1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  İdeal Uyku

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  İdeal Uyku
  Bebeğinizin ideal bir uyku zamanı geçirmesi için siz sevgili annelerin bazı noktalarda bilinçli davranması yerinde olacaktır. İşte bebeğinizin ideal uykusu için yapmanız gerekenler. • Oda sıcaklığını kontrol edin; yeni doğanlar için ideal sıcaklık 24 derecedir, daha büyük bebekler 22 derecede, çocuklar ise 18–20 derecede rahat uyur.
  • Bebeğin yeterince oksijen alabilmesi için uyuduğu odayı sık sık havalandırın
  • Rahat elbiseler giydirin. Ayrıca çok sıcak ya da serin tutacak giysilerden uzak durun.
  • Bebeğin üzerini çok sıkı örtmeyin. Çünkü sıcaktan bunalan bebeğiniz sık sık uyanacaktır. Eğer sıcaktan rahatsız olup olmadığını anlamak istiyorsanız elinizle sırtını ve göğsünü kontrol edin.
  Bebeğin ideal uyku düzeni için nelere dikkat etmeli?
  İdeal uyku düzeni için öncelikle bebeğinizin yatış pozisyonunu belirlemelisiniz. Yüzüstü yatırmayın. Çünkü artan bebek kayıpları, yüzüstü yatırılan bebeklerin sırtüstü yatırılanlara oranla yüksek risk altında olduğunu gösteriyor.
  Diğer yandan bebeğinizin rahat uyuması için odasına ve yatağına da özen göstermelisiniz. Bebeğinizin odasının temizliği, rahatlığı ve ışık düzeni onun uyku düzenini etkiliyor. Karyolası ve yatağı da onun için rahat ve güvenilir olmalı. Tüm bu şartları yerine getirdiğinizde artık bebeğinizin mışıl mışıl uyuyacağından emin olabilirsiniz.
  Bebeklerin yatış pozisyonları
  Yüzüstü yatış
  Geçmişte yapılan araştırmalarda bebeğin yüzüstü yatırılması halinde bebeklerin çok daha rahat uyuyacağı, gaz çıkaracağı ve rahatlıkla kusacağı sanılıyordu. Ancak son yıllarda ani bebek ölümlerindeki artış sonucu bunun pek de sağlıklı bir yöntem olmadığı görüldü. Gece emzirdikten sonra, özellikle yüzüstü yatırmak, hele bir de ağzında emzik bulundurmak çok tehlikeli olduğundan anne babalar, bu pozisyonu tercih etmemeleri konusunda uyarılıyor.
  Sırtüstü yatış
  Sırtüstü yatırılan bebekler, yüzüstü yatırılanlara oranla daha nadiren ani bebek ölümü sendromu riskiyle karşı karşıyadır. Bu nedenle bebek, özellikle uyku sırasında sırtüstü yatırılmalı. Ayrıca bebeğin gazının önceden çıkarılması onun bu pozisyonda daha rahat uyumasını sağlayacaktır.
  Yan yatış
  Bebeğinizi sağ ya da sol tarafa hafif yan yatırarak onun güvenli uyumasını sağlayabilirsiniz. Bunun için bebeğin yastıklarla destekleyerek yan yatarken de rahat uyumasını sağlamanız mümkündür. Bebeğiniz bu şekilde rahatlıkla nefes alıp verebilir, gazını çıkarabilir; kussa bile kustuğunu yutmak zorunda kalmaz. Beslendikten hemen sonra bir müddet yan yatması daha uygundur. Ancak başın yatış pozisyonu sık sık değiştirilmelidir. Hep aynı tarafa yatarsa başta şekil bozukluğu oluşabilir.
  Bebeğin karyolası nasıl olmalı?
  • Bebeğin karyolasını alırken dikkatlice inceleyin. Karyolanın köşelerinin kesici olmamasına, üzerinde delik ya da kıymıkların olmamasına dikkat edin. Karyolanın güvenli olduğuna yeterince emin olduktan sonra satın alın.
  • Bebeğinizin karyolasını koyacağınız yeri iyi seçmelisiniz. Karyolayı pencerenin, perdenin ya da bebeğinizin tırmanmasına yol açacak hiçbir eşyanın yanına koymamalısınız. Karyolayı koyacağınız yere karar vermeden önce etraftaki her şeyi kontrol edin.
  • Karyola kenarlarının, bebeğin ayağa kalktığında aşamayacağı yükseklikte olmasına dikkat edin.
  • Karyola içinde üzerine basamak gibi basıp yükselebileceği yastık, oyuncak gibi malzemeler bulundurmayın.
  • Karyola çubuklarının arasının çok fazla geniş olmamasına dikkat edin. Bebeğin kafası geçebilecek genişlikteyse, bebeğiniz sıkışıp boğulabilir.
  Bebeğin yatağı nasıl olmalı?
  • Yatağın rahat ve karyolaya uygun olmasına dikkat edin. Karyolayla yatak arasında boşluk bulunmamalı. Çünkü bebeğiniz bu boşluklara kayabilir.
  • Yatağın şiltesi hafif çukur ya da tümsek olmamalı.
  • Yatak çarşaflarının yumuşak olmasına dikkat edilmeli. Bebeğin yatak takımlarını sık sık değiştirin.
  • Yatağı üzerinde uyku süresi boyunca yastık veya yorgan bulundurulmamalı. Çünkü bebeğin üzerine düşebilir ve bebeğiniz boğulabilir ya da vücudu aşırı ısınabilir.
  • Sürekli çalabilen müzikli oyuncakların çocuğun yatağının üzerine asılması onun uyumasını kolaylaştırabilir.
  • Sürekli çalabilen müzikli oyuncakların çocuğun yatağının üzerine asılması onun uyumasını kolaylaştırabilir. Müzikli oyuncaklar ve dönencelerin iplerinin bebeğin boynuna dolanıp onu boğabileceğini unutmayın. Bunun için bu tür oyuncakları bebeğin ulaşamayacağı mesafeye asın.

