1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İkinci iddianamede kim kimdir?

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Ergenekon davasının ikinci iddianamesinde gazeteciler Balbay ve Özkan ile emekli tuğgeneral Ersöz öne çıkıyor.

  İstanbul 13. Ağır Ceza mahkemesi, Ergenon soruşturması kapsamında 19'u tutuklu, 37'si tutuksuz 56 sanık hakkında hazırlanan ikinci iddianameyi kabul etti.

  Ek iddianamede yer alan bazı isimler şunlar:

  "Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Adil Serdar Saçan, Gürbüz Saçan, Ferda Paksüt, Emcet Olcaytu, Erol Mütercimler, Mustafa Balbay, Emin Şirin, Ufuk Mehmet Büyükçelebi, Tuncay Özkan, Merdan Yanardağ, Arif Doğan, Neriman Aydın, Turan Çömez."


  Emekli Orgeneral Şener Eruygur Eski Jandarma Genel Komutanı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı emekli Orgeneral Mehmet Şener Eruygur, Ergenekon örgütünün üst düzey yöneticisi olmakla suçlanıyor. Eruygur bu nedenle örgütün gerçekleştirdiği öne sürülen Danıştay baskınını azmettirmekle de suçlanıyor.

  "Hükümete karşı isyana tahrik, zorla hükümeti devirmeye teşebbüs ve anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs" gibi suçlamalarla birkaç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

  Emekli Orgeneral Şener Eruygur, soruşturma kapsamında 1 Temmuz 2008'de tutuklandı. Cezaevinde merdivenlerden düşüp beyin kanaması geçirdiği için 3 ay sonra savcının talebiyle tahliye edildi. Halen GATA'da tedavisi sürüyor.

  Emekli Orgeneral Hurşit Tolon
  Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon, örgütün üst düzey yönetcisi olduğu gerekçesiyle Danıştay baskınında "kasten öldürmeye azmettirmekle" suçlanıyor.

  Eruygur gibi 1 Temmuz 2008'deki 6. dalga operasyonda tutuklandı. Hakkında, "hükümeti ıskata yani devirmeye teşebbüs, halkı isyana tahrik" gibi suçlamalar da var. Tolon, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak.

  Tutuklandıktan 7 ay sonra delil yetersizliğinden tahliye oldu. Savcının itirazı üzerine tahliye gerekçesi kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmaması olarak değiştirildi. Tolon, kalp ve prostat rahatsızlıkları ile hızla kilo kaybı gerekçeleriyle GATA'da tedavi görüyor.

  Sinan Aygün
  Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Ergenekon terör örgütüne üye olduğu iddiasıyla 6. dalga operasyonda tutuklandı. 14 gün cezaevinde kaldıktan sonra Kandıra F Tipi Cezaevi'nde tahliye oldu. Aygün, tahliye kararını avukatından önce NTV'den öğrendiğini açıkladı.

  Mustafa Balbay
  Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Ergenekon operasyonun 6. dalgasında gözaltına alınıp serbest bırakıldı. İkinci iddianamenin hazırlanmasına günler kala 6 Mart 2009'da tutuklandı.

  "Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs ve silahlı terör örgütü üyesi olmak"la suçlanan Balbay'ın ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor.

  Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz
  Ergenekon operasyonun 6. dalgası başlamadan yurtdışına çıkan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, 15 Ocak'ta prostat ameliyatı için Ankara'da hastaneye yatmak üzereyken yakalandı.

  16 Ocak'ta da İstanbul'da tutuklandı. Ersöz, çok sayıda yasadışı dinleme yaptırmakla suçlanıyor. Savcılıktaki ifadesi sırasında fenalaştığından sorgusu tamamlanamadı. Halen GATA'da tedavisi sürüyor.

  Emekli Albay Atilla Uğur
  Emekli Albay Atilla Uğur, Ergenekon operasyonun 6. dalgasında tutuklandı. Varlığı sürekli tartışılan JİTEM'in kurucularından olmakla suçlanıyor.

  Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Ahmet Cem Ersever ve Levent Ersöz ile birlikte pek çok faili meçhul cinayette adı anılıyor. Kalp rahatsızlığı bulunan Atilla Uğur, hastanede tedavi görüyor.

  Tuncay Özkan
  Gazeteci Tuncay Özkan, 23 Eylül 2008'de Ergenekon operasyonun 8. dalgasında gözaltına alındı, örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı. Özkan, Kanaltürk televizyonunun eski sahibi.

  "Biz kaç kişiyiz" hareketiyle ön plana çıktı. Cumhuriyet mitinglerinin organizasyonunda yer alan Özkan, muhalif çıkışlarıyla dikkat çekti. Ergenekon soruşturmasının ilk aylarında sık sık gözaltına alınacağı söylentileri yayılmıştı.

