İktisadi Hatanın Bedeli Ağır Olur

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
  • Başlangıç tarihi
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
İktisadi Hatanın Bedeli Ağır Olur
TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜRKONFED'in toplantısında yaptığı konuşmada, siyasal konuların öne çıktığı bir dönemden geçildiğini, oysaki ekonomide bazı ertelenemez öncelikler olduğunu söyledi.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, şöyle dedi:
"ABD'de başlayarak yayılan ve gelişmiş piyasaları daha belirgin olarak etkileyen finansal çalkantının etkilerinin tam olarak silinmesi için muhtemelen bir süre daha gerekecek. Krizin diğer piyasalara atlaması ve genişlemesi gibi bir risk de söz konusu. Bu dalgalanmayı bir uyarı olarak görmek gerekiyor. Bu riskler varken, iktisadi politikada bir hatanın maliyeti ciddi refah kayıplarına neden olabilir."

Enerji ve kuraklığa dikkat

Türkiye'nin, öncelikle 2007'de ortaya çıkan hedef bütçe kayıplarını telafi etmesi ve IMF'yle ilişkinin, dönemin şartlarına uygun biçimde devam ettirilmesi gerektiğini belirten Arzuhan Doğan Yalçındağ şöyle devam etti:

"Türkiye ekonomisinde yüksek cari açık, yüksek borç stoku, kronik tasarruf açığı, derinlikten yoksun piyasalar gibi yapısal kökenli olumsuzlukları bulunuyor. Bugünlerde bunlara yenileri eklendi. Uzun süredir uyardığımız enerji darboğazı sonunda kapımıza dayandı. Sanayimiz Avrupa'nın en pahalı elektriğini kullanırken şimdi onu da kesintisiz olarak bulamama tehlikesiyle karşı karşıyayız.

Eşzamanlı olarak, muhtemel bir kuraklığın ekonomik ve sosyal sonuçlarıyla yüz yüze gelme noktasına hızla yaklaşıyoruz. Kuraklık, tarımı ve sanayiyi ciddi biçimde vurabilecek, kalkınmamızı yavaşlatacak bir afet kimliğine büründü. Bu yüzden suyun, bir doğal kaynak olarak da, verimli ve doğru yönetilmesi gerekiyor."

devamı
 
Üst