1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.356
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  İkinci Yüz Nakli Turan Çolak'a Yapıldı...

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  İkinci Yüz Nakli İkinci Yüz Nakli Turan Çolak


  Evet ikinci yüz naklide gerçekleşti. İnşallah bu da birincisi gibi başarılı olmasını dileriz...Dr Ömer Özkan Uğur Acar ikinci tam yüz naklinde Turan Çolak'a yardımcı olunacağını söyledi...İnşallah herşey iyiye gider dileğimiz bu....Yeni yüz nakli için yola çıkılmıştı burada...
  "Uğur ile Turan Artık Kardeşler"


  [​IMG]


  Türkiye'de yüz nakilleriyle adını duyuran Prof.Dr.Ömer Özkan, Turan Çolak hakkında açıklama yaptı.

  Türkiye'de yüz nakilleriyle adını duyuran Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, ilk tam yüz nakli olan Uğur Acar'ın ikinci tam yüz nakli olan Turan Çolak'a yardımcı olacağını belirterek, "Uğur ile Turan artık kardeşler. Bundan sonra birbirlerine yardımcı olacaklar. Uğur ile az önce görüştüm, ona destek olacak. Bu da bir avantaj" dedi.

  Sağlık Bakanlığı'nın kol nakli yapılan Atilla Kavdır'ın ölümünde kusurları olmadığı yönündeki kararını değerlendiren Prof.Dr. Özkan, "Bizden kaynaklanan bir hata olmadığını zaten biliyorduk, öyle bir karar verilmiş olması bizim açımızdan sevindirici" diye konuştu.

  Türkiye'de ilk tam yüz ve çift kol nakli, dünyada da kadavradan ilk rahim naklini gerçekleştiren AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, önceki gün, Uşak'ta 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'dan 6 saat süren operasyon ile aldığı yüzü 9,5 saat süren ameliyatla 35 yaşındaki Turan Çolak'a nakletti. İkinci tam yüz nakli ameliyatının hemen sonrasında dün sabah Ankara'ya giden Prof. Dr. Ömer Özkan, Sağlık Bakanlığı'nın Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Komisyonu toplantısına katıldıktan sonra akşam saat 20.30'da Antalya'ya döndü.

  'GAYET GÜZEL GİDİYOR'

  Prof. Dr .Ömer Özkan, Antalya'ya geldiğinde evine gitmeden önce Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gelerek, 4 ay önce Türkiye'nin ilk tam yüz nakli ameliyatı olan 19 yaşındaki Uğur Acar ve iki gün önce tam yüz nakli olan Turan Çolak'ı ziyaret etti. Hastane çıkışında DHA'ya konuşan Prof. Dr. Özkan, her iki hastanın da durumlarının çok iyi olduğunu söyledi. "Hastaları az önce gördüm. Gayet güzel gidiyor. Şu an bir sorunumuz yok" diyen Prof. Dr. Ömer Özkan, Turan Çolak'ın kaç gün daha yoğun bakımda kalacağına yönelik soru üzerine, buna yoğun bakımdaki arkadaşlarının karar vereceğini söyledi.

  'OĞLUNU GÖRMEK HAKKI'

  Ankara'da bulunduğu sırada Turan Çolak'ın annesi Necibe Çolak'ın oğlunu ziyaret için İzmir'in Kiraz İlçesi'nden geldiği ve kısa süre de olsa oğlunu yoğun bakım servisinde görme fırsatı verildiği hatırlatılan Prof. Dr. Özkan, "Haberim var, aslında hastayı bugün hiç kimseye göstermeyi planlamıyorduk. Yoğun bakım ortamı, yine de uzaktan da olsa görmesi annesinin hakkı diye düşündük. Çok kısa olmak üzere gördüler. Annesi içinde kendisi için de moral olmuştur" dedi.

  UĞUR İLE TURAN KARDEŞ

  Uğur Acar ve Turan Çolak'ın karşılaştırmasını yapan Prof. Dr. Özkan, "Nakillerin ikisi de o dönem en uygun olanlara yapıldı. Yeni nakil yapılan hastamız biraz daha şanslı. Çünkü daha genç bir yüz bulundu ve ona nakledildi. Tabii ki Uğur'un da çok güzel gidiyor. Artık kasları yavaş yavaş çalışmaya başlayacak. Uğur ile Turan artık kardeşler. İnşallah bundan sonra birbirlerine yardımcı olacaklar. Uğur ile az önce görüştüm, ona destek olacak inşallah. Bu da bir avantaj" diye konuştu.

  ARTIK GÜLEBİLECEK

  "Uğur'un mimikleri ve yüz hareketleri erken oldu" diyen plastik cerrah Özkan, "Biz farkındayız ama testlerini yapacağız. Fiziki olarak görüyoruz ama bilimsel olarak ispatı lazım. Altıncı aydan sonra çok daha farklı şeyler göreceğiz. Uğur artık kızabilecek, gülebilecek, insani yüz hareketlerini yansıtabilecek, mimiklerini kullanabilecek. Yüzü biraz daha kuvvetlenecek, gerginleşecek" diye konuştu. Prof.Dr. Özkan, Turan Çolak'ta da aynı şeylerin yaşanacağını söyledi.

