1. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON

  iç güzellik nasıl oluşturulur

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında esena tarafından paylaşıldı.

  İç güzelliği oluşturmak, sevgi adamı olmak, bir insan için ne kadar önemli... Hatta bundan daha önemli konu var mı?
  Eğer insanlar iç güzelliği dikkate alsalar, sevgi, saygı eksenli bir anlayış oluştursalar hangi problemler çözülmez ki? Sevgi Adamı’nın olduğu yerde bütün kötülükler ve çirkinlikler yok olmaya mahkûmdur. Tıpkı ışığın olduğu yerde karanlığın, dostluğun olduğu yerde de düşmanlığın yok olduğu gibi...

  Gerek bir insan için, gerekse de bir toplum için iç güzelliğin ve sevgiyi yaşamanın hayati bir önem taşıdığını ne anlatmaya ne de tartışmaya gerek var. Asıl gerek olan konu iç güzellik nasıl sağlanır? Sevgi pırıltıları nasıl oluşur? Başka bir ifadeyle dışını rahatlıkla süsleyen bir insan içini de o kolaylıkta süsleyebilir mi?

  Evet... İnsan içini güzelleştirebilir. Pırıl pırıl süsleyebilir? Sevgi Adamı olup, hem kendine, hem de topluma huzur ve mutluluk sunabilir.

  Bunu nasıl mı yapacak?

  Buyurun öyleyse...

  1- Ne kadar güzel ve ne kadar mükemmel yaratıldığınızın farkına varın.

  İç güzelliğiniz, ne kadar kusursuz, dengeli ve harika bir sanat eseri olduğunun farkına varmakla başlar.

  Nazarlarınızı, kendi yaradılışınıza çevirin. Canlılar içinde ne kadar ayrıcalıklı olduğunuzu, her şeyin size hizmet ettiğini görün. Aklınızı, bir küçük bir kainat olan kendi dünyanıza çevirin. Bu dünyaya büyük yaratıcının ne kadar masraf ettiğini yakalamaya çalışın. Mesela, güzünüzün, dilinizin, aklınızın ve diğer organlarınızın paha biçilmez değeri karşısında sizden ne istendiğini yakalamaya çalışın.

  Niçin bütün kainat size hizmet ettiriliyor? Neden binlerce nimetler önünüze seriliyor? Vücut sarayındaki akılları durduran intzamın, düzenin ve iç ahengin yaratıcısı sizlere ne anlatmak istiyor ve hangi mesajı vermeye çalışıyor?

  İşte insan kendini tanımakla, anlamakla, niçin yaşadığını, neden varolduğunu keşfetmekle çok önemli bir noktaya gelir. O da bir kul olduğunun farkına varmasıdır. Kainatı yaratan kudret sahibinin bir kulu olduğunun farkına varan insan, ne için yaşadığını ve nereye, kimin huzuruna gideceğini de anlayacaktır. İşte bu anlayış, insanın iç dünyasında müthiş inkılâplar yapar. insan kendisine çeki-düzen verir. Kendini yüce yaratıcının emirlerine göre hazırlar. Kirlerden temizler. Zaten ibadetlerin de esas manası budur. Bu ise, ebedî, pırıl pırıl bir iç güzellik ve sevgi adamlığı oluşturur.

  2- Tefekkür Adamı Olun.

  Fezanın akıl almaz derinliklerinde gezinen bir geminin misafiriyiz. Âlemde bir zerre hükmünde olan ve dünya adı verilen bu gemi, ahiret memleketine yolcu taşıyor.

  Dünyayı, bu âlemde büyük bir düzen içinde gezdiren kudret, onda sanatının en ince güzelliklerini sergilerken, bizleri de bu güzellikleri görmeye ve onların sanatkârını bulmaya davet ediyor.

  Kainat içinde insan, etrafa bomboş sözlerle bakmamalı, baktığı yerdeki inceliğin, hikmetin ve sanatın da farkına varmalı, detaya inip, ilahî mesajı yakalamalıdır.

  İnsan, baharın muhteşem güzelliğine dalınca, tertemiz buz gibi suyu yudumlayınca, aç midesine sımsıcak yiyecekleri yollayınca mis gibi havayı ciğerlere doldurunca ve binlerce nimetin emrine koştuğunu görünce, kendisine bu hesapsız masrafları yapan Zat’ın önünde secdeye kapanıp, kulluğun haz ve lezzetini yaşayarak, kalbini ve aklını nurla ve huzurla doldurmalıdır.

