1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İçişleri Bakanlığı'ndan ilginç genelge

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  İçişleri Bakanlığı Türkiye'deki yabancılar için de tek eşliliğin zorunluluk olduğu konusunda genelge yayınladı Genelgede, "Yabancı bir hukuk, kendi vatandaşlarına birden çok kişi ile evlenme imkanı verse bile, Türk kamu düzenimize aykırı olması nedeniyle, Türkiye'de bir yabancı bir fazla evlilik yapamaz" denildi.

  İlginç genelgeye, bir Nijeryalı'nın birden fazla eşlilik talebi neden oldu. İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı'nın çok eşlilikle ilgili uzun tartışmalara neden olan olay, sonunda yabancılar içinde Türkiye'de birden fazla evliliğe izin verilemeyeceği hükme bağlandı. Türkiye'de yaşadığı belirtilen bir Nijeryalı ülkesinde yasal engeli olmadığı için aldığı evlenme ehliyet belgesi ile Türkiye'de bir başka evlilik daha yapmak istedi. Ancak yapılan incelemede Nijeryalı'nın ülkesinde evli olduğu belirlendi.

  TÜRKİYE'DE TEK EŞLE EVLİLİK YAPILIR


  Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı incelemede, Nijeryalının ülkesinde birden fazla eşinin olduğu ama yasal engel olmadığı için kendisine evlilik ehliyet belgesi verildiği anlaşılması üzerine İçişleri Bakanlığı'na bir yazı yazılarak "bu ülkenin kanunlarında 4 eş'e kadar müsade edildiği hatırlatılarak belgesinin bu çerçevede verildiği" vurgulandı.

  Dışişleri Bakanlığı'nın uyarısı üzerine İçişleri Bakanlığı tüm birimleri uyardı. İçişleri Bakanlığı valiliklere gönderilen genelgede, "Bir yabancı hukuk, kendi vatandaşlarına birden çok kişi ile evlenme imkanı verse bile Türkiye'de o kişilerin milli hukukunun bu hükmü uygulanarak ikinci veya üçüncü bir evlilik 'kamu düzenine' aykırılık sebebiyle yapılamayacağı gibi, çok kişi ile evlilik Türk aile hukukunun temel ilkeleri ile bağdaşmamaktadır." ifadelerine yer verdi.

  BUNDAN SONRA DETAYLI BELGE İSTENECEK


  İçişleri Bakanlığı yabancıların Türkiye'de çok eşliliğinin önünü kesmek amacıyla evlenme ehliyet belgelerinde kişinin evlenmesinde sakınca olmadığı hususunun yanı sıra "bekar, boşanmış, dul" gibi medeni durumunun da gösterir belge isteyecek. Bu bilgilerin birinin eksik olduğunun anlaşılması halinde söz konusu bilgileri kapsayan yeni bir ehliyet belgesi verilmeden, evliliğe izin verilmeyeceği bu sözkonusu genelgeyle valiliklere bildirildi.
   
İçişleri Bakanlığı'ndan ilginç genelge konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İlginç.

  İlginç.

  adamlar uzaydan palmiye seklinde gorunecek sekilde denize sehir kuruyorlar ayrica The Palm Jebel Ali resmine dikkatli bakin ortadaki halkalardaki yerlesim sekli arapca yazi seklinde .............. böle bi yerde yemek yemek ister miydiniz?
 2. İlginç ...

  İlginç ...

  Enteresan bilgiler 1. Suudi Arabistan'da bir kadın kocasına kahve yapmazsa bu boşanma nedenidir. 2. Bir köpekbalığı 100 milyon damla deniz suyu içindeki bir damla kanı hissedebilir. 3. Bır fare bir deveye oranla daha uzun süre susuzluğa dayanabilir. 4. insan midesi 2 haftada bir iç zarını yenilemek zorundadır aksi halde kendi kendini sindirir. 5. i harfinin üzerindeki noktaya ingilizler...
 3. Ulaştırma Bakanlığı'ndan 'domuz gribi' alarmı

  Ulaştırma Bakanlığı'ndan 'domuz gribi' alarmı

  Türkiye'de son olarak Almanya'da işçi olarak çalışan 4 kişilik bir ailede domuz gribi saptanması Ulaştırma Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık, uluslararası giriş noktalarını termal kameralarla yakın takibe almasına rağmen, bazı havayolu şirketlerinin yolcuların doldurması gereken "Kişisel Sağlık Deklarasyonu" kartlarını teslim etmediklerini saptadı. Sivil Havacılık Genel...
 4. ilginç ......

  ilginç ......

  İlginç ... insan 10 dk zikir edecek olsa bu zamanı çok bulur ama bir film veya maç olsa bir buçuk saatlik zaman onun için hemen geçiverir... ... İlginç ... bir futbol maçının uzaması insanın hoşuna gider ama Cuma namazında hutbenin birkaç dk uzaması hiç de hoşuna gitmez... İlginç insan duyduğu dedikoduya hemen inanır ve kabullenir ama kesin doğru olduğunu bildiği birşeyi inat ederek hemen...
 5. amasya genelgesinin önemini açıklarmısınız

  amasya genelgesinin önemini açıklarmısınız

  Acil lazım, amasya genelgesinin önemini açıklarmısınız lütfen...Teşk....

Sayfayı Paylaş