1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  ilk aylarda bebeğinizin güvenliği

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Bebekler göründüklerinden daha sağlamdırlar. Onları kucağınıza aldığınız zaman kırılmazlar, çoğu düşmeleri yarasız beresizsonuçlanır. Ama kazalara açıktırlar. Çok küçük bebekler bile bir şekilde başlarını belaya sokabilirler. Bebeğinizi kazalardankorumak için her zaman şunlara dikkat ediniz:
  • Bebeğinizi araba ile gezdirirken mutlaka emniyetli araba koltuğu kullanın. Hem kendiniz emniyet kemeri takın, hem de sürücüye taktırın; sürücü emniyette değil ise kimse değildir. İçki içtikten sonra araba kullanmayın ve kullandırtmayın.
  • Bebeğinizi büyük küvette yıkarken altına havlu koyarak kaymasını engelleyin. Bir eliniz sürekli bebeğinizin üstünde olsun.
  • Bebeğin altını değiştirirken yatakta, kanepede nerede olursa olsun biran bile yalnız bırakmayın. Henüz kendi etrafında dönemeyen bir yenidoğan bile vücudu ile uzanarak düşebilir.
  • Bebek koltuğu kullanıyorsanız bunu küçük bir masaya, mutfak tezgahına veya yeterince geniş olmayan herhangi yüksek bir yere koymayın yoksa bebeğiniz koltuğun devrilmesiyle düşebilir.
  • Ne kadar iyi eğitimli olursa olsun evcil bir hayvan ile bebeğinizi yalnız bırakmayın.
  • Bebeği beş yaşın altındaki kardeşi ile yalnız bırakmayın.
  • Bebeği ondört yaşın altındaki bakıcı ile, tanımadığınız birisi ile henüz referanslarını kontrol etmediğiniz bir bakıcı ile yalnız bırakmayın.
  • Bebeği havada atıp tutmayın veya sertçe sarsmayın.
  • Evin içinde çok kısa bir süre bile olsa bebeğinizi yalnız bırakmayın; bir yangının yayılması saniyeler içinde olur.
  • Bir bebeği ya da çocuğu arabada asla yalnız bırakmayın.
  • Bebeği mağazada, yürüyüşte, oyun parkında gözünüzün önünden bir an bile ayırmayın, bebek arabası veya bir puset çocuk hırsızı için özellikle kolay hedeftir.
  • Bebeğin oyuncaklarını veya başka şeylerini iple karyolasına asmayın ve bebeğin boynuna veya koluna künye, madalyon,kolye, bilezik asmayın. Bebeğin giysilerindeki, kapşonlardaki bağcıklarının uçlarının iyice düğümlenmiş olduğuna emin olun yoksa yerlerinden çıkabilirler. Bebeğin ulaşabileceği yerlerde ip, zincir, kordon bulundurmayın. Bebeğin karyolasının yakınında perde kordonu, telefon kablosu olmamasına dikkat edin. Tüm bunlar bebeğin kaza ile dolanarak boğulmasına neden olabilir.
  • Kaza eseri boğulmayı engellemek için bebeğinizin yatağına yakın içi dolu büyük yumuşak oyuncaklar, yastıklar ve benzerişeyler bulundurmayın.
  • Bebeği açık bir pencerenin altında bir an bile tutmayın.
  • Evde yangın dedektörleri kullanın
   
ilk aylarda bebeğinizin güvenliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek Güvenliği

  Bebek Güvenliği

  bebek bulaşık deterjanı bulaşık deterjanı içmek hamileyken deterjanla zehirlenmenin bebeğe etkileri nelerdir hamilelikte çamaşır suyu zehirlenmesi Bebeğinizin Güvenliği İçin Almanız Gereken Önlemler EVDE: 0-5 yaş arası çocuklarda görülen ölüm ve yaralanmaların başlıca nedenlerinden birinin ev kazaları olduğunu biliyor muydunuz? Evinizin içinde ve çevresinde alacağınız önlemlerle bu tür...
 2. ilk 6 ay emizirme bebekte hayati önem tasiyor...

  ilk 6 ay emizirme bebekte hayati önem tasiyor...

  ilk 6 ay emzirme bebekte hayati önem tasiyor... Meleklerim, bebegi emzirmenin nekadar önemli oldugunu hepimiz biliyoruz, ama ilk 6 ay emzirmenin hayati önem tasidigini bircogumuz bilmiyorduk degilmi?! buyrun... Araştırmalarıma göre; ülkemizdeki annelerin sadece yüzde 2’si 6 ay boyunca emziriyor. Dün­ya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesini...
 3. Bebeğinize ilk 6 ay su içirmeyin

  Bebeğinize ilk 6 ay su içirmeyin

  yeni doğan bebeklerde su tüketimi ilk 6 ay bebeğe su vermeyin Sevgili anneler ve anne adayları,uzmanların yapmış olduğu açıklamaya göre bebeğinize ilk 6 ay su vermemeniz gerekiyor.Nedenlerini merak ediyorsanız lütfen okuyunuz... Bebeğinize ilk 6 ay su içirmeyin Uzmanlar, doğum sonrası anne sütüyle beslenen bebeklere 6 aylarını dolduruncaya kadar su verilmemesinin çocukları mikroplardan...
 4. anne karnındaki bebekten mektup var..(ilk 3 ay)

  anne karnındaki bebekten mektup var..(ilk 3 ay)

  bebekten anneye mektup bebekten mektup anne karnındaki bebeğin mektubu anne karnından karnındaki Sevgili Anneciğim seni tanıyalı daha birkaç gün oldu. Anneciğim bu sana yazdığım ilk mektubum. Her ay düzenli bir şekilde Rabbimin yaratma mucizesine hayretle şahit oldukça gördüklerimi sana yazacağım. Senin rahminde, ilk günlerimin heyecanını yaşamaktayım. 1.ay Bu sana ilk dokunuşum seni ilk...
 5. Bebek güvenlik ürünleri

  Bebek güvenlik ürünleri

  bebek günevlik ürünleri, hangileridir, kaç çeşittir hepsi burda arkadaşlar minik bebeklerimiz için en güvenli yer evimizdir ama bazen güvenli dediğimiz evimiz bile bebeklerimiziçin tehlikeli olabiliyorr işte bu tehlikeleri önlemek için sizlere bir kaç ürün sunuyorum melekler Bayb jem kapı stoperi Dreambaby priz emniyeti Dreambayb klozet kapak kilidi Dreambayb dolap kapak...

Sayfayı Paylaş