  Her an insan düşünmeli... Çevresindeki olup, bitenlerin adî ve basit şeyler olmadığını anlamalı...

  Kuru ve şuursuz toprak... Topraktan çıkan şuursuz gövde ve dallar ve onun ucundan, ancak sonsuz bir ilim ve kudretle yaratılması mümkün olabilen, binbir çeşit renk ve lezzetteki meyveler...

  Bizim için süslenip, renklendirilen apayrı tat ve kokuyla donatılan göz kamaştırıcı hediyeler...

  Bizi gören, midemizin ihtiyacını bilen ve sonsuz merhametiyle o ihtiyaca cevap veren Zat’ın ebediyete namzet misafirlerine yapmış olduğu bir ikram...

  Etrafa tefekkürle bakın, hadiselerin inceliğine ve hikmetine inen, ondaki gayeyi anlayan insan, ne kadar yüce bir ünvanla, şerefli ve büyük gaye için yaratıldığını anlayıp, kendisi her saniye Rabbi’nin huzurunda bilerek, dupduru, pırıl pırıl bir güzelliğe kavuşacaktır.

  Rahmetli Cemil Meriç’in dediği gibi:

  Tefekkür Adamı olan, hem güzelliği görür, hem güzelliği yaşar, hem güzelliğe davet eder.

  3- Bol bol kitap okuyun.

  Kitap okuma, yalnızca bir bilgi edinme ve hoş bir vakit geçirme değildir. En önemlisi, iyi seçilmiş bir kitap, en büyük bir arkadaş, dert ortağı, teselli mercii ve insan psikolojisini rahatlatan bir kaynaktır.

  Kendini Arayan Adam, Düzceli Mehmet, Dünyama Bahar Geldi, Yeni Bir Hayat, Uçurumdan Dönüş ve Siz Kimsiniz kitaplarımı okuyan okuyucularımın yazdıkları mektuplarda, “okudukça rahatladım, rahatsızlık verici davranışlardan kurtuldum. İçime bir ışık doğdu, bir huzur geldi.” diye ortak kanaatlerini belirttiler.

  Deneyin... Eminim ki, fark edeceksiniz.

  4- Gönüllü Yardım Kuruluşlarında Görev Alın.

  Bu konuyu öğrencilerime sık sık teklif ettim. Büyük çoğunluğu kabul ettiler. Amaçları, fakir ve yoksul insanlara destek olan vakıf ve derneklerde görev aldılar. Zaman zaman çok yorucu geçen bu tür çalışmaları anlatırken, gözlerinin içi gülüyordu. Vicdanî rahatlıkları hayatlarını huzurla doldurmuştu. Yoksul ve yardıma muhtaç birinin elinden tutabilmiş olmanın hazzı, onların hayatlarına ayrı bir tat ve güzellik getirmişti. Bu davranışları bir anlamda onlara şükretmeyi, sahip oldukları nimetlerin farkına varmayı öğretmişti.

  Siz de çevrenizde bu tür faaliyetler yürüten yardım kuruluşlarına destek olun. içinizin huzurla dolduğunu, gönlünüzün pırıl pırıl aydınlandığını göreceksiniz.

  5- Gönül ve Mana Dünyasının Ünlülerini Tanıyın.

  İç güzelliğin zirveye çıkardığı gönül adamları, Anadolu’nun her yerinde yaşamıştır. Bunlar sevgi, saygı, dayanışma ve kardeşlik tohumları ekerek, toplumda gönül bahçeleri oluşturmuşlardır.

  Mevlana, Yunus Emre, Ahi Evran, Hacı Bektaşı Veli, Bediüzzaman gibi gönül ve fikir adamlarının hayatlarını felsefelerini ve hizmetlerini çok iyi okuyup, iç güzelliğe nasıl erdiklerine dikkat etmek lâzımdır.

  “Kim olursan yine gel!” diyen Mevlana; “Yaratılanı hoş gör, yaratandan ötürü!” diyen Yunus Emre; “Eline, beline, diline sahip ol!” diyen Ahi Evran Veli; “İnsan küçük bir kainattır.” diyen Bediüzzaman, bu ibretli ve çarpıcı söylemlerinde, insan sevgisini ve mana güzelliğini işlemişlerdir.

