1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İbrahim Şahin hakkında işlem yok

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Güney'in konuk katıldığı TRT programıyla ilgili soruşturmaya gerek duymadı.


  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin hakkında, Tuncay Güney'in, ''Büyüteç'' programına konuk olarak katılmasıyla ilgili, ''genel müdürü olduğu kurumun tarafsızlığını ve özerk yapısını ortadan kaldırmak'', ''kurumda kadrolaşma yapmak'' ve ''görevi kötüye kullanmak'' suçlamalarıyla sunulan suç duyurusu dilekçelerinin, iddiaların ''soyut ve genel'' olması nedeniyle işleme konulmamasına karar verdi.

  Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Şadan Sakınan tarafından yürütülen soruşturmada, Şahin yönünden ''işleme konulmama''; Çavuşoğlu, Yel ve Sarı hakkında ise ''kovuşturmaya yer olmadığı'' kararı verildi.

  TRT Kurumu'nun Yasası'nda, özerk ve tarafsız bir kurum olduğunun belirtildiği ve Yasa'nın 5. maddesinde yayın esaslarının düzenlendiği, bu esaslar dahilinde kişilerin haber alma ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla diğer yayın kuruluşları ile rekabetin gerektirdiği yayın faaliyetlerinde bulunmasının doğal olduğu belirtildi.

  Büyüteç programında da kamuoyunun gündeminde olan ve çok sayıda ulusal yayın organlarında haber değeri görülen Ergenekon terör örgütü iddiaları ile ilgili program formatının belirlenmesinin, rekabet kuralları sınırı içerisinde olduğuna işaret edilen kararda, bu nedenle yayın formatında suç unsuru bulunmadığı kaydedildi.

  TRT ÇALIŞANLARI HAKKINDA TAKİPSİZLİK

  Diğer şüpheliler Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Ahmet Çavuşoğlu, program yapımcısı Cengiz Yel ve program sunucusu İbrahim Gürkan Sarı hakkındaki CHP'nin suç duyurusu dilekçesinde, ''hakaret'' ve ''iftira'' iddialarının yer aldığı hatırlatıldı.

  ''CHP ve Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelik hakaret ve iftira niteliği içeren iddiaların canlı yayın ortamında sorulardan ve konulardan bağımsız olarak katılımcı Tuncay Güney tarafından sarf edildiği, şüpheliler tarafından bu sözlere ilişkin herhangi bir soru sorulmadığı ve konuşma geçmediği, ayrıca şüphelilerin sözlere iştirak ettiklerine dair bir beyanın bulunmadığı ve yayın akışı içerisinde yayında ismi geçenlerin cevap haklarının kullanılması hususunda beyanda bulundukları'' belirtilen kararda, ''suçların şahsiliği ilkesi gereğince canlı yayın içerisinde suç içeren sözlerden, sarf edenlerin sorumlu olacağı'' ifade edildi.

  Kararda, ''Büyüteç adlı programda ise Tuncay Güney'in 2001 yılında emniyette vermiş olduğu ifadeye ilişkin görüş ve iddialarının gündeme getirildiği, katılımcılar ile birlikte Tuncay Güney'in iddialarına ilişkin yorumlar yapıldığı, yargılama yapan mahkemeye ve soruşturmaya yönelik herhangi bir yayın söz konusu olmadığı, yayın akışı sırasında mahkeme dosyası ile soruşturma evrakına ilişkin herhangi bir bilgi ve belgenin sunulmadığı ve herhangi bir belge içeriğinin yayımlanmadığı'' belirtildi.

  Ahmet Çavuşoğlu, Cengiz Yel ve İbrahim Gürkan Sarı'nın üzerlerine atılı suçların yasal unsurları oluşmadığından, haklarında ''kovuşturmaya yer olmadığına'' karar verildiği ifade edildi.


   
İbrahim Şahin hakkında işlem yok konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İbrahim Balaban Hakkında

  İbrahim Balaban Hakkında

  İbrahim Balaban (1921, Bursa, - *). Ressam, yazar. 1921'de Bursa'nın Seç köyünde dünyaya geldi. Doğduğu köyün 3 yıllık okulunda eğitim gördü. 1937 yılının son günlerinde, henüz 16 yaşındayken hint keneviri yetiştirmek suçundan cezaevine girdi, böylece ilk defa köyünden dışarı çıktı. Cezaevinde kendini avutmak için resim çizmeye başladı. Resimlerini zeytinyağına batırdığı renkli kalemlerle...
 2. İbrahim Şahin ve 11 kişi adliyeye gönderildi

  İbrahim Şahin ve 11 kişi adliyeye gönderildi

  Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan İbrahim Şahin ve 11 kişi adliyeye gönderildi. 'Ergenekon' soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Özel Hareket Daire Başkan Vekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 11 kişi adliyeye sevk edildi. İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde tutulan İbrahim Şahin ile 10 kişinin emniyetteki işlemleri...
 3. kalender şah isyanı hakkında bilgi

  kalender şah isyanı hakkında bilgi

  Lütfen bana kalender çelebi isyanı pragalı damat ibmrahim paşa ve kalender şah isyanı olarak bilinen kalender çelebi isyanı hakkında bilgi verir misiniz lütfen. Şu anda filmide oynayan kanuni sultan süleyman zamanında geçen bu isyanın bilgilerini rica ediyorum.
 4. Seksenler Şahin Pöf Şahin Karakteri Hakkında bilgi istiyorum sizden

  Seksenler Şahin Pöf Şahin Karakteri Hakkında bilgi istiyorum sizden

  Kızlar ben sizlerden mümkünse Seksenler Şahin Pöf Şahin Karakteri Hakkında bilgi istiyorum şimdiden vereceğiniz Seksenler Şahin Pöf Şahin Karakteri Hakkında bilgiler için çok tşkler.
 5. Cihan Şah Hayatı Hakkında Bilgiler

  Cihan Şah Hayatı Hakkında Bilgiler

  Bu konu; cihan şah hayatı hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Kim Kimdir bölümümüzün bu sayfada tanıtacağımız ünlü kişisi, Hindistan 'da ki ünlü Tac Mahal 'i yaptıran ve orada eşiyle birlikte kabri bulunan Cihan Şah hayatı hakkında bilgiler veriyoruz... 1591′de dünyaya gelen Şah Cihan, Ekber Şah’ın torunu ve Cihangir Selim Şahın oğludur. 1628′de tahta çıktı. Hindistan’da...

Sayfayı Paylaş