1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  İMKB, 2008'de Dünyanın En Hızlı Düşen Borsası

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  The Economist Dergisinde yayımlanan analize göre yılbaşından 5 Mart’a kadar olan dönemde dünya borsaları içinde en hızlı düşüş, yüzde 21.7 ile aynı oranda olmak üzere İMKB ve Yunan Borsası’nda yaşandı.
  Dolar bazında yapılan değerlendirmede ise Venezuella Borsası yüzde 54.9’la en hızlı düşen Borsa olurken, İMKB yüzde 24.1 düşüşle ikinci sırada yer aldı.

  Uluslararası çapta okunan İngiliz The Economist dergisinin 8 Mart sayısında, dünyadaki belli başlı 59 menkul kıymetler borsası endeksinin yılbaşından bu yana izlediği seyir karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Buna göre 31 Aralık 2007 ile 5 Mart 2008 arasındaki dönemde ulusal döviz cinsi üzerinden endeks değerine göre en hızlı düşüş gösteren borsa, İMKB oldu. İMKB endeksinin 43 bin 468 olduğu 5 Mart itibariyle 2007 sonuna göre yüzde 21.7 gerileme olduğu belirlendi.

  Yunan Borsası (Athex Corp) da bu dönemde aynı oranda gerileyerek İMKB birlikte en hızlı düşen borsa konumunu paylaştı.

  Endeksteki düşüş oranında İMKB ve Yunan Borsası’nı yüzde 18.5’le Hindistan (BSE), yüzde 18.4’le Çin (SSEA), yüzde 17.2 ile Alman (DAX), yüzde 16.9’la Hong Kong, yüzde 16.7 ile Çek (PX), yüzde 16.5’le Çin (SSEB, dolar bazlı) borsaları izledi.

  Endeks değerlerinin dolar cinsinden hesaplanması yoluyla yapılan karşılaştırmada ise anılan dönemde en hızlı düşüşü kaydeden Borsa yüzde 59.1’le Venezuella (IBC) Borsası olurken, İMKB yüzde 24.1’le ikinci, Hindistan Borsası yüzde 20.2 ile üçüncü sırada yer aldı. Bunları da yüzde 18.3 düşüşle Yunan Borsası izledi.

  CARİ AÇIKTA YUNANİSTAN, İSPANYA VE TÜRKİYE BAŞA OYNUYOR

  The Economist’in 2008 yılı için yaptığı tahminlere göre cari işlemler açığının milli gelire oranında Yunanistan, İspanya ve Türkiye başı çekiyor. 2008 yılında Yunanistan’ın milli gelirinin yüzde 12’si, İspanya’nın yüzde 9.1 Türkiye’nin ise yüzde 7.4’ü kadar cari açık vereceği öngörülüyor. Cari açığın milli gelire oranında bu üç ülkeyi yüzde 6.9’la Pakistan, yüzde 4.7 ile ABD izliyor.

  Bu yıl Singapur’un milli gelirinin yüzde 25.3’ü, Suudi Arabistan’ın yüzde 22.8’i, Norveç’in yüzde 15.8’i, İsviçre’nin yüzde 14.6’sı ve Malezya’nın yüzde 13.9’u kadar olmak üzere en yüksek cari işlemler fazlası verecek ülkeler olacağı tahmin ediliyor.

  Son bir yıldaki cari işlemler açığının tutarına göre yapılan sıralamada ise ABD 752.4 milyar dolarla birinci sırada yer alıyor. Bu ülkeyi 136.9 milyar dolar la İspanya, 129.4 milyar dolarla İngiltere izliyor. Daha sonra 56.4 milyar dolarla Avustralya, 48.3 milyar dolarla Yunanistan, 45.2 milyar dolarla İtalya, Türkiye ise 38 milyar dolarla 7’nci sırada yer alıyor.

  The Economist’in derlediği verilere göre Çin 249.9 milyar dolarla son bir yılda en fazla cari işlemler fazlası veren ülke. Cari fazla veren ülkeler sıralamasında Çin’i 223.2 milyar dolarla Almanya 212.8 milyar dolarla Japonya, 98.9 milyar dolarla Suudi Arabistan, 76.6 milyar dolarla Rusya izliyor.

  ANKA
   
İMKB, 2008'de Dünyanın En Hızlı Düşen Borsası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dünyanın en hızlı arabası

  dünyanın en hızlı arabası

  DÜNYANIN en hızlı arabasının "bugatti veyron"olduğunu biliyor musunuz?bugatti veyronun hız göstergesinde 420 km/h yazıyor ama saatte 406 km/hıza kadar çıkabiliyor
 2. Dünyanın en hızlı bulaşık makinesi

  Dünyanın en hızlı bulaşık makinesi

  bulaşık makinesi nasıl yerleştirilir bulaşık makinesine bulaşıklar nasıl yerleştirilir makinası makinesi oyunları bulaşıklar makineye Beyaz eşya sektörünün lider markası Arçelik, bulaşık makinesinde zaman tasarrufu ve yüksek yıkama performansını birarada sunan “Ekspres 58 dk. 65 C” programlı bulaşık makinesini tüketicilerin beğenisine sundu. Arçelik’in en yeni bulaşık makinesi 6271 E,...
 3. dünyanın en hızlı bilgisayarı...

  dünyanın en hızlı bilgisayarı...

  Dunyanin en hizli bilgisayarinin performansini hic duydunuz mu? IBM yeni super bilgisayarin islem kapasitesini saniyede 1,026 katrilyon olarak acikladi... Amerikan ordusuna yonelik hizmet veren bilgisayar 133 milyon dolarlik yatirimla da en pahali bilgisayar unvanini elinde bulunduruyor.
 4. Dünyanın en hızlı telefonu Asus'tan

  Dünyanın en hızlı telefonu Asus'tan

  Asus, "Dünyanın en hızlı mobile iletişim cihazı" ünvanına sahip son dijital yardımcısını duyurdu. Windows Mobile işletim sistemiyle çalışan yeni Asus P565, sahip olduğu 800 MHz hızındaki Marvell işlemcisiyle en ağır işleri kolayca yapabilmek için tasarlanmış. Günlük kullanım sırasında birçok uygulamayı aynı anda kullananların çok hoşuna gidecek olan P565 üzerinde 2.8 inç...
 5. Dünyanın En Hızlı Treni

  Dünyanın En Hızlı Treni

  dünyanın en hızlı treni, nerededir, hangisidir, hızı, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Şimdiye kadar hızlı tren konusunda rekor sahibi Çin'di.Ülkenin finans ve ticaret merkezi Şanghay'ı Zhejiang eyaletinin en önemli şehirlerinden Hangzhou'ya bağlayan hızlı tren saatte 416.6 km yaparak rekor kırmıştı.Fakat bu rekor kırıldı. Haziran ayın da sefer...

Sayfayı Paylaş