1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  İnce Bağırsak Tümörleri

  Konu, 'Kanser ve Tedavi' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  makattan sıvı gelmesi ince bağırsak kanseri belirtileri makattan sümüksü sıvı gelmesi dışkıda sümüksü madde dışkıda INCE BAGIRSAK TUMORLERI
  Mide kapısından (mideden onikiparmakba ırsa ına geçiş yeri; pior) ileoçekal valfa (inceba ırsaktan kalınba ırsa a geçiş yeri) kadar olan geniş yayılımıyla inceba ırsak tüm sindirim kanalının yüzde 75 ini oluşturur. Buna karşın bu bölgede kötü huylu tümörlerin görülme oranı oldukça düşüktür (yüzde 0,05-0,5). Bu düşük oranın, besinlerle alınan karsinojenlerin (kanser oluşumuna neden olabilen maddeler) inceba ırsakta çözülmesine ve inceba ırsak yüzeyiyle büyük olasılıkla do rudan ilişkilerinin az olmasına ba lı oldu u sanılır.
  İnceba ırsakta kötü huylu tümörlere az rastlanmasının nedenleri:
  - inceba ırsak salgısı asit de il alkali özellikte oldu undan, karsinojenlerin oluşma olasılı ı azalmaktadır;
  - inceba ırsakta ortamın sıvı, geçişin de hızlı olması ba ırsak mukozasıyla kanser yapıcı maddelerin ilişkide oldu u süreyi kısaltır;
  - ba ırsakta do al olarak bulunan bakterilerin inceba ırsakta az olması, besinlerle alınan bazı maddelerin bakteriler aracılı ıyla kanserojen oldu u kabul edilen başka maddelere dönüşmesini engeller.
  İnceba ırsakta görülen tümörlerin büyük ço unlu u iyi huyludur (yüzde 35). Bunları karsinomlar (yüzde 25), lenfomalar (yüzde 22), karsinoitler (yüzde 11) ve sarkomlar (yüzde 7) izler. İyi huylu urlar öncelikle onikiparmakba ırsa ında ve jejunumda (inceba ırsa ın ikinci bölümü, yani onikiparmakba ırsa ı ile ileum arasında kalan bölüm) görülür. Kötü huylu tümörlere en çok ileumda (yüzde 4 rastlanır, bunu jejunum (yüzde 27) ve onikiparmakba ırsa ı (yüzde 25) izler.
  İyi ve kötü huylu tümörler genellikle 40-50 yaş arasında görülür ve erkeklerde kadınlara oranla daha yaygındır.

  BELİRTİLERİ Hastalık sinsi gidişlidir ve başlangıç evresinde belirgin bir klinik tablo görülmez. Halsizlik, iştahsızlık, belirsiz karın a rıları olur. Bazı olgularda rahatsızlıklar kütlenin yerleşimi hakkında fikir verebilir. Onikiparmakba ırsa ının ilk bölümündeki kanser, genellikle onikiparmakba ırsa ı ülserine çok benzeyen belirtiler verir (karın üst kısmından sırta do ru yayılan a rı, kanlı dışkı ve kusma, kansızlık gibi). Kütlenin büyümesiyle birlikte bulantı, kusma, ve karın gerginli i gibi tıkanma belirtileri de gelişir.
  Onikiparmakba ırsa ında, safra kanalının (safra bu kanal yoluyla ba ırsa a dökülür; koledok) döküldü ü yerde gelişen kanserler genellikle kaşıntı, beyazımsı dışkı ve kanda safra boyalarının artması gibi belirtiler veren tıkanma sanlı ı yapar.
  Klinikte kanama belirtilerinin ve melenanın (makattan siyah kan gelmesi) görülmesi inceba ırsa ın jejunum ve ileum bölümlerindeki kanserlerin erken belirtilerindendir. Bunlara daha sonra ba ırsak tıkanması bulgulan da eklenir, ama ba ırsak delinmesi çok seyrek görülür.
  Tek tedavi yöntemi cerrahidir. Tanı genellikle ancak kanserin ilerlemiş evrelerinde kondu undan, kötü huylu tümörlerde hastalı ın gidişi oldukça umut kırıcıdır.
  İYİ HUYLU TÜMÖRLER
  Ba ırsaklarda tümörler, özellikle de iyi huylu polipler sık görülür. Erişkin nüfusun yaklaşık yüzde 2 ile yüzde 5 inde polip görülebilir. Bunlar genellikle kalıtsal olarak geçer ve bir ailenin çeşitli bireylerinde ortaya çıkarlar. Yerleşik ve tek oldukları gibi, yaygın türleri de bilinir. Yaygın türde, de işik boyutta ve çok sayıda olan polipler, ba ırsak mukozasını örtecek kadar geniş yayılım gösterebilirler.
  Poliplerde hastalık belirtileri neredeyse yok denecek kadar azdır. Bazen yalnızca genel ba ırsak örselenmesi bulguları ortaya çıkar (karın a rıları, ishal vb.)
  Genellikle tek belirtisi, makattan dışkıyla birlikte ya da dışkılamadan sonra gelen, bazen oldukça bol miktarda görülen, ço unlukla basur kanaması sanılarak yanlış de erlendirilen parlak, kırmızı renkli kanamadır.
  Bazı polipler dışkıdan ba ımsız olarak, yumurta akına benzeyen. uzayan bir sıvı görüntüsünde makattan dışarı akan, sümüksü bir madde salgılarlar.
  Polipler çok büyük olduklarında, tıkanmaya bile neden olabilirler.
  Ba ırsak poliplerinde kesin tanı kolonoskopi (kalınba ırsa ın içerden incelenmesi) ile konur.
  Tam konduktan sonra, poliplerin zaman geçirmeden alınması önerilir


