseden ayetlerden etkilenmiş ve bunlara kavuşmak için ibadete başlamış bir zümredirler ve halleri bu minval üzere devam etmektedir.Cennetin güzellikleri onlar üzerinde teşvik edici ve harekete geçirici bir etki oluşturmuştur.Bu ise takvalı olma sonucunu doğurmaktadır.Bahsedilen bu iki durum insanların çoğunun üzerinde olduğu hallerdir.Hem caizdir ve hem de Allah tarafından kabul edilmiş ve makbul görülmüştür.

  Bu sayı lan iki kesim dışında başka bir gurup daha vardır ki bunların ibadet ediş niyet ve anlayışları diğer iki guruba hiçte benzememektedir.Bunlar sadece ve sadece Allah'a ibadete layık olduğu için,O'na olan muhabbetlerinden dolayı ve O, ibadeti istediği için O'na yönelen kullardırlar.İşte bunlar Hz.Ali'nin(k.v.) kendilerinden hür olanlar diye bahsettiği müminlerdir ve bu onların ibadet anlayışıdır.

  İnsanlar arasında az ve seçkin bir zümreyi oluşturan bu zatlar gerçek kulluk edenlerdirler.Yüce Allah' a çok farklı bir niyetle ve çok samimi bir şekilde tüm ruhlarıyla can-ı gönülden yönelmişlerdir.Onların farkını anlamak için gelecek şu misal daha aydınlatıcı olacaktır: Farz ediniz ki Allah-u Teala kullarına, kulluk vazifelerini yerine getirmeseler de onları cennete koyacağını ve bu beyanından sonra eğer isterlerse yine de kulluk edebileceklerini ama sonucun aynı olacağını yani herkesin cennete gireceğini bildirmiş olsun.Yani insanlar serbestirler.Cehennemden korkmalarına gerek yoktur.Cennete girmek ve onun nimetlerine kavuşmak için ibadetin zorluklarına katlanmalarına da gerek yoktur.

  Dünyada keyiflerine göre bir ömür yaşayıp,cennete girme imkanları vardır.Eğer insaflı olarak düşünülürse,görülecektir ki böylesi bir durumda Allah'a ibadet edenler arasında,hür olanlar gibi kulluk edenler dışında ubudiyete devam eden hiç kimse kalmayacaktır.İnsanların çok büyük bir kesimi ubudiyetten uzaklaşacaktır.Çünkü cennete girmeleri kesinleşmiş ve Allah'ın azabından korkmalarına gerek kalmamıştır.Hür olanlar Cenab-ı Allah'a Allah olduğu için ibadet ediyorlar.Onun aşkı ve muhabbeti onların azığı ve beklentileridir.

  Onların gözünde O'nun yüce zatından başka hiçbir şey yoktur.O'nun muhabbeti tüm varlıklarını kuşatmıştır.İlahi marifetler onların gıdası olmuştur. Bunlar kendilerine Kur'an-ı Kerim'de sıddıklar veya diğer bir ifade ile evliyaullah denilen seçkin, himmetleri çok yüce,Allah aşkı ile yanan Allah dostlarıdırlar ve bu onların sahip oldukları kemal sıfatlardan sadece bir tanesidir.

   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: ibadet edenler 3 ayrılır
  emeğine sağlık
   
ibadet edenler 3 ayrılır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İşten Ayrılırken

  İşten Ayrılırken

  işten ayrılma yazısı veda yazısı örneği işten ayrılma veda mesajları iş konuşması örneği İş bulmanın zor olduğu, bulunan ilk işin kabul edildiği günümüzde, işten ayrılmaların da sıklaştığını ve firmalarda sürekli sirkülasyon yaşandığını hepimiz biliyoruz. Büyük hayaller ve umutlarla başlanan işler zamanla çalışanları tatmin edemiyor; belki çalışma koşullarından duyulan rahatsızlıklar, belki de...
 2. ''aldatırsam ayrılırım''yalan!

  ''aldatırsam ayrılırım''yalan!

  'ALDATILIRSAM AYRILIRIM' YALAN! Kadınlar artık daha güçlü daha talepkar.... Erkekler zaten kadınları anlamıyor... Artık kimse alternatifsiz değil... Kadın-erkek ilişkilerindeki değişim dönüşüm hakkında herkesin bir fikri var. Ama biz çıkmaza giren ilişkileri; aşk evlilik sadakatsizlik konularını bir soralım dedik. Gazete Habertürk - HT Magazin - Füsun Saka Kognitif ve Davranış...
 3. mahkemeler kaça ayrılır

  mahkemeler kaça ayrılır

  Ülkemizde bulunan mahkemeler kaça ayrılır. Bu mahkemeler hakkında kısaca bilgi vermeniz mümkün mü teşekkür ediyorum.
 4. Ramazan Bayramı Namazı Nasıl Kılınır Merak Edenlere..

  Ramazan Bayramı Namazı Nasıl Kılınır Merak Edenlere..

  ramazan bayramı namazı ramazan bayram namazı nasıl kılınır Sevgili melekler, yaklaşık 20 gün kadar sonra Ramazan Bayramını kutlayacağız. Bayram sabahı babalarımız, eşlerimiz, kardeşlerimiz, oğullarımız namaza gidecekler ve biz de onların dönüşlerini bekleyeceğiz. Bu güzel günde kılınan Ramazan Bayramı namazının nasıl kılındığını merak edenlere de işte bilgilerimiz.. Bayram namazları iki...

Sayfayı Paylaş