1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  İletişimin Neresindeyiz?

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  İLETİŞİMİN NERESİNDEYİZ? Kemal GÖKCAN
  Sosyal Hizmet Uzmanı

  Toplumun içinde yaşayan insanın kendisini ve çevresini daha iyi tanımasına ve başkaları ile uyumlu ilişkiler gerçekleştirmek için etkileşim kurabilme,yaşayan ve artık yaşamayan kişilerin miras olarak bıraktıkları bilgilerden yararlanılmasına yardım eden özel bir becerisi vardır. İşte bu beceri iletişimdir.

  Temelde insanlar,varoluşlarının başlangıcından bu yana çevrelerini etkilemeye çalışmışlardır. Ancak,doğal olarak çevrelerini etkilemeye çalışınca kendileri de etkilenmişlerdir. Bu bağlamda önce kim veya kimler arasında bir iletişimin olduğunu bilmek gerekir. İletişimde bulunanlar arasında karşılıklı güven ve anlayış sağlanamamışsa,sorunlar çoğalacak ve iletişimde ki etkinlik gerçekleşmeyecektir. Çünkü,iletişimin sağlıklı gerçekleştirilmesinin koşulu güven ve etkileşimdir.

  Aynı toplumsal yapı içinde bulunan insanlar bile değişik yapılara sahiptirler. Her bireyin iletişim şekli ve davranışı farklıdır. İletişim ilk koşulu her bireyin farklı olduğunu ve farklı iletişim şekillerinin bulunduğunu kabul etmekle başlar. Bu koşulun gerçekleşmesi içinde bir iletişim sürecinin olması gerekir.

  İletişim,bireyler arası ilişkinin her türünü,örgütleri ve giderek toplumları belirleyen,yaratan ve bir arada tutar. Grup halinde düşünüp davranmamızı,toplumsal ilişkilerde rol yapmamızı ve hareket etmemizde hep iletişime borçlu olduğumuzu söylemek mümkündür.

  Toplumsal yaşamda insanlar çevrelerinden aldıkları iletilere göre davranışlarını oluştururlar. Bireyler bu süreçte kişiliklerini tanımlarlar. Sadece çevrelerinin etkisinde kalmazlar,etkileşim olayının bir doğal sonucu olarak da çevrelerini de değiştirmeye çalışırlar.

  Çok genel olarak iletişim;bir başkası ile konuşmaktır.günlük hayatımızda yer etmiş olan televizyondur,bilgiyi yaymadır,giyiniş yada saç biçimidir……

  Peki biz iletişimin neresindeyiz?

  Aslında iletişim sözcüğü bir çok davranış biçimlerini kapsaması nedeni ile “sevgi” sözcüğüne de benzemektedir. İletişim bireyin varlığının kendisidir.

  Bilgi teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak çağımızda yeni ve çok hızlı iletişim araçları gelişmiştir. Cep telefonları,Internet bu iletişim araçları ile insanlar bir birleri ile çok hızlı iletişim kurmaktadır. Küreselleşmeyi bu süreçte birlikte ele aldığımızda, artık iletişim davranışları değişmiş,farklı bir iletişim kültürü oluşmuştur. İnsanlar bir birleri ile kurduğu iletişimde farklı teknikler oluşturmuşlardır. Hızla gelişen teknoloji “sevgi” iletişimini yok etmektedir. İnsanlar, yüz yüze konuşmadıkları yada o cesareti kendinde bulamadıkları zaman sanal ortamda varlığını hissettirme cabası içine girmişlerdir.

  Karizma,Kariyer,İmaj gibi kavramlar çok öne çıkmış olup,insanlar bu kavramlar ile yeniden bir kültür oluşturmuşlardır. Artık karşılıklı iletişim kuramayan birey,imajı ile iletişim kurmaktadır. Yeni kıyafeti ve saç modeli o bireyin kendini ifade etme yöntemi olmuştur. Saatlerce Internet ortamında sohbetler yeni bağımlılıklar yaratmış “Otistik” davranışlar oluşmuştur.

