IBM yeni işlemcisini Türkiye'de tanıttı

E

EspanOL

Forum Okuru
IBM yeni işlemcisini Türkiye'de tanıttı
IBM’nin yeni işlemcisi Power6 Londra'dan sonra ikinci kez Türkiye’de tanıtıldı. 1 milyar dolarlık Ar-Ge yatırımı ile ortaya çıkan Power 6'nın en büyük özelliği ise...


Power6’nın tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan IBM Sistem P Başkan Yardımcısı Stephen Leonard, Power6’yı sunmaktan dolayı büyük heyecan duyduklarını belirterek, bir süre önce Londra’da tanıtımını yaptıkları işlemciyi, Türkiye pazarında da tanıtmaktan mutlu olduklarını söyledi.

Power6’nın 5 yıllık bir çalışma ve yaklaşık 1 milyar dolarlık bir Ar-Ge yatırımı ile oraya çıktığını bildiren Leonard, şunları kaydetti:

"Bu bizim için çok büyük bir projeydi. Bundan 10 yıl önce bir süper bilgisayar dünya satranç şampiyonunu yenmeyi başardığında imkansız denilen şey mümkün olmuştu. O günlerin en hızlı makinesi Deep Blue, gücünü Power işlemcilerden alıyor. Power işlemciler, 10 yıl içinde çok büyük bir gelişme gösterdi.

Power6 işlemcileri saniyede 300 GB indirme performanslarıyla kurumlar için daha önceden hayal edilemeyen performansı ulaşılabilir kılacak." Power6’nın yüksek performans ve sanallaştırma kapasitesi ile kullanıcıların hızını yüzde 100 artırırken, yüzde 50 enerji tasarrufu sağladığını belirten Leonard, sistemin büyük bir kilometre taşı olduğunu ifade etti.

Toplantıya IBM’in Türkiye’deki çözüm ortaklarının yanı sıra çeşitli sektörlerden müşterileri de katıldı.
Verilen bilgiye göre IBM’nin 65 nanometre teknolojisiyle ürettiği Power6’nın üzerinde 790 milyon transistör bulunuyor. Laboratuvar ortamında 5GHz’lik hızı da aşabilen çift çekirdekli Power6 işlemcileri, çekirdek başına 8 MB ön belleğe sahip bulunuyor.
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
568
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
998
Misafir
M
Üst