Etiketler:
 1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  İkiz Hamileliğinin 9 İşareti

  Konu, 'Gebelik' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Peg Plumbo
  Eğer karnınızda ikiz (veya daha fazla!) bebek taşıyıp, taşımadığınızı merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz! Geçtiğimiz yirmi yıl içerisinde ikiz bebek oranının yüksek oranda yükselmesinden ötürü bebek bekleyen pek çok anne iki bebeğin yolda olup, olmadığını merak ediyor. İkiz hamileliğin çok rastlanan işaretlerini ve semptomlarını keşfedin ve Birden Fazlasına Hamileler mesaj talosundaki “oradaydım, şunları yaptım” annelerinden çok daha fazlasını öğrenin.

  Gebe Kalmaya Çalışmak: Sen Oyunun İlerisinde misin?

  Yaşın önemi vardır. Birleşik Devletler’deki çoklu doğum oranın yükselmesinin bir nedeni de hamileliği ertelemedeki eğilimdir. 35 yaşın üzerindeki kadınlarda ikiz oranı yükseliyor ve eğer 50’nin üzerindeyseniz bu oran daha da artıyor. Önemini daha iyi anlatmak için; 25 yaş altında ikiz bebek doğurma şansınız, 35 yaşından sonra doğurma şansınızın yarısından daha az olacaktır.

  Desteklenmiş üreme teknolojisi ikiz olasılığını artırıyor. Hem ovülasyon (yumurtlama)-teşvik edici ilaçlar (kısırlık tedavisi) hem de test tüpleri içinde dölleme ikiz sahibi olma olasılığını arttırıyor. 1973- 1990 yılları arasında ikiz bebek doğumları tek bebek oranının iki katı, ve üçüz ve daha fazla bebek doğumları tek çocuk oranının yedi katı kadar arttı. (Obstetriks (Doğumbilim) ve Jinekoloji 1994; 84:101-6)

  İkizler ailenizden geliyor olabilir. Hamilelik teşhisinden bile önce, ikiz bebeklere hamile kalma riskinizin yüksek olduğundan şüphe duyabilirsiniz. Ailede ayrı yumurta ikizleri (dizigotik) olabilir, ve yaygın görüşün aksine, illa bir jenerasyon atlamaları gerekmiyor. Eğer annenizin veya büyükannenizin ikizleri varsa, siz de birden fazla yumurta salmanızı sağlayan bu geni taşıyor olabilirsiniz, daha uygun bir deyişle siz de ikiz sahibi olacaksınız.
  1. Birden fazla bebek taşıdığınızı hissedersiniz. Sezgilerinize ve rüyalarınıza kayıtsız kalmayın. Bazı ikiz anneleri ( veya daha fazlasının) en başından beri birden fazla bebek taşıdıklarını bildiklerini söylerler.
  2. Mide bulantısını veya sabah bulantılarını daha fazla yaşarsınız. Eğer birden fazla bebek sahibi oluyorsanız, aynı zamanda hCG (human chorionic gonadotropin-gebelik hormonu) seviyeniz de yükselir. Yüksek hCG seviyeleri büyük olasılıkla sizde sabah bulantıları (veya bütün gün) nöbetleri meydana getirecek.
  3. Diğer normal hamilelik belirtileri abartılı olabilir. İkiz bebeklere hamile olan çoğu kadın- ama hepsi değil- muhtemelen sistemlerinde dolaşan ekstra hormonlardan dolayı daha yoğun hamilelik belirtileri gösterirler. Göğüslerinizin çok hassas olduğunu, daha sık idrara çıktığınızı, her zaman aç olduğunuzu ve çok yorgun olduğunuzu fark edebilirsiniz. İkinci üç aylık dönemde, soluğunuzun kesilmesini, ellerinizin, ayaklarınızın şişmesini (ödem), alışılmışın dışında kilo almayı ve karnınızın büyümesini, ceninin haddinden fazla hareket etmesini tecrübe edebilirsiniz. Anemi ve düşük demir (hemoglobin düşüklüğü) de aynı zamanda ikiz veya daha çoklu hamileliklerde çok görülür.
  4. İlk üç aylık dönemde süratle kilo alırsınız. İlk üç aylık dönemde averajın üzerinde kilo almanız birden fazla bebek taşıdığınıza dair ilk ipucunuz olabilir. Eğer iyi yiyorsanız, önemsemeyin. Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Dergisi’nin bir çalışmasında ikiz hamilelikleri için erken kilo almanın önemi vurgulanıyor, onun için ilk iki üç aylık dönemde kilo alımının doğum kilosu üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu bulunmuştur.(Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Dergisi 1998; 179: 1155-1161)
  5. Gebelik süresi için büyük ölçülürsünüz. İlk kontrolünüzde size uterusunuzun (rahminizin) randevular için geniş olduğu söylenebilir. Eğer son adet döneminiz haftalık gebe olduğunuzu gösteriyorsa, uterusunuz 10 veya 12 haftalık kadar olabilir. Bu sizinle ilgilenen insanı ültrason istemeye teşvik edebilir. Hamileliğiniz ilerledikçe, eğer birden fazla bebek taşıyorsanız, dip yüksekliğiniz ( rahim ölçüsü) gebelik dönemine göre sürekli olarak daha geniş olacaktır. Bir uterus dönemi, bir bebekle, cinsel organ ölçüldüğünde 38-40 cm yüksekliğe ulaşırken, ikiz bebek hamileliği döneminde 48 cm.’ye kadar genişleyebilir.
  6. Yüksek AFP seviyesine sahip olduğunuz söylenir. Bebek büyüdükçe bebeğin salgıladığı ve annenin kanında bulunan Alfa fetoproteinin (AFP) seviyesi birden fazla bebek olduğunda yükselebilir. (Nöral tüp hataları gibi başka nedenlerden dolayı da yükselebilir.) Bu kan örneği normal olarak son adet döneminizden 16 ila 18 hafta sonra verilir. Alpha fetoprotein testleri ikiz hamileliklerdeki kusurların yarısından fazlasını ortaya çıkarır.
  7. Sürekli yükslen hCG değerleriniz olduğu söylenir. Human Chorionic Gonadotrophin (hCG), döllenmiş yumurta ve koryonik çıkıntı tarafından üretilen bir hormondur. Plasenta gelişene kadar hamileliği sürdürmek için buna gereksinim duyulur. Bir adetiniz bile gecikse, kanınızda veya idrarınızda bulunabilir. Normal olarak, tek bebekli hamileliklerde, ilk haftalarda hCG’nin kan (serum) konsantrasyonları sürekli artar, her iki üç günde bir iki katına çıkar. hCG seviyeleri ikiz veya daha çoklu hamileliklerde daha yüksek olabilir.
  8. Doktorunuz iki cenin kalp atışı duyar. İki ayrı kalp atışı doktorunuzun ofisinde 12 hafta civarında Doppler’le ayırt edilebilir olabilir, 28. hafta civarında karın muayenesi yapılırken iki cenin kafası ve birden fazla küçük bölümler ayırt edilebilir.
  9. Positif bir ültrasonunuz var. Eğer ikizlere hamile olduğunuzdan kesinlikle inanıyorsanız, ültrason hamilelikte çok daha erken yapılabilir. Yetenekli bir ültrasoncuyla, iki gebelik kesesi, iki embriyo ve iki farklı cenin kalp atışı son adet döneminin ilk gününden altı hafta sonra görülebilir. Çoğu ikizler beş hafta kadar erken teşhis ediliyor- son adet döneminizden sonra sadece bir hafta adetiniz geciktiğinde.


