1. selinn

  selinn Forum Okuru

  İlk CumhurbaŞkanliĞi SeÇİmİ AtatÜrkÜ ÖldÜrÜyordu

  Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında selinn tarafından paylaşıldı.

  İlk cumhurbaşkanlığı seçimi, Atatürk’ün iki kez kalp krizi geçirmesine neden oldu. Çankaya Köşkü’nde iki gün arayla gelen krizler, neden herkesten gizli tutuldu? Kalp krizlerinin sebebi, cumhuriyet fikrine karşı çıkan hilafet yanlısı muhalifler miydi? Kalp krizleri Atatürk’ün hayatını nasıl etkiledi? Tarih: 11 Kasım 1923. Yer: Çankaya Köşkü Atatürk, öğle yemeğinde çok sevdiği etsiz kuru fasulye yiyordu.
  Birden göğsünün arka tarafından sol kolunun dirseğine kadar yayılan çok şiddetli bir ağrı hissetti. Terden vücudu sırılsıklam oldu.
  Ağrılarını kimseye hissettirmek istemedi, ancak dayanılacak gibi değildi.
  Başı masaya düştü.
  Şanslıydı; Sağlık Bakanı Dr. Refik Saydam öğle yemeğinin konukları arasındaydı. İlk müdahaleyi o yaptı.
  Atatürk, odasına yatırıldı. Kalp krizi geçirmişti.
  Bünyesi pek sağlıklı değildi. Sağlıklı olması da mümkün değildi zaten. Ömrü savaş cephelerinde geçmişti. Trablusgarp Savaşı’nda gözlerinden rahatsızlanmıştı. Birinci Dünya Savaşı’nda böbrekleri iflas etmişti. Sakarya Savaşı’nda ise attan düşüp kaburga kemiklerini kırmıştı.
  Ancak, ilk kez kalp krizi geçiriyordu.
  Sebebi, aşırı yorgunluk ve stresti.
  Cumhuriyet’in ilanı sancılı olmuştu. İstanbul gazetelerinde sürekli eleştiri yazıları çıkıyordu; hilafeti savunuyorlardı.
  Başta Rauf Orbay olmak üzere, dava arkadaşları açıktan açığa cumhuriyet fikrini eleştiriyordu.
  Başbakanlıktan Fethi Okyar’ın alınıp İsmet İnönü’nün getirilmesi hiç kolay olmamıştı. Hükümet krizi zor atlatılmıştı ve aslında tüm bu siyasal olayların temelinde cumhuriyetin ilanı ve Atatürk’ün cumhurbaşkanı seçilmesi vardı.
  İKİNCİ KALP KRİZİ
  Evet; Atatürk, cumhuriyeti ilan etmiş; cumhurbaşkanı seçilmiş...
  Ama bu olaylar sağlığına mal olmuştu.
  İlk krizi çabuk atlatmıştı. Fakat bu son olmayacaktı.
  İki gün sonra...
  13 Kasım 1923.
  Çankaya Köşkü...
  Atatürk, öğleyin Köşk’ün bahçesinde yürüyüşe çıktı. Köpeği Foks’la oynadı. Yorulduğunu hissetti. Bahçedeki masaya geçerek, kahve istedi.
  Kahvesinden bir yudum almıştı ki, sandalyeden yere düştü.
  Yine kalp krizi geçiriyordu.
  Koruma memuru Kemal Özada, garsonu Cemal Granda, şoförü Remzi Öztunç hep birlikte Atatürk’ü odasına taşıdılar.
  Baygındı. Hava alması için odanın pencereleri açıldı, burnuna kolonya koklatıldı. Koluna iğne yapıldı.
  Kendine gelir gibi oldu. Sorulara yanıt vermiyordu. Sadece yattığı yerden neler olduğunu anlamaya çalışıyordu.
  İki gün içinde iki kalp krizi geçirmesi üzerine, İstanbul’dan kalp doktoru Prof. Neşet Ömer İrdelp çağrıldı.
  Doktor İrdelp, Ankara’ya geldi ve Atatürk’ü iyice muayene etti. Teşhisi aynıydı; çok çalışmaktan ve stresten ileri gelen "elemi asabi" kalp krizlerine neden olmuştu.
  Dinlenmesi gerekiyordu. Bir de perhiz yapmalıydı. Yani içkiyi ve günde yaklaşık 30 bardak içtiği kahveyi azaltmalıydı. Sigara ise 10 adedi geçmemeliydi.
  LATİFE HANIM OLSUN!
  Atatürk’ün kalp krizi geçirmesi, basından gizli tutuldu. Muhaliflerin eline koz vermek istenmiyordu.
  Ancak haber duyuldu. Başta "İkdam" gazetesi olmak üzere cumhuriyet muhalifleri Atatürk’ün ülkeyi yönetemeyecek kadar hasta olduğu dedikodusunu yaydılar.
  Gazeteciler Çankaya Köşkü’nün önünden ayrılmıyordu. Hükümet resmi açıklama yapmıyordu. Tek açıklamayı, Ankara’dan İstanbul’a dönen Prof. İrdelp yaptı. Aşırı yorgunluktan dolayı küçük bir kalp spazmı geçirmişti. Dinlenip geçebilecek bir hastalıktı bu.
  Bu arada Atatürk’ün durumunun ağır olduğu söylentilerine inanan bazı çevreler, Atatürk’ün yerine Latife Hanım’ın cumhurbaşkanı olması gerektiği gibi absürd fikirler ortaya attılar.
  Atatürk sıhhatine kavuştuktan sonra kendisine ziyarete gelen Ali Fuat Cebesoy gibi arkadaşlarına, "öteki dünyaya gidip geldiğini" söyledi.
  Doktorların tavsiyelerini dinleyip perhize uyacaktı.
  YİNE KALP KRİZİ
  Ama iki ay sonra sağlığına kavuşunca perhize son verdi. Latife Hanım’ın ısrarları da yeterli olmadı, hatta ilk kavgaları bu nedenle çıktı.
  Annesi Zübeyde Hanım ve babası Ali Rıza Efendi kalp hastasıydılar, dikkatli olması gerekiyordu. Ancak yeni temellere dayanan yeni bir devlet kurmanın yolu yorulmaktan geçiyordu.
  Hep çalıştı ve benzer krizler Atatürk’ü hiç yalnız bırakmadı. Nutuk’u hazırladığı 1927 yılının 22-23 ve 28 Mayıs’ında da üç kez kalp spazmı geçirdi.
  Bu dönemde Almanya’dan gelen Prof. Kraus ve Prof. Von Romberg Atatürk’ü muayene ettiler.
  Dört yıl önceki teşhisten farklı bir şey söylemediler. Fazla çalışmaması gerekiyordu.
  Ancak Atatürk’ün Alman doktorların tavsiyelerine uyması zordu. Devrimlerin kesintiye uğramaması gerekiyordu.
  Bile bile ölüme koştu...
  İşte ilk cumhurbaşkanlığı seçimi ülke siyasi tarihi dışında Atatürk’ün kişisel tarihi açısından da bu denli güç şartlar altında, azim ve kararlılıkla hayati kararların alındığı ve uygulandığı bir dönemdi.
  ALINTI
   