  Dr. Erdem Uzunoğlu - Çocuk Hastalıkları Uzmanı
   
İdeal Uyku konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İdeal kilo

  İdeal kilo

  ideal kadın kilosu kadında ideal kilo kadınlarda kilo bayan kilosu 100 kilolu bayanlar nasıl dır İdeal kilo herkesin zevkine ve alışkanlığına göre değişmez, bir hesaplama tekniği vardır. İdeal kilo nasıl hesaplanır diye merak ediyorsanız işte size doktorların kullandığı teknik: KADINLAR ERKEKLER Kadınlar için: Boyunuzun ilk 1.5 metresi için 45 kilo, sonraki her 2.5 cm için 2.2 kilo...
 2. ideal erkekler

  ideal erkekler

  yakısıklı guclu arabanın kapını acan zengın hergun dısarı yemege cıkartan karıyer sahıbı onemlı gunlerı unutmayan dıslerını fırcalayan ve hergun banyo yapan takım elbıe gıyen bakımlı ve hos gozuken pafum kullanan romantık hos suprızler yapan sureklı hedıye alan atletık hos sbetlı kadını guldurebılen 30 yasındakı kadınların ideal erkeği yakısıklı guclu onemlı gunlerı unutmayan hafanın 4...
 3. İdeal Kilonuz

  İdeal Kilonuz

  Zayıflatıcı bir kür uygulamaya başlama*dan önce böyle bir kür yapmanız gerekip gerekmediğini saptayın. Vücu*dunu/un dış görünüşüne verdiğinizönem .sizde bir ruh hastalığı haline gelmemeli. Aşırı sertliği ve aşırı hoşgö*rüyü bir yana bırakarak kewdinizi aynada seyredin. Günümüzde kadınla*rın çoğu sadece birkaç kilo fazlalıkları olduğu halde şişman olduklarını sanır*lar. Zaten, vücut yapilarımn...
 4. İdeal Erkekler

  İdeal Erkekler

  aferiiiiin size beyler! er izle
 5. ---> İdeaL ßebek :)

  ---> İdeaL ßebek :)

  Meleklerim hani bir cümle vardir , böyle bir ..... olsun, 100.000.000 milyar borcum olsun :D Bende bu cümleyi simdiki göreceginiz bebek icin kullanmak istiyorum :D:D Böyle bir bebegim olsun, 100.000.000 milyar borcum olsun hahaha Benim icin TAM bir Ideal bebek yupis yupis . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Sayfayı Paylaş