  KARAR SEVİNDİRİCİ

  Sağlık Bakanlığı'nın Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Komisyonu'nda, çift kol ve bacak nakli yapılan Atilla Kavdır'ın ölümünde tıbbi bir eksiklik veya ihmal olmadığını açıkladığını kaydeden Prof. Dr. Ömer Özkan, şunları söyledi:

  "Biz zaten daha önceden bilgileri göndermiştik, dosyayı olduğu gibi göndermiştik. Değerlendirmişlerdi, bize soru sordular, tabii gayet doğal bir şekilde. Beklediğimiz bir şeydi. Karar aşamasını ve bildirilen sonucu net olarak okumadım ama bizim açımızdan olumluydu. Tabi hastayı kaybetmiş olmak çok kötü bir şey ama en azından bizden kaynaklanan bir hata olmadığını zaten biliyorduk, öyle bir karar verilmiş olması bizim açımızdan sevindirici. Üzücü olan hastayı kaybetmiş olmamızdı."

  'TEVECCÜH ETMİŞLER'

  Memleketi Haymana'daki kent meydanına adının verilmesini değerlendiren Prof.Dr. Ömer Özkan, "Orası benim doğduğum büyüdüğüm yer. Arkadaşlarımız var. Belediye başkanımız da arkadaşımdır. Sağolsun böyle bir şeye teveccüh etmişler. Biz ailece mutlu olduk. Bizim için lokal anlamda çok mutluluk verici, yaşarken böyle bir şey olması. Biraz da kafayı dinleyelim diye gitmiştik ama şansımıza hastamız için böyle bir fırsat çıktı, erken döndük" diye konuştu.
   
İkinci Yüz Nakli Turan Çolak'a Yapıldı... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yüz naklinin mucidi

  Yüz naklinin mucidi

  Yüzü bir köpek tarafından parçalanan 38 yaşındaki Fransız hasta Isabelle Dinoire'ye dünyada ilk kez yüz nakli yaparak tarihe geçen ekipte yer alan ünlü cerrah Dr. Christophe Moure, deneyimlerini Türk meslektaşlarıyla paylaşmak üzere Türkiye'ye geliyor. Dünyanın ilk yüz nakli operasyonu, Fransa'nın Amiens kentinde Kasım 2005 yılında yüzü bir köpek tarafından parçalanan 38 yaşındaki Fransız...
 2. Türk profesörün tam yüz nakli başarısı

  Türk profesörün tam yüz nakli başarısı

  murat topalan Prof.Dr. Murat Topalan'ın, 7 yılı aşkın bir süredir kişinin kendi derisinden yüz derisi elde etme çalışmalarında mutlu sona yaklaşıldı. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Murat Topalan, kadavradan yüz nakline alternatif olarak kişinin kendi derisinden bütün yüzünü kaplayacak ebatta yüz derisi elde ederek nakletmeyi...
 3. Almanya'da ilk çift kol nakli yapıldı

  Almanya'da ilk çift kol nakli yapıldı

  Almanya'da 54 yaşındaki hastaya, trafik kazası kurbanı 19 yaşındaki gencin iki kolu başarıyla nakledildi.. Almanya'nın Münih kenti geçtiğimiz hafta cuma günü tarihi bir operasyona tanıklık etti. 30 kişilik dev doktor ekibi, 6 yıl önce iki kolunu kaybeden 54 yaşındaki bir adama trafik kazasında hayatını kaybeden 19 yaşındaki donörün iki kolunu nakletti. Dünya basını "dünyanın ilk çift...
 4. Fransa’da ikinci yüz nakli

  Fransa’da ikinci yüz nakli

  yüz nakli nasıl yapılır yüz nakli yapılan adam Dünyada ilk yüz nakli yapılan Isabelle Dinoire Fransa’da ikinci yüz nakli Fransa’da Kasım 2005’te yüzü köpeği tarafından parçalanan bir kadına yapılan başarılı ilk yüz naklinin ardından ikinci yüz nakli gerçekleştirildi. AA Güncelleme: 14:41 TSİ 24 Ocak 2007 Çarşamba PARİS - Bu kez 27 yaşındaki bir erkeğe uygulanan yüz nakli ameliyatında,...
 5. Yeni Yüz Nakli Yolda....

  Yeni Yüz Nakli Yolda....

  Yeni Yüz Nakli Yüz Nakli Türkiyede yüz naklinde büyük başarılara imza atmaya devam ediyor.Yakın zamanda Antalyada Uğur Acar adlı kişiye yapılan yüz nakli başarıya ulaşınca Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin ünleri arttı.Yeni yapılacak yüz nakillerinde ona ve ekibine başarılar diliyoruz.İşte yeni yüz nakli ... Yeni Yüz Nakli Yolda Türkiye'deki ilk yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr....

Sayfayı Paylaş