gebe
 1. şahmaran

  şahmaran Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2008
  Mesajlar:
  122
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İç Anadolu Bölgesi Genel Özellikler

  Konu, 'İç Anadolu' kısmında şahmaran tarafından paylaşıldı.

  iç anadolu bölgesi kültürel özellikleri iç anadolu bölgesinin kültürel özellikleri bölgesinin kültürü anadolunun [​IMG]

  KONUMU, SINIRLARI VE KOMŞULARI:
  Doğu Anadolu'dan sonra 2. büyük bölgemizdir. Anadolu Yarımadasının ortasında yer alır. G.Doğu Anadolu Bölgesi hariç her bölgeyle komşudur. Alanı 163.057 Km2 dir. Ülkemizin % 20'sini kaplar.
  Nüfusu 2000 sayımına göre 11.6 milyondur. Nüfus yoğunluğu Km2'ye 71 kişidir. Bu Türkiye ortalamasının altındadır. (Türkiye ortalaması Km2'ye 71 kişi)
  BÖLÜMLERİ:
  1.Konya Bölümü
  2.Yukarı Sakarya Bölümü
  3.Orta Kızılırmak Bölümü
  4.Yukarı Kızılırmak Bölümü

  YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ: Dağları: Yer şekilleri sadedir. Engebeli arazi fazla olmadığı için arazi ulaşıma uygundur. Ortalama Yükselti 800-1000 metredir. Bölgenin en yüksek yeri doğu bölümüdür. Kıvrım dağları da bu bölümde yer alır. Akdağlar, Hınzır Dağları, Tecer Dağları, Yıldız Dağları bu kıvrım dağlarıdır. Bölgenin güneyinde volkanik dağlar vardır.Bunlar Erciyes Dağı (3917 m en yüksek yeri), Melendiz, Hasandağı, Karacadağ, Karadağ'dır.

  Platoları: Haymana, Cihanbeyli, Obruk, Bozok (Kızılırmak), Yazılıkaya, (Bayat), Uzunyayla platoları vardır.
  Ovaları: Konya Ovası (Türkiye'nin en büyük ovası), Ereğli, Aksaray, Sakarya, Eskişehir, Ankara, Kayseri ve Develi Ovaları
  Akarsuları: Kızılırmak, Sakarya, Porsuk Çayı, Delice Irmağı.
  Gölleri: Bölgenin güneyinde kapalı havzalar vardır. Tuz Gölü (2.Büyük Gölümüz), Akşehir, Eber, Ilgın (Çavuşçu), Tuzla, Seyfe, Mogan, Sultan Sazlığı vardır. Sakarya Nehri üzerinde Sarıyar ve Gökçekaya; Kızılırmak Nehri üzerinde de Hirfanlı ve Kesikköprü baraj gölleri vardır.

  İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ:
  Bölge dağlarla çevrili olduğu için yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Don olayları çok görülür. En az yağış alan bölgedir. Ortalama yağış 400 mm'dir. Bunun en önemli sebebi bölgenin dağlarla çevrili olmasıdır. Doğal bitki örtüsü bozkırdır. Bölgede özellikle doğudaki dağlık alanlarda ormanlara da rastlanır. Orman bakımından % 9 ile 5. sıradadır. Akarsu boylarında kavakçılıkta yapılır.


  TARIM VE HAYVANCILIK:
  Bölgenin ekonomisi tarıma dayanır. Ekili-dikili alanlar bakımından Marmara Bölgesinden sonra 2. sırada yer alır (% 27). Çalışan nüfusun büyük bölümü tarımda çalışır. Fakat tarımın en önemli sorunu sulama ihtiyacıdır. Bölgede en çok üretilen ürün buğdaydır. Diğer ürünler şekerpancarı ( şeker fabrikaları bölgede fazladır.), Üzüm, Mercimek, Yulaf, Çavdar, Ayçiçeği, Haşhaş, çeşitli meyveler ve sebzelerdir.
  Bölgede küçükbaş hayvancılık yaygın olarak yapılır. Ankara çevresinde tiftik keçisi, Sivas ve Konya çevresinde koyun çok yetiştirilir.

