1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  IBM bilgisayarlarımızdan sonra şimdide otomobillerimizede girecek.

  Konu, 'Donanım Haberleri İnceleme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  IBM'in akıllı arabaları < Konu Resmi..>


  IBM bilgisayarlarımızdan sonra şimdide otomobillerimizede girecek.


  IBM'nin, önümüzdeki 5 yılda hayata geçirmeyi düşündüğü inovatif çalışmalar kapsamında akıllı otomobiller için yazılım geliştirmeye başlayacak.Söz konusu yazılımın trafikteki araçların birbirleriyle iletişim kurmasını mümkün kılarak, buzlanma ve hız limiti aşımı gibi kazaya neden olan koşullarda kazaları engelleyebilecek. Sensör, GPS ve uydu alıcısı teknolojilerini yenileyerek araçların birbirini tanımasını ve sürücülerin �keyifle� kullanmasını sağlayacak sistemin, trafik sıkışıklığını azaltarak, hız kontrolü ve şerit ihlali gibi sorunlara son vererek trafik sıkışlıklığını minumuma indirecek.
  Şu anda deneme aşamasında olan sistem Stockholm'da iş saatlerindeki trafik sıkışıklığını yüzde 20 azaltırken, Singapur'daki araçların yüzde 90 akıcılıkla ilerlemesini sağladı.

  YİYECEKLERİN DE PASAPORTU OLACAK

  İnovatif projesi kapsamındaki diğer bir araştırmada ise "yiyeceklere digital pasaport" verilecek. Tüketicinin, �Dijital Yiyecek Pasaportu� programıyla besinlerin nereden geldiği, hangi şartlarda yetiştirildiği, ne zaman dalından koparıldığı ve kaç kalori olduğu gibi bilgilere ulaşarak daha bilinçli beslenmesi sağlanacak.
  İkinci kuşak barkodlar, RFID teknolojisi, özelleştirilmiş sensörler kullanılarak çalıştırılacak yazılımın, barkodlara kodlanacak bilgilerle yiyeceklerin dalından market rafına gelene kadar geçirdiği evreleri ve maruz kaldığı doğa şartlarını gösterecek.

  AKILLI ELEKTRİK SAYAÇLARI

  Diğer bir ilginç proje ise üretilecek " akıllı elektirik sayaçları". IBM'nin, Houston CenterPoint Energy şirketiyle birlikte üreteceği internet erişimli akıllı elektrik sayacı yazılımıyla ev aletlerinin enerji tasarrufu yapmasının yanı sıra, küresel ısınmanın engellenmesi gibi güncel konulara destek verilmesi de sağlanacak.

  Tüketiciler, akıllı sayaçtan e-posta adreslerine ve cep telefonlarına gelen mesajlarla, klimanın �Evde kimse yok, boşuna enerji harcıyorum. Beni kapatır mısın� ya da su ısıtıcısının �Çok enerji harcıyorum!� gibi uyarılarını alarak, elektrikli ev aletlerini uzaktan erişimle kapatabileceği ve bu sayede enerji tasarrufu sağlayacak. Yazılım sayesinde doğayı kirletme oranını ve fatura bilgilerini de tüketici faturalar gelmeden önce görebilecek.


   
IBM bilgisayarlarımızdan sonra şimdide otomobillerimizede girecek. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şimdide olmak

  Şimdide olmak

  Yaşam şimdidir. Yaşamak şimdide gerçekleşir. Gerçek şimdidir. Gerçek şimdidedir. Geçmiş ve gelecek şimdidedir. Şimdide yaşıyor iseniz doğru yaşıyorsunuz demektir. Sizi şimdiye getiren her şey faydalıdır. Sizi "hiç kesintisiz şimdide tutan" ise "mükemmeldir" ve "faydaları sonsuzdur." "Kesintisiz şimdide olma...
 2. IBM, 1500 kat güçlü bilgisayar sistemi geliştirdi

  IBM, 1500 kat güçlü bilgisayar sistemi geliştirdi

  Dünyanın en büyük yazılım ve donanım şirketlerinden IBM, 1500 bilgisayarın işini tek başına yapabilen anabilgisayar geliştirdi. IBM Türk Sistem ve Teknoloji Müdürü Oral Tuntaş, yeni bilgisayarın, özellikle KOBİ’lerin ve diğer büyük işletmelerin iş yükünü hafifleteceğini ve ciddi tasarruf sağlayacağını ifade etti. Tuntaş, şunları kaydetti: YÜZDE 85 KÜÇÜK: "IBM’in yeni modeli Sistem z10,...
 3. hoşbulduk şimdiden

  hoşbulduk şimdiden

  slm kızlar ben sitenize yeni üye oldum umarım güzel paylaşımlarımız olur
 4. 16 Mart ehliyet sınavına nerede gireceğimi şimdiden öğrenebilirmiyim

  16 Mart ehliyet sınavına nerede gireceğimi şimdiden öğrenebilirmiyim

  16 Martta ehliyet sınavına gireceğim.Kurstan öğrenirim tabi ama şimdi öğrenebileceğim bir link falan varmı?

Sayfayı Paylaş