İlginç bir gezegen

M

Misafir

Forum Okuru
İlginç bir gezegen
Astronomlar, Güneş Sistemi dışında bugüne kadar tespit edilen en 'ilginç' gezegenlerden birisinin bulunduğunu açıkladılar.

ABD’nin Maryland eyaletindeki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü astronomlarından Peter McCullough, bugüne kadar Güneş Sistemi dışında yaklaşık 200 gezegen tespit edildiğini, son bulunan ve XO-3b adı verilen gezegenin diğerlerine göre birçok yönden çok ilginç olduğunu söyledi.

Honolulu’da yapılan Amerikan Astronomi Birliği’nin konferansında konuşan McCullough, 'Bu gezegen bir yıldıza bu kadar yakın yörüngede bulunan en büyük ve en yoğun gezegen' dedi.

McCullough, gezegenin yuvarlak değil de eliptik bir yörüngede bulunmasının da kendilerini şaşırttığını belirtti. Teksas’taki Rice Üniversitesi astronomlarından Christopher John Krull da XO-3b’nin kütlesinin bir gezegenle, bir 'kahverengi cüce' arasında olduğunu, bunun da kafalarını karıştırdığını söyledi.

Krull, 'kahverengi cüce' olarak adlandırılan soğumuş yıldızların nasıl sınıflandırılacağı konusunda astronomların hala görüş birliğine varamadıklarını hatırlattı.

'Kahverengi cüceler', hidrojen ve helyumun birleşmesiyle termonükleer reaksiyon oluşmasını sağlayacak kadar yoğun olmayan yıldızlar olarak tanımlanıyor. Bu reaksiyonlar, bizimki gibi güneşlerin parlamasını sağlıyor. Güneş’in ancak yüzde 6’sı büyüklüğünde kütleye sahip 'kahverengi cücedeki' püskürme, yıldızda magma faaliyeti ve manyetik alan bulunduğunu gösteriyor.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
923
M
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
M
Cevaplar
2
Görüntüleme
2K
tuqqce
tuqqce
Üst