  Adil Serdar Saçan
  Ergenekon 8. dalgasında tutuklananlardan biri de Adil Serdar Saçan'dı. 1998'de İstanbul Organize Suçlar Şubesi'ni kurdu. 2003 yılına kadar bu birimin müdürlüğünü yaptı.

  Nesim Malki cinayeti, Albayraklar Holding, Belediye iktisadi teşekkülleri, Akbil, Adnan hoca, telekulak ve şike soruşturmalarını yürüttü. Sedat Peker, Alaattin Çakıcı, Sedat Şahin, Ayvaz Korkmaz, Kürşat Yılmaz, Nuri ve Vedat Ergin kardeşlere yönelik operasyonlar yaptı. Başbakan Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki ekibine yönelik olarak yaptığı bit operasyonu nedeniyle meslekten ihraç edildi.

  Ferda Paksüt
  Anayasa Mahkemesi başkanvekili Osman Sulhi Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt de Ergenekon davası sanıkları arasında yer alıyor.

  Ergenekon operasyonu nedeniyle aranan eski AKP milletvekili Turhan Çömez ile yaptığı görüşmeler nedeniyle ifadesi alınan Ferda Paksüt, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ile suçlanıyor.

  Turhan Çömez
  Ergenekon soruşturmasının ikinci iddianamesinde adı geçenlerden biri de eski AKP milletvekili Turhan Çömez. Halen İngiltere'de bulunan Çömez, iddianamede "yakalamalı şüpheli" olarak yer alıyor.   
İkinci iddianamede kim kimdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ay'a Ayak Basan İkinci İnsan Kimdi?

  Ay'a Ayak Basan İkinci İnsan Kimdi?

  Ay’a ilk ayak basılması sırasında kullanılan, astronot Buzz Aldrin’e ait imzalı bir uçuş veri defteri, New York’taki açık artırmada 222 bin 500 dolara (yaklaşık 370 milyar TL) alıcı buldu. “Swann Galleries” adlı müzayede evinde yapılan açık artırmada, aydan toz lekelerini de üzerinde barındıran, uçuşla ilgili verilerin işlendiği “Data Card Book” (Veri Kayıt Kitabı) adlı not defteri, kimliği...
 2. Survivor'dan İkinci Elenen İsim Kim Oldu?

  Survivor'dan İkinci Elenen İsim Kim Oldu?

  Bu konu; Survivor'dan İkinci Elenen İsim Kim Oldu haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, dün gece yayınlanana eleme bölümüyle msn oylarına göre Survivor'dan elenen isim Seda oldu. Seda msn oylamasına Mustafa ile birlikte çıkmıştı. Öyle görünüyor ki Seda son zamanlarda anlaştığı bir isim olduğu için, Duygu'yu zor günler bekliyor. Survivor Ünlüler – Gönüllüler”...
 3. Muhteşem Yüzyıl'da İkinci Selim'i Kim Oynayacak?

  Muhteşem Yüzyıl'da İkinci Selim'i Kim Oynayacak?

  muhteşem yüzyıl oyuncuları muhteşem yüzyıl ikinci selim Sevgili melekler, Muhteşem Yüzyıl dizisinde 2.Selim rolünü kimin oynayacağı belli oldu. Posta gazetesinin iddiasına göre, 2.Selim rolünü Engin Öztürk kaptı. Adaylar arasında Kıvanç Tatlıtuğ, "Survivor" birincisi Hilmi Cem, Aras Bulut İynemli de vardı. Engin Öztürk, "Fatmagül'ün Suçu Ne" dizisinde Fatmagül'e tecavüz...
 4. Kimler kimlerle evlenemez?

  Kimler kimlerle evlenemez?

  Önce usül ve füru meselesini bilmek gerekir. Usül, ana-baba, bunların ana-baba, dede ve büyük anneler. [Ananın anası ve babanın anası, bunların anaları.] Füru ise, evlatlar, bunların çocukları ve torunlarıdır. İlmihallerdeki (Hala ve teyze ile evlenilmez) ifadesinden, ana-babanın da, hala ve teyzesiyle evlenilemeyeceği anlaşılır. Çünkü bir kadına, erkek ve kız kardeşlerinin oğulları ve...
 5. 2015 İkinci Dönem Teog Birincisi Kim Oldu?

  2015 İkinci Dönem Teog Birincisi Kim Oldu?

  Gecikmeli de olsa sonun da açıklanan teog sonuçlarının ardından dikkatler sınav birincisine çevrildi. Birçok kişinin merak ettiği teog birincisi Muş ilinden çıktı. Haber ile ilgili detaylar ise şöyle? Muş 1071 Melikşah Ortaokulu öğrencisi Elif Arslantaş, TEOG 2. dönem sınavında tüm soruları doğru yanıtlayarak Türkiye birincisi oldu. Öğrenci Arslantaş'ı başarısından dolayı kutlayan İl...

Sayfayı Paylaş