1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Ilkyardimcida Bulunmasi Gereken Ozellikler

  Konu, 'İlk Yardım Çeşitleri' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  sağlıklı insanda bulunması gereken özellikler doktor olmak için gereken özellikler güvenilir insanda bulunması doktorluk için İyi bir ilkyardımcı: - Oturdu u ve çalıştı ı yerleşim biriminin co rafi özelliklerini, ulaşım olanaklarını, sa lık kuruluşlarının yerlerini, özelliklerini, uzaklıklarını bilir.
  - Yaşadı ı ülkenin sa lık ve idari mevzuatına yabancı de ildir, toplumsal ve bireysel sa lık sorunlarına duyarlıdır. Temel sa lık ve insan vücudu bilgisine sahiptir.
  - Birey olarak kendisini sa lıklı, zinde tutmaya çalışır. Düzenli spor yapar, düzenli sa lık kontrolünden geçer, madde ba ımlılı ı gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durur. Dengeli beslenmeye gayret eder. Kendi vücudunun kapasitesini bilir, uygulayaca ı ilkyardım tekni ini gere inde buna göre seçer.
  - İşyerinin fiziksel özelliklerini, özellikle acil çıkışı, yangın hortumu vb. yerleri önceden bilir. Kurumundaki idareciye, şoföre, varsa sa lıkçıya, en çabuk nasıl ulaşaca ını bilir. İşyerinde ve çevrede gerekebilecek telefon numaralarını yanında taşır.
  - Sakin, pratik, dengeli, olgun, yardımsever, girişken bir kişi olarak tanınır.
  - Bir kaza anında, aldı ı e itim nedeniyle kendisi ve ortamdakilere yardımcı olabilecek bir kişi oldu unun bilinci ve güveni ile pani e kapılmaz, düşünerek davranır.
  - Davranışları hızlı ancak bilinçli, sıralı ve ölçülüdür.
  - Bir kahraman de il ilkyardımcı oldu unu bilir, kendisini asla tehlikeye atmaz.
  - Bilgisinin olmadı ını düşündü ü durumlarda bir şey yapmaz, yardım ça ırır.
  - Bir sa lıkçının yardıma gelmesiyle, ona bilgi verip onun yardımcısı durumuna geçer. Bilgi ve yetki sınırlarını bilir.
  - Üzerinde girişimde bulunaca ı kişi ya da yakınının onayını aldıktan sonra müdahalesini yapar. Gere inde çevredekileri de örgütleyerek çalışır.
  - Güvenli ve kararlı bir konuşma tarzı vardır. Kullanaca ı ses tonu ve kelimeleri iyi seçer. Sürtüşmeye meydan vermez.
  - İlkyardım bilgisi içinde yapılması gereken ve yapılmaması gerekenler oldu unu bilir. Yararlı olmak kadar zarar vermemeye de çalışır. Duyguları ve ortam etkisiyle de il, bilgileri ile tarafsız bir de erlendirme yaparak karşısındakinin ilkyardım girişimlerine gerçekten gereksinimi olup olmadı ını belirler.
  - Uygun ilkyardım uygulamasını do ru yere, yeterli sayı ve şiddette, yeterli süre uygular. Her uygulamadan sonra yaptı ının do ru ve yeterli oldu unu kontrol eder. Eksik ya da yanlıştan dönmeyi bilir.
  - Edindi i bilgi ve becerilerin bir süre sonra unutulaca ını, bazılarında de işiklikler olabilece ini bilir. Unutmamak için becerilerini kendisi ve yakınları üzerinde zaman zaman dener. İşyeri hekimi, sa lıkçı, ilkyardım e iticisi ile gerektikçe ilişki kurar. Belli aralıklarla e itimini tazelemek için isteklidir. Çevresindeki olayları yakınındaki ilkyardımcı ve sa lıkçılarla tartışır.

   
Ilkyardimcida Bulunmasi Gereken Ozellikler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bir kabrin Bulunmasi

  Bir kabrin Bulunmasi

  Bir Kabrin Bulunması Bir rivâyete göre Ebü'l-Hasan Harkânî, Kars'ın fethine katılmış ve kale önlerinde şehit düşmüştür. Kars'ta, Hasan Harkânî'nin kabrinin bulunmasıyla ilgili çeşitli rivâyetler vardır. Evliyâ Çelebi, Seyahatnâme'sinde bir rivâyeti şöyle nakletmektedir: Kars kalesi Osmanlılar tarafından Üçüncü Murâd Han devrinde tekrar geri alınınca, kale tâmirâtı Lala Mustafa Paşaya...
 2. suyun harika ozellikleri

  suyun harika ozellikleri

  Suyun Harika Ozellikleri Onsuz canli hayatin dusunulemeyecegi su, bircok ozellikleriyle harika bir maddedir. Besin maddelerinin cozunup canli bunyeye alinarak butun organlara tasinmasi, farkli farkli iklimlerin olusmasi, gunes enerjisinin tutulup dunyanin isi dengesinin korunmasi ve sayisiz canliya hayat ortami olusturmasi gibi pek cok olayda suyun buyuk rolu vardir. Bu vazifeler suya...
 3. Dogo Argentino Kopeginin Ozellikleri

  Dogo Argentino Kopeginin Ozellikleri

  dogo arjantin dogo argentino argentino özellikleri dogo argentina, arjantin, dogo, kopek cinsi, ozellikleri konusu burada melekler Sevgili Melekler, Dogo Argentino cinsi kopeklerin ozelliklerine hep birlikte goz atalim; Temel Özellikleri Dogo Arjantin, atletik görünümlü, kaslı yapıda ve orta boyutlarda bir ırktır. İyi bir bekçi köpeğidir. Ailesine bağlı olan bu ırk oldukça akıllı...
 4. kotu ozelliklerimden arinmak istiyorum.. :(

  kotu ozelliklerimden arinmak istiyorum.. :(

  merhaba sevgili melek ablalarim ve kardeslerim. ben sitenize gecen hafta uye oldum ve bu sitenin bana her konuda yardimci olacagi kanaatindeyim. sitede bayan uyelerin olmasi benim icin cok iyi bir sey. cunku siz buyuklerimden ve yasitlarimdan tavsiye almak isterim. ben bir oglak burcu kiziyim daha 18 yasindayim ve sevmedigim,herkesin sikayetci oldugu bir suru olumsuz ozelligim var :/ ornegin...
 5. iphone 5 ozellikleri

  iphone 5 ozellikleri

  iphone 5 iphone 5 ozellikleri teknik bilgileri resimleri iphone 5 ile ilgili teknik destek ne zaman cikiyor konulari burada melekler Sevgili Melekler, Cep telefonlari artik gunumuzde vazgecilmez oldu biliyorsunuz, kucukten buyuge herkesin elinde muhakkak cep telefonu var artik... Renginden dolayi ozellikle bayanlar icin dusunulmus olan Fujitsu ve Toshiba ortaklığında üretilen Arrows Z ISW11F...

Sayfayı Paylaş