   
 2. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS
  Cevap: İkiz Hamileliğinin 9 İşareti
  Paylasim icin tsk ederim canim.
   
 3. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Cevap: İkiz Hamileliğinin 9 İşareti

  ilginç paylaşımın için teşekkürler
   
İkiz Hamileliğinin 9 İşareti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte kramp yaşanması neye işarettir

  Hamilelikte kramp yaşanması neye işarettir

  Hamilelikte Kramplar Hamilelik döneminde kalsiyum eksikliğinin krampların artmasına neden olduğu bildirildi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gülçin Belene Taşlıyurt, kas kramplarında mineraller önemli yer teşkil ettiğini söyledi. Krampların sadece yoğun egzersiz esnasında veya sonrasında meydana gelmediğine dikkat çeken Taşlıyurt, "Kas hastalığı olanlar, şeker hastaları,...
 2. İkİz Gebelİk

  İkİz Gebelİk

  ikiz gebelikte hafta hafta gelişim ikiz gebelik ne zaman belli olur gebelikte beslenme hamilelikte ne zaman belli olur bebek İKİZ GEBELİK Çoğul gebelikler aynı adet döngüsü içinde birden fazla yumurta hücresinin ayrı ayrı döllenip gelişmeye başlamasıyla (Çift yumurta ikizi = dizigotik) veya tek bir yumurta hücresinin döllenme sonrasında iki veya daha fazla eşit hücreye bölünmesi ve bölünen...
 3. İkiz Bebeklere Hamile Olabileceğinizin 9 İşareti

  İkiz Bebeklere Hamile Olabileceğinizin 9 İşareti

  ikiz bebek belirtileri ikiz gebelik belirtileri çoğul gebelik hamilelik rüyada bebeğe hamile olduğunu görmek İkiz Bebeklere Hamile Olabileceğinizin 9 İşareti 1. Birden fazla bebek taşıdığınızı hissedersiniz. Sezgilerinize ve rüyalarınıza kayıtsız kalmayın. Bazı ikiz anneleri ( veya daha fazlasının) en başından beri birden fazla bebek taşıdıklarını bildiklerini söylerler. 2. Mide bulantısını...
 4. Gebelikte kalp çarpıntısı kansızlık işareti!

  Gebelikte kalp çarpıntısı kansızlık işareti!

  hamilelikte kalp çarpıntısı hamilelikte kalp carpintisi gebelikte çarpıntısı gebelikte çarpıntı çarpıntı neden olur Hamilelikte eğer kalp çarpıntılarınız oluyorsa bunu ciddiye almalısınız çünkü bu kalp çarpıntıları kansızlık işareti konuyla ilgili uzmanların yapmış oldukları açıklamaların detayları ise şöyle: Uzmanlar, hamilelik döneminde, oluşan yeni şartlara uyum sağlamaya çalışan vücutta...
 5. Hamileliğe işaret eden en yakın belirtiler

  Hamileliğe işaret eden en yakın belirtiler

  Sizlere bu konuda hamileliğe işaret eden bariz bir takım belirtiler ile birlikte kesin cevapları alacağınız testlerden bahsedip hamilemiyim? sorusu konusunda bilgilenmenizi sağlamaya çalışacağız.• Beklenen adetin başlamaması (Amenore) • Görülen adetin niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, adet görme zamanının, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı...

Sayfayı Paylaş