  YER ALTI ZENGİNLİKLERİ:
  Krom: Eskişehir-Mihalıççık, Kayseri ve Sivas. Kayatuzu: Kırşehir, Çankırı, Nevşehir, Yozgat. Linyit: Sivas-Kangal. (Burada bir de termik santralde bulunmaktadır.) Demir: Kayseri-Develi, Sivas-Kangal, Ankara-Haymana. Toryum: Eskişehir-Sivrihisar. Çinko: Konya-Bozkır, Niğde-Bor (Türkiye'de 2. sırada). Lületaşı: Eskişehir (Türkiye'de ve Dünya'da 1.). Volfram: Kırıkkale-Keskin, Niğde (Türkiye'de 2. sırada).

  ENDÜSTRİSİ:
  Sanayi Yukarı Sakarya Bölümünde gelişmiştir.
  Eskişehir: Lokomotif, besin, motor, çimento, inşaat, malzemeleri, şeker, et deri sanayisi vardır.
  Ankara: Dokuma, besin, tarım araçları, çimento, alkollü içki, mobilya, selüloz, kağıt, karton, deri ve et sanayisi vardır.
  Konya: Tarım araçları, besin, motor, çimento, süt ürünleri, inşaat malzemeleri, selüloz, kağıt ve şeker s.
  Kayseri: Halıcılık, meyve suyu, pamuklu dokuma, pastırma ve sucuk sanayisi.
  Kırıkkale: Silah sanayi, Orta Anadolu Rafinerisi.
  Sivas: Besin, Yem, Çimento, demir-çelik, et entegre, demiryolları bakım ve onarım tesisleri vardır.

  NÜFUSU VE YERLEŞMESİ:
  Nüfusu 2000 sayımına göre 11.6 milyondur. Nüfus yoğunluğu Km2'ye 71 kişidir. Bu Türkiye ortalamasının altındadır. (Türkiye ortalaması Km2'ye 83 kişi). Nüfus artış hızı %o 16'dır (Türkiye ortalaması %o 18.34).
  Nüfusun % 69'u kentte yaşar (Türkiye ortalaması % 65). Yukarı Sakarya Bölümü en yoğun nüfuslu alandır. Nüfus genellikle bölgenin çevresindeki dağ eteklerindeki ovalara yoğunlaşmıştır.
  Ülkemizin başkenti ve 2.büyük kenti Ankara bölgede yer almaktadır.

  TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKISI:
  Ekonomisinde tarım hakim faaliyettir. Bölge yurdumuzun tahıl ambarıdır. Yurdumuzda Buğday (%35), Arpa (%45), Şekerpancarı (%40), Baklagiller (%30), Meyvecilik (%20) oranında yapılır. Bölgede Ankara, Eskişehir, Konya, Kayseri, Kırıkkale ve Sivas gibi sanayi kentleri vardır. Türkiye Endüstri üretiminin % 15'i bu bölgemizden sağlanmaktadır. Bölgenin turizm gelirleri de fazladır.

  TARİHİ ÖNEMİ:
  Sivas Kongresi Sivas kentinde yapılmıştır. Ankara'da da ilk TBMM açılmıştır. Bu tarihten sonra Milli Mücadelenin merkezi olmuştur.

  BÖLGENİN GENEL ÖZELLİKLERİ:
  Ø En fazla nadasa bırakılan bölgedir.
  Ø En büyük kapalı havzamız buradadır (Tuz Gölü)
  Ø En tuzlu gölümüz %o ile Tuz Gölüdür.
  Ø Lületaşının tek çıkarıldığı yer Eskişehir'dir.
  Ø Karstik şekillere en çok rastlanan 2.bölgemizdir. (Sivas, Çankırı)
  Ø İklimden dolayı kerpiç en çok kullanılan yapı malzemesidir.
  Ø Ulaşımı yeryüzü şekilleri sayesinde çok uygundur.
  Ø En az yağış alan bölgemizdir
  Ø Ortalama yükseltisi 1000 metredir. En yüksek yeri Erciyes Dağıdır.
  Ø Küçükbaş hayvan sayısı en fazla olan bölgedir.
  Ø Nüfus bakımından 2. olmasına rağmen alanı büyük olduğu için yoğunluk azdır.
  Ø Tek uçak fabrikamız Eskişehir'dedir.
  Ø Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır.
  Ø İklimi sert ve karasaldır.
  Ø Kentleşme oranı düşük, kırsal yerleşme topludur.
  Ø Yaz kuraklığının erken başlaması sebze üretimini olumsuz yönde etkiler.
  Ø Bölgede endüstri bitkilerinden şekerpancarı, tahıllardan buğday çok yetiştirilir.
  Ø En uzun akarsuyumuz Kızılırmak nehrinin büyük kısmı bölgededir.
  [​IMG]