  “Sevgi okuyan sevgi bulur,

  Yüreği bahçe olur...” diyen Esranur adlı öğrencim, bir başka açıdan iç güzelliğinin sırrını da ifade etmiş olmaktadır.

  Unutmayın, en büyük güzelliğimiz içimizdeki sevgidir. Sevgi adeta havai fişek gibi bütün dünyamızı renk renk aydınlatan bir güç, bir güzelliktir.

  Sevdikçe sevilecek, sevildikçe iç güzelliğimiz artacak, daha da olgunlaşıp, rahatlayacaksınız.

  Allah’ı sevin. Allah’ı seven insanları ve diğer yaratıkları da sever. Huzur, mutluluk, haz ve lezzet sevgidedir.

  Buyurun... Deneyin...   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: iç güzellik nasıl oluşturulur
  emeğine sağlık
   
iç güzellik nasıl oluşturulur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. CV nasıl oluşturulur?

  CV nasıl oluşturulur?

  cv ye fotoğraf ekleme cv ye resim nasıl eklenir resim ekleme fotoğraf nasıl eklenir Kariyer İlan’da CV oluşturmak için Mynet üyesi olmanız gerekmektedir. İş arayan anasayfasında yer alan "CV Bırak" linkinden üye girişi yaparak, CV İlan bırakma formuna ulaşabilirsiniz. Maksimum 3 adet, ingilizce veya türkçe, CV oluşturabilirsiniz. CV’inize vereceğiniz CV adı ile oluşturduğunuz...
 2. Hipnoz Nasıl Oluşturulur?

  Hipnoz Nasıl Oluşturulur?

  Hipnoz oluşturmak için hipnozcu genellikle gönüllü bir deneğin dikkatini kendi sesine yoğunlaştırmaya çalışarak işe başlar. Denekten özel bir nesneye odaklaşması ya da plajda uzanırken hayal etmesi de istenebilir. Yönlendirilmiş imgeleme, hayal edilen sahneye daha dikkatli bir şekilde odaklaşmak için kullanılabilir; örneğin, plajda uzandığını hayal eden bir deneğe, kumda uzanırken yavaş yavaş...
 3. Saç Güzelliği İçin Püf Noktaları...Saçlarınız Nasıl Gürleşir..

  Saç Güzelliği İçin Püf Noktaları...Saçlarınız Nasıl Gürleşir..

  Saç Bakımı Saç Güzelliği İçin Saçlarınız seyrekse gürleşmesini isterseniz bazı püf noktaları sunuyorum sizlere...Saçlarımız daha gür ve güçlü olmasını istiyorsak neler yapmamız gerekir...İşte bayanlar saç bakımı sırası şöylee bir salınarak gezin saçlarınızın güzelliğini herkes görsün...Gür saçlar için başka neler yapılabilir işte buyrun... Saç güzelliğinde püf noktalar Seyrek saçlar...
 4. Facebook Kapak Fotoğrafı Nasıl Oluşturulur ?

  Facebook Kapak Fotoğrafı Nasıl Oluşturulur ?

  Bu konu; facebook kapak fotoğrafı nasıl oluşturulur hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, sizlerle sık sık çeşitli facebook kapak fotoğrafları paylaşıyoruz forumumuzdan. Ancak bu kapak fotoğraflarını siz kendiniz de yapabilirsiniz. İstediğiniz resimlerden oluşturabileceğiniz kapak fotoğrafı için neler yapmanız gerekiyor bu sayfamızda bilgiler veriyoruz sizlere... Facebook...
 5. Whatsapp Gizlilik Ayarları Nasıl Oluşturulur

  Whatsapp Gizlilik Ayarları Nasıl Oluşturulur

  Son yılların en çok uygulanan uygulamalarından biri olan whassapp, gün geçtikçe hızla çoğalan bir kullanıcı ile karşı karşıya kalıyor. Whatsapp ilk kez kullanacaklar yada gizlilik ayarları hakkın da bilgi sahibi olmak isteyenler için sizlere gereken whatsapp gizlilik ayarlarını bu yazımız da paylaşıyoruz. Whatsapp uygulamasını kullanırken durumların, profil fotoğrafın ve son görülmenin...

Sayfayı Paylaş