1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İdrarda şeker tayini nasıl yapılır

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  idrarda şeker ve üre tayini idrarda şeker tahlili nasıl yapılır tayini nasıl yapılır üre idrarda şeker, idrarda şeker tayini, idrarda şeker tahlili, idrarda şeker ve üre tayini, idrarda şeker tahlili nasıl yapılır


  İdrarda şeker tayini nasıl yapıılrmış; buyrun öğrenelim Melek'lerim. Şahsen ben çok ilginç buldum, bakalım siz ne diyeceksiniz bu konuya:)


  < Konu Resmi..>  Bunun için 24 saatlik idrarın bir şişede toplanması gerekir. Sabah kalkınca tuvalete gidilir ve ilk idrar oraya boşaltılır ondan sonra bütün günki idrar temiz 1 şişede toplanır ta ertesi sabaha kadar ve bu 2. günki sabahı idrarıda bu şişede toplanır böylece 24 saatlik idrar toplanmış olur. Bazı hallerde idrar 3 kısımda toplanır : — Öğleye kadarki idrar 1 şişede.
  — Öğle üzerinden yatana kadarki idrar 1 şişede.
  — Gece ve sabah kalkıncaki idrar 1 şişede.
  îdrar şişeleri ağzı kapalı buz dolabında veya serin bir yerde tutulmalı. Sadece gündüz idrarı almak hatalı olur zira bazı kimselerde gündüz idrarında pek şeker çıkmaz. Bu 3 ayrı şişedeki idrarlar labtr ratuvarda ayrı ayrı tahlil edilir ve laboratuvar raporunda hangi tae-todla tayin yapılmışsa not halinde verilir.
  Bir şeker hastası eczanelerde satılan çeşitli ilaçlı kağıt veya haplarla zaman zaman evinde şekerinin artmış olup olmadığım kendisi muayene edebilir.
  2) İdrarda Şeker Görülmüştür :
  İdrarda şeker görülmüştür ama idrarda çeşitli yapıdaki şekerler görülebilir yenilen meyve tadil şeyler süt vesaireye göre idrardaki şekerin cinsi değişik olur.
  Zira gıdalarla alman çeşitli şekerler normalden fazla alınırlarsa bir kısmı idrarla dışarı çıkar gider. O meyvenin yenmesi azaltılınca veya kesilince idrarda şekerde görülmez olur.
  Un un mamulleri (ekmek makarna) pirinç bulgur bakliyat tadil meyveler çay şekeri ve bununla yapılan tadlılar tüm bunlarda çeşitli yapıda şekerler bulunur bunlar hazımdan sonra kan şekeri haline geçerek karaciğerde depo edilirler.
  Laboratuvar tahlillerinde idrarda GLÜKOZ aranmalıdır. Diğer şe-kerlerin idrarda görülmesi arızıdır gelip geçer asıl önemli olan GLÜKOZ şekeridir ve şeker hastalığında üzerinde durulacak şeker budur.
  îdrarda diğer şekerlerin görülmesi geçicidir bunlar :
  — Bu nevi şekere havi yiyeceklerin fazla yenmesi örneğin:
  x Fazla bira içildiğinde idrarda Maltoz şekeri
  x Bol meyve yenilince idrarda Früktoz şekeri
  x Bol soğan yenilince idrarda Pentozan şekeri
  x Bebeklerde aadiren Galaktoz adlı süt şekeri çıkabilir.
  Hamile kadınların 2/3 ünde hamilelik süresinde idrarlarında Süt Şekeri (Galaktoz) çıkabilir fakat bu geçicidir. Hamilelerde şeker araması yapılırken buna dikkat etmelidir.
  Ayni şekilde Sarılık veya Siroz olan kişilerde süt ve meyve yeyin. ce idrarlarımda Galaktoz ve Früktoz şekeri çıkar. Süt ve meyve yenmesi kesilince bu şekrlerde kaybolur.
  Keza barsak rahatsızlığı çekenlerde de süt içince idrarlarında süt şekeri çıkar.
  Bazı çocuklarda yaradılıştan süt şekeri ve meyve şekerlerine kargı hassasiyet vardır idrarlarında bu şekerler çıkabilir. Bumlara süt veya meyve verilmezse idrarlarundaki şeker kaybolur.


   
 2. shooter

  shooter Forum Okuru

  Çok yazım hatası var
   
İdrarda şeker tayini nasıl yapılır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şeker Diyeti nasıl yapılır

  Şeker Diyeti nasıl yapılır

  Şeker Diyeti SABAH 1 su bardağı şekersiz çay 2 kibrit kutusu beyaz peynir Salatalık domates 2 dilim kepekli ekmek ARA ÖĞÜN 1 su bardağı ayran 2-3 adet kepekli bisküvi 1 porsiyon meyve ÖĞLE 3 köfte kadar kadar et (100 gram) veya 1 porsiyon kuru baklagil yemeği 1 porsiyon sebze yemeği Salata 1 kase yoğurt 2 dilim kepekli ekmek İKİNDİ 1 dilim kepekli ekmek 1 dilim beyaz peynir...
 2. Diyabette kan ve idrar testleri nasıl yapılır ?

  Diyabette kan ve idrar testleri nasıl yapılır ?

  keton değeri idrar stribi nedir Diyabet hastalığında yapılan idrar ve kan tahlillerinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız sizler için paylaşmış olduğum aşağıdaki bilgilere göz atmanız yeterli olacaktır Diyabette yapılması gereken idrar ve kan testleri hakkında uzmanlar bilgiler verdi.. Diyabette yaptırmanız gereken testleri üç gruba ayırabiliriz: • Hazır testler: Herhangi bir zamanda kan...
 3. Kestane şekeri nasıl yapılır?

  Kestane şekeri nasıl yapılır?

  kestane şekeri nasıl yapılır video kestane şekeri yapımı video kestanede şeker varmı yapılışı Ben açıkcası henüz kestane şekerini yemedim pastası güzel oluyor eminim kestane şekeride bir o kadar güzeldir eğer kendi kestane şekerinizi kendiniz yapmak istiyorsanız işte size tarifi Konu kestane olunca tabii ki akla, nefis kestane şekeri geliyor. Hemen her yaştan insanın severek yediği kestane...
 4. İdrarda Üre Tayini

  İdrarda Üre Tayini

  idrarda üre idrarda şeker ve üre tayini tayini nasıl yapılır İdrarda üre tayini nasıl yapılır?
 5. Evde şeker hamuru nasıl yapılır?

  Evde şeker hamuru nasıl yapılır?

  Tamamı evde bulunan malzemeler ile kolayca hazırlayabileceğiniz bir şeker hamuru tarifimiz var.Şimdi size evde yapabileceğiniz birkaç şeker hamuru tarifi vereceğiz. İlk tarifimiz marsmallow ile yapılan şeker hamuru diğer iki tarifimiz ise normal sadece nişasta ile yapılabilen, siz kendiniz bu tariflerden herhangi birini seçebilirsiniz. Haydi, sizi daha fazla bekletmeden hemen tarifleri...

Sayfayı Paylaş