1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  İhracatın ithalata karşı alım gücü arttı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  İhracatın kompozisyonundaki katma değerli ürünlerin payıyla da orantılı olarak ihracatın ithalat karşısındaki alım gücünün son yıllarda giderek arttığı belirlendi.
  Gerçekleşen ortalama birim fiyatlar ve miktara göre Türkiye’nin aylık ihracatıyla yapabildiği ithalat miktarı, 2003 yılından bu yana yaklaşık yüzde 50 artış gösterdi.

  2003 yılından bu yılın Ağustos sonuna kadar olan dönemde ihracatın ortalama birim fiyatı yüzde 43.9 arttı. Aynı dönemde ihracat miktarında da yüzde 53.9 artış yaşandı. Bu dönemde ithalat fiyatlarında da yüzde 47.6 artış yaşandı. Artan birim fiyat ve miktar sonucu ihracat sepetinin ithalat karşısındaki alım gücü yüzde 49.7 artış gösterdi.

  2003 ortalamasında değeri 100 kabul edilen ihracat birim değer endeksi bu yıl Ağustos sonunda 143.9, miktar endeksi ise 153.5 oldu. 2003 bazlı ithalat birim değer endeksi aynı tarihte 147.6’ya, miktar endeksi ise 176’ya yükseldi.

  Buna göre ihracatın hem fiyatı hem de miktarı arttığı için bununla alınabilen birim ithalat miktarı da arttı. Ancak, ithalat miktarında çok daha hızlı artış olması nedeniyle Türkiye’nin dış ticaret açığı büyümeye devam etti.

  GELİR TİCARET HADDİ YÜZDE 49.7 BÜYÜDÜ

  İhracatın ithalat karşısındaki alım gücünü ifade eden “gelir ticaret haddi”nin 2003 ortalamasında 100 kabul edilen değeri, 2004 yılı ortalamasında 115.5, 2005 yılında 125.8, 2006’da 134.6 oldu. Bu yıl aylar itibariyle Mayıs’ta 158.7’ye kadar çıkan had, Ağustos sonu itibariyle 149.7 düzeyinde oluştu.

  Gelir ticaret haddinin 100’ün üzerinde olması, ihracat sepetinin ithalat karşısındaki alım gücünün 2003 yılına göre daha yüksek; altında olması ise daha düşük olduğunu gösteriyor. Gelir ticaret haddinin büyümesi ihracatın alım gücünün artması, küçülmesi ise düşmesi anlamına geliyor.

  DIŞ TİCARET HADDİ ALEYHTE

  Miktar artışı dikkate alınmadan sadece ihracat ve ithalat fiyatları baz alınarak hesaplanan dış ticaret haddi ise Türkiye aleyhinde bulunuyor. 2003 yılı ortalamasında 100 kabul edilmek koşuluyla ihracat fiyat endeksinin ithalat fiyat endeksine oranını gösteren dış ticaret haddi, 2004 yılı ortalamasında 101 ile Türkiye lehinde oluşmuştu. Had, 2005’te 99.7, 2006’da 95.2 ile aleyhte gerçekleşti. Dış ticaret haddi, bu yıl da aylar itibariyle sürekli aleyhte seyretti; Ağustos ayında 97.5 düzeyinde oluştu.

  ANKA


   
İhracatın ithalata karşı alım gücü arttı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kazalara karşı tedbir alın

  Kazalara karşı tedbir alın

  soba korkuluğu cam kırığı yutmak cam yutmak balkon koruması evde karşılaşabileceğimiz tehlikeler Çocukları bekleyen en büyük tehlikelerin başında ev kazaları geliyor. Kaza durumunda anne ve babalara önemli bir rol düşüyor. Çocuklarınız yürümeye başladığında onları bekleyen bir tehlike oryaya çıkar; ev kazaları... Çocukların çevresindeki nesnelere ve olaylara olan aşırı merak ve ilgileri ev...
 2. Güç

  Güç

  Bakınız; Kuvvet.Rüyasında kuvvetlendiğini gören kimse gerçek yaşamında da kuvvetli olacak demektir. Rüyasında kuvvetlendiğini gören kimse gerçek yaşamında da kuvvetli olacak demektir. Güç rüyaları olduğu gibi alınır.Rüyasında güçlendiğini gören gerçek hayatta da güçlü olur. Güç rüyaları olduğu gibi alınır.Rüyasında güçlendiğini gören gerçek hayatta da güçlü olur. Güç rüyaları olduğu gibi alınır.
 3. ihracat

  ihracat

  Bir kişinin rüyada kendisini ihracat yaparken görmesi, rüyayı görenin çok arzulu ve aşırı istekli bir kimse olduğunu Bu özelliğinin etrafındaki insanlara zarar verdiğini ve çevresindekileri kaybetmek üzere olduğunu ifade eder.
 4. Teröre karşı yeni kararlar alındı

  Teröre karşı yeni kararlar alındı

  Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan güvenlik zirvesinden çok önemli bir karar çıktı. Terörle mücadelenin bundan böyle İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulacak bir Güvenlik Müsteşarlığı koordinasyonunda yürütülmesi ve zaman içinde yeni sistemde başarı sağlanması durumunda Genelkurmay'da olan yönetimin sivil inisiyatife bırakılması kararlaştırıldı. Aktütün Karakolu ve Diyarbakır'daki...
 5. Gribe Karşı 18 Altın Öneri...

  Gribe Karşı 18 Altın Öneri...

  Gribe Karşı 18 Altın Öneri... Prof. Dr. Orhan Özturan, soğuk algınlığı veya gribe yakalanmamak için yapılması gerekenleri sıraladı. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Orhan Özturan, kış aylarında, pencerelerin kapalı tutulduğunu ve havalandırmanın kısıtlı yapıldığı kapalı mekanlarda insanlar...

Sayfayı Paylaş