   
İnce Bağırsak Tümörleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalın Bağırsak Tümörleri

  Kalın Bağırsak Tümörleri

  kalın bağırsak kalınlaşması bağırsak kalınlaşması nedir karın zarı kanseri belirtileri bağırsakta kalınlaşma KALIN BAGIRSAK TUMORLERI Kalınba ırsak tümörleri iyi ya da kötü huylu olabilir. İyi huylu tümörler oldukça seyrek, kötü huylular ise çok daha yaygındır. Kötü huylu ba ırsak tümörleri sindirim kanalında görülen tümörler arasında, mide ve düz ba ırsak (rektum) kanserlerinden hemen sonra...
 2. Kalın Bağırsak Tümörleri 2

  Kalın Bağırsak Tümörleri 2

  makat daralması bağırsak daralması bağırsak tümörü makatta daralma makatta daralma tedavisi KALIN BAGIRSAK TUMORLERI -2 BELİRTİLERİ Kalınba ırsak kanseri belirtileri ilerleyicidir ve birbirini izleyen üç evre gözlenir. Bu evreler daralma öncesi evre, daralma evresi ve tıkanma evresi olarak adlandırılabilir. Bunların en önemlisi ilk evredir. Bu aşamada kanser henüz ba ırsak kanalını daraltacak...
 3. İnce bağırsak

  İnce bağırsak

  ince bağırsak, görevi, kanser belirtileri, nedir, hastalıkları, kanseri, ne işe yarar, iltihabı, uzunluğu, nakli İnce bağırsak ve görevleri hakkında, ince bağırsak hastalıkları bilgilerini sunan bir yazıya giriş yapmış bulunmaktasınız. Sizlere Meleklermekani.com olarak hoş geldiniz diyor ve bilgilerle başbaşa bırakıyoruz. Mide kapısından (mideden onikiparmakbağırsağına geçiş yeri; pior)...
 4. Bağırsak ülserine iyi gelen bitkiler

  Bağırsak ülserine iyi gelen bitkiler

  bağırsak ülserine iyi gelen bitkiler, hangileri, neler, tedavi hakknıda detaylı bilgiler burada arkadaşlar Bağırsak ülseri hakkında bilgiler ve bağırsak ülserine iyi gelen bitkiler hakkında detaylı bilgiler sunuyoruz bu makalemizde Melek'ler. İncebağırsağın ilk bölümünü oluşturan onikiparmakbağırsağı, midenin alt bölümündeki (mide ile incebağırsağı ayıran) pilor kapakçığının karşısında...
 5. İnce Bağırsak Düğümlenmesi Sebepleri

  İnce Bağırsak Düğümlenmesi Sebepleri

  İnce Bağırsak Düğümlenmesi neden olur İnce Bağırsak Düğümlenmesi nedenleri Merhaba Sevgili Melek'ler ve İnce Bağırsak Düğümlenmesi nedeno lur diye bize soru gönderen tüm misafirler, bu yazımızda İnce Bağırsak Düğümlenmesi sebeplerini konu alıyor ve sizlerin merak ettiği tüm bilgileri paylaşıyoruz. İnce bağırsak tıkanıklığı % 60 ameliyat sonrası yapışıklıklar, % 20 kötü huylu tümörler...

Sayfayı Paylaş