1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İlginç bir gezegen

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Astronomlar, Güneş Sistemi dışında bugüne kadar tespit edilen en 'ilginç' gezegenlerden birisinin bulunduğunu açıkladılar.
  ABD’nin Maryland eyaletindeki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü astronomlarından Peter McCullough, bugüne kadar Güneş Sistemi dışında yaklaşık 200 gezegen tespit edildiğini, son bulunan ve XO-3b adı verilen gezegenin diğerlerine göre birçok yönden çok ilginç olduğunu söyledi.

  Honolulu’da yapılan Amerikan Astronomi Birliği’nin konferansında konuşan McCullough, 'Bu gezegen bir yıldıza bu kadar yakın yörüngede bulunan en büyük ve en yoğun gezegen' dedi.

  McCullough, gezegenin yuvarlak değil de eliptik bir yörüngede bulunmasının da kendilerini şaşırttığını belirtti. Teksas’taki Rice Üniversitesi astronomlarından Christopher John Krull da XO-3b’nin kütlesinin bir gezegenle, bir 'kahverengi cüce' arasında olduğunu, bunun da kafalarını karıştırdığını söyledi.

  Krull, 'kahverengi cüce' olarak adlandırılan soğumuş yıldızların nasıl sınıflandırılacağı konusunda astronomların hala görüş birliğine varamadıklarını hatırlattı.

  'Kahverengi cüceler', hidrojen ve helyumun birleşmesiyle termonükleer reaksiyon oluşmasını sağlayacak kadar yoğun olmayan yıldızlar olarak tanımlanıyor. Bu reaksiyonlar, bizimki gibi güneşlerin parlamasını sağlıyor. Güneş’in ancak yüzde 6’sı büyüklüğünde kütleye sahip 'kahverengi cücedeki' püskürme, yıldızda magma faaliyeti ve manyetik alan bulunduğunu gösteriyor.   
İlginç bir gezegen konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bir Bakın çok ilginç

  Bir Bakın çok ilginç

  ilğinç resimler
 2. İlginç Bir Araba Tasarımı

  İlginç Bir Araba Tasarımı

  oyuncak araba tasarımı oyuncak tasarımları araba tasarımları ilginç basit
 3. İlginç bir saat

  İlginç bir saat

  İşte size değişik bir saat örneği bakalım beğenecek misiniz? tıkla
 4. baska bir gezegende kac yasındasınız

  baska bir gezegende kac yasındasınız

  bakalım baska bir gezegende kac yasındasınız BURADANN
 5. İlginç Bir Mimari Örneği

  İlginç Bir Mimari Örneği

  ilginç tasarım mirari örneği modelleri hakkında merak edilen herşey burada. Mimar Jonathan Segal tarafından tasarlanmış ve daha önce terk edilmiş ve yaklaşık 20 yıl kadar boş olan bu ev yeni haliyle oldukça ilgi çekiyor. Farklı ve bir o kadar da modern dizayn edilen bu evin içini gezmek ister misiniz? İster güneşlenmek için ister spor için çok uygun ferah bir ortam hazırlanmış; Son derece...

Sayfayı Paylaş