 2. NuRoVSkİ

  NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.006
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankaradan bı adet meleğim:)
  Ce: İlk CumhurbaŞkanliĞi SeÇİmİ AtatÜrkÜ ÖldÜrÜyordu
  paylasım için saol...
   
İlk CumhurbaŞkanliĞi SeÇİmİ AtatÜrkÜ ÖldÜrÜyordu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. X-ray erkekliği öldürüyor

  X-ray erkekliği öldürüyor

  Üroloji uzmanı Dr. Mert Akıeke, X-ray bagaj tarama cihazları ve kapı dedektörlerinin güvenliği sağladığını ancak, uzun süre bunların başında duran kişilerin sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi. X-ray cihazlarının X ışınını (Radyoaktif Röntgen Işını) gönderip cismin içinden gelen ışını kamerayla belirleyen cihazlar olduğunu hatırlatan Dr. Akıeke, şöyle dedi: “Özellikle, uzun süreli ve yakın...
 2. Kız arkadaşının ısırığı öldürüyordu

  Kız arkadaşının ısırığı öldürüyordu

  Kız arkadaşının ısırığı öldürüyordu Tayvan'ın başkenti Taipei'de çok ilginç bir olay yaşandı. 28 yaşındaki bir genç, sevgilisinin kolunu ısırması sonucu nadir görülen hemolitik streptokok bakterisinden kaynaklanan bir enfeksiyon kaptı. Olayın ay başında meydana geldiği, gencin sevgilisiyle yaşadığı bir tartışma sonucu, kolunun kız arkadaşı tarafından ısırıldığı kaydedildi. Yetkililer,...
 3. Televizyon çocuklarımızı öldürüyor !!

  Televizyon çocuklarımızı öldürüyor !!

  Meleklerim... Oturma odasında, salonda, mutfakta.. Artık neredeyse her evin bir odasında televizyon var. Kapatmak istediğiniz anda bile 'Başka kanalda ne var acaba?' düşüncesi 'aptal kutusu' diye tabir edilen bu cihazı kapatmaya engel oluyor. Yemek tarifiydi, ünlü birinin hayatıydı, haberdi, çocuğumuzun çizgi filmiydi.. derken bir türlü kapanmayan televizyonlar, 2 yaşın altındaki çocukların...
 4. Microsoft onuda öldürüyor

  Microsoft onuda öldürüyor

  teknoloji, windows phone, hizmet, bedava, microsoft, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Microsoft'un bu bedava hizmeti, emektar işletim sistemiyle birlikte tarih olmaya hazırlanıyor. Microsoft, Windows Phone 7'yi sürdükten itibaren eski mobil işletim sistemi Windows Mobile desteğini yavaş yavaş geri çekmeye başladı. Microsoft,...
 5. seçim

  seçim

  eski erkek arkadaşımla 4 yıl çıktık fakat değerimi bilmediği için ayrılma kararı aldık ben bi şeyleri zorlasamda ayrılığımız dahi birbirimizden habersiz oldu. Şimdi yeni bir ilişkim var 5 aydır çok mutluyum bir kez bile kavga etmedik ve erkek arkadaşımın beni sevdiğine inanıyorum. ancak eski sevgilim mesaj attı ailesinin bana değer verdiğini söyledi ve sanırsam benim değerimide anladı bu...

Sayfayı Paylaş