   
İç Anadolu Bölgesi Genel Özellikler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğu Anadolu Bölgesi Genel Bilgiler

  Doğu Anadolu Bölgesi Genel Bilgiler

  doğu anadolu nehirleri doğu anadolu bölgesindeki nehirler anadolunun nehirleri bölgesi türkiyenin 7 bölgesi Doğu Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Anadolu topraklarındaki konumunda doğuda yer alması nedeniyle Birinci Coğrafya Kongresi tarafından 1941 yılında böyle isimlendirilmiştir. Türkiye nin yedi coğrafi bölgesinden biri olan Doğu Anadolu Bölgesi; doğuda...
 2. Güneydoğu Anadolu Bölgesi Genel Bilgiler

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi Genel Bilgiler

  güneydoğu anadolu bölgesinin kıyafetleri güneydoğu anadolu bölgesi kıyafetleri bölgesi giysileri doğu bölgesinin giysileri Güneydoğu Anadolu Bölgesi Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinden en küçük olanı.Irak ve Suriye'nin kuzeyinde, Doğu Anadolu Bölgesi'nin güneyinde, Akdeniz Bölgesi'nin doğusunda ve İran'ın batısında yer alır.Güneydoğu Anadolu Bölgesi Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinden en küçük...
 3. İç Anadolu Bölgesi Genel Bilgiler

  İç Anadolu Bölgesi Genel Bilgiler

  iç anadolu bölgesinin giysileri iç anadolu bölgesi haritası İç Anadolu Bölgesi Kuzeyinden Kuzey Anadolu, güneyinden Toros Dağları ile çevrili olan bölge, topoğrafik yönden Anadolu’nun ortasında bir çanak şeklindedir. Yer şekilleri ölçüt alınarak bölge 4 bölüme ayrılmıştır. Bunlar Konya Bölümü, Yukarı Sakarya Bölümü, Orta Kızılırmak Bölümü ve Yukarı Kızılırmak Bölümü’dür. Yer şekilleri...
 4. İç Anadolu Bölgesi Kültürel Gezi Rehberi

  İç Anadolu Bölgesi Kültürel Gezi Rehberi

  İç Anadolu Bölgesinin kültürel açıdan zenginliklerini illerini ilçelerini tanıyalım hep birlikte sevgili melişlerim :tik: İç Anadolu Bölgesi İç Anadolu Bölgesi, Anadolu yarımadasının orta kesiminde yer aldığı için "Orta Anadolu Bölgesi" adıyla da anılır. İç Anadolu Bölgesi, Konya, Yukarı Sakarya, Yukarı Kızılırmak, ve Orta Kızılırmak bölümleri olmak üzere 4 bölüme ayrılmıştır....
 5. İç Anadolu Bölgesi Yöresel Yemekleri

  İç Anadolu Bölgesi Yöresel Yemekleri

  iç anadolu bölgesinin yemekleri iç anadolu bölgesi yemekleri bölgesinin yöresel anadolunun meşhur İç Anadolu Bölgesinde hamur işleri çok yapılır börekler etli ekmekler hımm olsada yesek :D:D Evet meleklerim İç Anadolu Bölgesinin en güzel lezzetlerini araştırdım sizler için hep birlikte bakalım :tik: HUNNAK Kullanılacak malzeme (4 kişi için): 1/2 kilo patates, 1/2 kilo yağsız dana...

Sayfayı Paylaş