  Ülkemizde,Edebiyat Çağı yaşanmamış olup,okuma alışkanlığı edinilmemiştir. Romanı okumadan,İnsanlar sanal ortamda sohbeti çok hızlı yaşamış ve etkili iletişim kurma becerisini azaltmışlar, farklı davranış kalıpları gösteren gençler oluşmuştur. İletişimin tüm nesnel öğeleri gittikçe yitirmekteyiz.

  Nasıl İletişim?

  -Etkili İletişim,yani yüzyüze iletişim,
  -Birey değil,bireyselliğimizi keşif etmek,yeteneklerimizi öğrenmek ve geliştirmek,
  -Dinlemek,dinlemeden asla konuşmamak,
  -Hayır diye bilmek.
  -Somut olmak,
  -Kitap okumak,Şiir Okumak,
  -Özgürlüğümüze inanmak,
  -Empati kurmak,
  -İletişim kurduğumuzun kişinin sosyal düzeyinin bulunduğu yerden başlamak,
  -Konuştuğumuz kavramları bilerek konuşmak,anlamını bilmediğimiz sözcükleri ve kavramları kullanmamak,
  -İletişim kurduğumuz kişinin konuşurken yüzüne bakmak,
  -İmaj,kavramını abartmamak. Fakat kendi yeteneğimize uygun imaj oluşturmak,
  -Çok konuşmamak,
  -Ve ön yargılarımızdan uzaklaşmak.


  kemal GÖKCAN


   
İletişimin Neresindeyiz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İletişim

  İletişim

  İnsanlar arası iletişim; kişilerin birbirlerine bilinçli veya bilinçsiz olarak duygu ve düşüncelerini aktardıkları bir süreçtir. Bu sürecin başarısı, bireyin yaşamındaki mutluluğun temelini oluşturur. Anne, baba ve çocuk ilişkisinde her iki tarafın da birbirlerinin duygu ve düşüncelerini paylaşarak kabul etmeleri ile bir çok soruna çözüm bulunabilir. Çocuklarla etkili iletişim nasıl...
 2. Çocuğunuzla İletişim

  Çocuğunuzla İletişim

  Küçük çocugunuza bir sey söylerken, diz çökerek onunla ayni hizaya gelmeye çalisin. Sizinle isbirligi yapmaya daha istekli oldugunu göreceksiniz. Çocugunuzun her yasta anlattigini, sikintidan patlasaniz bile can kulagiyla dinleyin. Söyleyeceklerini bilseniz bile çocugunuzu iyi dinleyin. Vaktiniz yoksa bunu ona söyleyin ve sonra dinleyin. Çocugunuzun anlattiklarini dinlemiyorsaniz, bir süre...
 3. nereden nereye

  nereden nereye

  herpimizin çocukken idaellerimiz vardı dr. öğretmen polis vs.. olmak gibi ama hayatta ya futbolcu yada popcu olmak ta vardı... ÜNLÜLERİN GERÇEK HAYALLERİ ÜNLÜ SANATÇILAR YAPTIKLARI İŞTEN MEMNUN OLSALAR DA ÇOCUKKEN KURDUKLARI İŞ HAYALLERİ BAŞKAYDI.KÜÇÜKKEN KİMİ ZOOLOG, KİMİ HEYKELTIRAŞ KİMİ DE RESSAM OLMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ. İŞTE ŞÖHRETLERİN DÜŞLEDİKLERİ MESLEKLER... Leman SAM: Uçak...
 4. Kbb İstanbul Nerede İletişim bilgileri var mı

  Kbb İstanbul Nerede İletişim bilgileri var mı

  Kbb İstanbul Nerede bana acilen Kbb İstanbul iletişim bilgileri lazım kızlar lütfen biliyorsanız yardımcı olun.

Sayfayı Paylaş