1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  İlk kaşık, bıçak ve çatal

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  çatal bıçak kullanımı video kaşığın icadı çatalın bulunuşu kaşığın bulunuşu çatalın icadı KAŞIK : Paleolitik zamanlardan beri kullanılan kaşıkların atası deniz kabuklarıdır. Kaşığın Latince ve Yunanca’ daki karşılığı “spiral şekilli sümüklüböceği kabuğu” anlamına gelen “cochlea” kelimesinden türetilmiştir. Günümüzdeki formunu ise MS I. Yüzyılda Romalılar vermiştir.

  BIÇAK : Tarihte kesin olarak ne zaman icat edildiği belli olmayan bıçak, günümüzde mutfaklarda ve yemek masalarında dizayn edilseler de tarihin ilk dönemlerinden başlayarak yakın bir zamana kadar öncelikle silah olarak kullanıldı. Ortaçağ Avrupası’ nda ev sahibi masaya bıçak getirmezdi, çünkü herkesin bıçağı belindeydi. Ancak şiddet artmaya başlayınca 1669’ da Fransa Kralı 14. Louis’ in bütün sivri uçlu bıçakların yemek masalarında kullanımını ve sokaklarda taşınmasını yasaklamıştır.

  ÇATAL : Çatalı ilk kullananların Yunanlılar olduğu sanılmaktadır. Çatalın yemek masalarındaki kullanımı MS 7. yüzyılda Ortadoğu’ daki zengin ve itibarlı ailelerde görülmektedir. 13. yüzyılda Bizanslılar’ a onlardan da İtalyanlar’ a geçmiştir. Fransa da ise “gösterişe kaçıyor ” diye kabulü yavaş olmuştur. Çatal, 1600’ lerin ortalarından itibaren tekrar itibar kazanmış, kraliyet ailesi ve zengin sofralarının vazgeçilmez lüksü olmuştur. Günümüzde ise hepimizin vazgeçilmez ihtiyacıdır.


   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ÇATALIN İCADI: İbranice yazılı İncil’e göre çatal eski yunanlılar tarafından yemek sunmak için kullanılıyordu. Ancak diğer yandan Milattan Önce 2000 yılından öncesine ait Çin İmparatorluk ailelerinin mezarlarında da çatal bulunduğu ve arkeolojik kazılar neticesinde elde edilen bu bulguya göre çatalı ilk kullananların Çinliler olabileceği öne sürülmüştür.
  Ortaçağ kaynaklarına göre çatalın batı bölgelerinde özellikle önemli ziyafetlerde kullanıldığından bahsedilmektedir. Ancak o dönemlerde çatal kullanımının yaygın olmadığı da belirtilmektedir.
  Avrupa müzelerinde gümüş ve bronzdan imal edilmiş birçok çatal örnekleri vardır. Bu çatalların çeşitleri kullanıldığı döneme, ait oldukları sınıfsal kesime ve yemek çeşidine göre değişmektedir.
  Çatal batıda ilk kez on birinci yüzyılda İtalya’da meyve yemek amacıyla kullanılmış, 1450 yılından itibaren de et yemek için kullanılmıştır. İngiltere’deki yemek masalarına ulaşması ise, ancak 1620′li yıllarda olmuştur. Bu dönemlerde çatal kullanmak aristokrat aileler arasında bir etiket olarak kabul görmeye başlamıştır. 19. yüzyılın başına gelinceye değin kullanılan çatallar iki dişli olup, daha sonra üç dişli çatallar çıkmıştır. 1880 yılından itibaren de dört dişli çatallar kullanılmaya başlanmıştır. İngiliz gemiciler ise, “erkekliğe yakıştıramadıkları” için 1900 yılına kadar çatala el sürmemişlerdir.
  Çatalın ilk kez kim tarafından icat edildiği ise bilinmemektedir. Bunun sebebi, belki de bulunduğu dönemde önemsiz bir icat olarak görülmesi olabilir.
   
İlk kaşık, bıçak ve çatal konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çatal-bıçaklar

  Çatal-bıçaklar

  Bulaşık makinesi çatal, bıçaklarınızı karartıyorsa, bunu önlemenin kolayı var. Bulaşık makinesinin deterjan gözüne ayda bir kere olmak üzere çamaşır suyu koyun. Böylece çatal ve bıçaklarınızın kararmasını engellediğiniz gibi onları parlatmış da olursunuz. Mutfakta kullanılan tahta kaşıklar renklerini çabucak kaybeder, Bunu bir dereceye kadar önlemek istiyorsanız, tahta kaşıkları, duru suda...
 2. Çatal ve Kaşıktan Yapılan Takılar

  Çatal ve Kaşıktan Yapılan Takılar

  Şaşırtıcı.Ama bukadar ilginç olmasıyla birlikte nekadarda güzel görünüyolar dimi.Bunun ağırlığını taşımak nasıl olur acaba.:) Gerçekten bu insanoğlunun kafası zehir gibi çalışıyo benim hiç aklıma gelmezdi böyle bişey. Çatal ve Kaşıktan Yapılan Kolyeler Çatal ve Kaşıktan Yapılan Kolye...
 3. 2011 Emsan Çatal-Kaşık-Bıçak Setleri

  2011 Emsan Çatal-Kaşık-Bıçak Setleri

  2011, emsan, çatal kaşık bıçak setleri, modelleri, resimleri, ile ilgili bilgiler burada melekler Özellikle çeyiz hazırlayan ayrıca çatal-kaşık-bıçakları yenileme zamanı gelmiş melekler için Emsan'ın birbirinden güzel 2011 çatal-kaşık-bıçak setleri modellerini paylaşıyoruz melekler..:) SAHRA TWIST MERİDYEN BAŞAK GOLD HELİN ÇİSEM LİLYUM FREZYA FULYA AMBER MIRAGE...
 4. Çatal-Kaşık-Bıçak Takımlarınızı Pırıl Pırıl Parlatmak İçin!

  Çatal-Kaşık-Bıçak Takımlarınızı Pırıl Pırıl Parlatmak İçin!

  çatal kaşık bıçak parlatmak için öneriler tavsiyeler püf noktaları ne yapmalıyım ile ilgili bilgiler burada melekler Özellikle mutfakta kullanılan püf noktaları her meleğin çok işine yarar.Pek çoğunu da annelerimizden ,büyüklerimizden öğrenmişizdir zaten :)Elimize sinen soğan kokusundan nasıl kurtuluruz,yemek tuzlu olursa ne yapmak lazım gibi bilgiler çoğumuzun hafızasındadır. Peki ya...
 5. Yeni Trend Renkli Saplı Çatal Kaşık Bıçak Takımları

  Yeni Trend Renkli Saplı Çatal Kaşık Bıçak Takımları

  Yemek odası dekorasyonları yemek saatine ve dekorasyonuna önem verenler için ayrıcalık gösterilen oda dekorasyonları arasında kendini göstermektedir. Şık bir yemek odası takımının ardından sıra masa düzeninizi yenilemeye geldiyse kaliteli ve şık yemek takımı modelleri ve çatal bıçak kaşık takım değişimine sıra geldi demektir. Siz de yemek odası dekorasyonunu bu sene renkli çatal kaşık bıçak...

Sayfayı Paylaş