1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.108
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  ilaç alerjileri

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  İLAÇ ALLERJİLERİ: Tanımlama ve Klinik Bulgular İlaç allerjileri ve ilaç reaksiyonları çok sık gözlenen, ancak hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmayan konulardır. Eksik ya da yanlış bilgilendirilme, hastalarda çoğu kez gereksiz endişelere hatta ilaç kullanma korkusuna neden olmaktadır.
  İlaç allerjilerinin teşhis ve tedavisinde hasta-hekim işbirliği çok önemlidir. Bu nedenle hastaların bilmesi gereken bazı genel konular vardır.
  İLAÇ ALLERJİSİ NEDİR ?
  İlaç allerjisi, bağışıklık sisteminin ilaçlara karşı geliştirdiği aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır.
  İlaç ilk kullanımda bağışıklık sistemi tarafından tanınır ve o ilaca karşı duyarlılık gelişir. Daha sonraki kullanımlarda ise allerji ortaya çıkar. Bu olay, her birey için geçerli değildir. Aynı ilaç bir hastada allerjiye neden olurken, diğer bir hastada sorunsuz olarak kullanılabilir. Çünkü ilaç allerjilerinin gelişmesinde birçok faktör söz konusudur ve bu faktörler çoğu kez her birey için farklıdır.
  Teorik olarak her ilacın allerjik reaksiyon oluşturma kapasitesi vardır. Çünkü ilaçlar bağışıklık sistemi için “yabancı” maddelerdir. Bağışıklık sistemi yabancı olan herşeyi tanıma ve gerekirse müdahale etmek üzere programlanmıştır.
  İLAÇLARLA GELİŞEN HER REAKSİYON ALLERJİ DEĞİLDİR. Kullanım dozlarında görülebilen çeşitli yan etkiler, yüksek dozlarda kullanımlara bağlı istenmeyen etkiler ve bazı durumlarda ortaya çıkan reaksiyonlar da çoğu kez hatalı olarak “allerji” olarak yorumlanmaktadır.
  İLAÇ ALLERJİLERİNDE BELİRTİLER NELERDİR ?
  1. Sık görülen belirtiler :
  İlaç allerji ve reaksiyonlarında en sık deri belirtileri gözlenir.
  ÜRTİKER :[​IMG]
  Değişik büyüklüklerde olan kaşıntılı kabarıklıklardır. “Kurdeşen” veya “dabaz” olarak ta adlandırılır.

  ANJiOÖDEM:
  Derinin alt tabakalarında sıvı birikmesi yani ödem ile ortaya çıkan şişliklerdir. Genellikle yüz, göz kapakları, dudaklar ve genital bölgede oluşur.
  İLAÇ DÖKÜNTÜSÜ :[​IMG]
  Deriden hafifçe kabarık, küçük, genellikle kaşıntılı, kızamık benzeri döküntülerdir.
  SABİT İLAÇ DÖKÜNTÜSÜ :[​IMG]
  Sorumlu olan ilaca her maruziyette, daha öncekiyle aynı deri bölgesinde ortaya çıkan bir çeşit allerjik döküntüdür.
  2. Daha seyrek görülen belirtiler:
  GÖZ VE ÜST SOLUNUM YOLLARINDA
  Gözlerde kızarıklık ve kaşıntı, burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı, burunda kaşıntı ve hapşırma.
  ALT SOLUNUM YOLLARINDA
  Solunum zorluğu, hışırtılı solunum (vizing), öksürük.
  KALP VE DAMAR SİSTEMİNDE
  Çarpıntı (nabız sayısında artma), tansiyon düşüklüğü.
  MİDE BARSAK SİSTEMİNDE
  Bulantı – kusma, karın ağrısı ya da karın krampları.

  SİNİR SİSTEMİNDE

  Şuur bulanıklığı, bayılma
  3. Anafilaksi (allerjik şok) :
  Nadir de olsa tüm sistemlere ait bu bulguların hepsi birarada görülebilir ve anafilaksi olarak adlandırılır. İlaç allerjilerinin en ağır şeklidir.

   
ilaç alerjileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Alerjİ

  Alerjİ

  100gr. ısırgan otu + 100gr. kırkkilit otu karışımını çay gibi demleyip, günde 3 çay bardağı içmek ve bu tedaviye en az 20 gün devam etmek gerekir. Şahtere otu çay gibi demlenip, sabah akşam 1 su bardağı içilebilir. Birer çorba kaşığı Acı yonga ve Ravend çini, demlenip sabah akşam birer bardak içilir. Kaşınan bölgeye Oğulotunu haşlayıp ezerek koyarsanız kaşıntı geçer.
 2. İlaç Alerjileri

  İlaç Alerjileri

  Hastalıkların tanı ve tedavileri için ardarda geliştirilen ilaçlarla birlikte bunlarla oluşan alerjik reaksiyonların da görülme sıklığında artış olmuştur. İlaçların çoğu kendi başına alerjik etkil olmayıp vücuda girdiğinde bir takım proteinlerle birleşip allerjik etkinlik kazanırlar. Bunun dışında bir çok ilaçta kullanılan boya ve koruyucu maddeler de alerjik reaksiyondan sorumlu olabilir....
 3. ilac alerjileri hakkinda bilgiler

  ilac alerjileri hakkinda bilgiler

  Aslında sık görülen reaksiyonlar değildirler. Örneğin Amerikada 36 653 hastada yapılan bir araştırmada % 1.67 oranında ilaç yan etkisi saptanmışken, bunların sadece % 10’ u ilaç alerjisidir. Yine tüm bu hastaların sadece 8 tanesinde alerjik reaksiyon hayatı tehtid edici tarzda bulunmuş. İlaçlarla Oluşan Tüm Reaksiyonlar Alerjik midir? Hayır değildir. İlaçların alerji dışında, kendi toksik...
 4. ilaç

  ilaç

  İnsan tenine haricen sürülen ilaçlar dini hayatını ıslah etmeye, İlaç dini doğru ve halis olarak yaşamaya, faydalı ilme, öğüt dinlemeye, ferah ve sivince, İlaç içmek rızka, İlacı yutarak almak günahkarın tövbe etmesine, inançsızın hidayet bulmasına, cahiilin ilim meclislerinden istifade etmesine yahut faydalı kitap okumasına, Fitil kullanmak gizli sırları öğrenmeye, bir meselede bilgi...
 5. Alerji

  Alerji

  Saman nezlesi, alerjik rinite verilen isimdir. Alerji burun tıkanıklığında olduğu gibi, yabancı bir cisme, polen, ev tozu akarı, hayvan atıkları veya ev tozundaki bazı parçacıklara karşı oluşan aşırı enflamasyon yanıtıdır. Bazen besinler de rol oynamaktadır. Polenler ilkbaharda veya sonbaharda problem oluşturmaktadır. Bunun yanında ev tozu bütün bir yıl boyunca rahatsız edebilir. Bunun...

Sayfayı Paylaş