1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.038
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  İnmeli hastada erken tedavi önemli

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  İnmeli hastada erken tedavi hayat kurtarıyor. Beyni besleyen damarlarda tıkanıklık gerçekleştikten sonra ilk 3 saatte damar açılırsa yaşamı tehdit eden durum engellenebiliyor.
  Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Talip Asil, inmelerin en sık görülen sebebinin beyni besleyen damarların tıkanması olduğunu belirtti.

  Asil, çoğunlukla damar tıkanıklığı oluşmasının nedeninin damar sertliği olarak da bilinen ateroskleroz veya ritm düzensizliği olan kalpten bu damarlara pıhtı atılmasıyla gerçekleştiğini söyledi.

  Asil, beyni besleyen damarın tıkanması nedeniyle beynin bir bölgesinin kansız kaldığını ve kısa bir zaman içinde bu bölgedeki hücrelerin öldüğünü belirtti:

  "Bu hücrelerin ölmesi beynin bu bölgesinin yaptığı kol ve bacakların hareketi, konuşma gibi bazı fonksiyonların yapılamamasına ve dolayısıyla felçlere sebep olur.

  Eğer beyni besleyen damarlarda tıkanıklık gerçekleştikten sonra ilk 3 saat içinde damarın açılması mümkün olursa hastada ortaya çıkacak özür daha hafif olur ve hatta yaşamı tehdit eden bir durum engellenebilir."

  İlk 3 saat içinde verilecek damar açıcı ilaçlarla tıkalı damarın açılmasının mümkün olduğunu anlatan Asil, tedavinin hasta açısından olası sakıncaları konusunda oldukça dikkatli olmak gerektiğini belirtti.

  Asil, damar açıcı tedavilerin, inme konusunda uzman doktorların denetiminde gelişmiş merkezlerde uygulanması halinde oldukça başarılı sonuçlar alınabildiğini anlattı:

  "Ancak bu ilaçlar verilmeden önce en azından beyin tomografisi ile beynin görüntülenmesi, bazı kan testlerinin yapılması ve hastanın klinik durumunun iyi değerlendirilmesi gereklidir. Tüm bunlar sonucunda eğer hastanın bu tedaviye uygun olduğu görülürse damar açıcı ilaçlar hastaya uygulanabilir.

  Tüm bu tedaviler inmeli hastaların daha az özür veya hiç özürsüz iyileşmelerini sağlayabildiği gibi bazı hastaların yaşamlarını dahi kurtarabilir. Ancak bu tedavi sadece inmeden sonraki ilk saatlerde yapılabilmekte ve ne kadar erken yapılırsa hasta için o kadar yararlı olabilmektedir. Maalesef inmeli hastaların ancak çok az bir bölümütedavi edilebilecek zaman aralığında uygun merkezlere ulaşabildiği için bu tedavi yönteminden yararlanabilmektedir   
İnmeli hastada erken tedavi önemli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalp hastalarına yogalı tedavi

  Kalp hastalarına yogalı tedavi

  Kalp hastaları yoga eğitmeni eşliğinde vücudun sağladığı mutluluk hormonu olan endorfin ile stresten kurtuluyor. Bursa'da özel bir hastane, kalp hastalarını yoga ile tedavi etmeye başladı. Hastalar, diplomalı yoga eğitmeni eşliğinde vücudun sağladığı mutluluk hormonu olan endorfin ile stresten kurtuluyor.Kalp damar cerrahi merkezi olan Özel Çekirge Kalp ve Aritmi Hastanesi, kalp ameliyatı...
 2. Spastisitede erken rehabilitasyon önemli

  Spastisitede erken rehabilitasyon önemli

  Spastisitede erken rehabilitasyon önemli Türkiye’de her sekiz saaatte bir serebral palsili bir çocuk hayata gözlerini açmaktadır.Serabral palsi spastisite sanıldığının aksine çok yaygın bir hastalıktır ve ülkemizde günümüze değin, çeşitli branşlarca, çoğunlukla yetersiz bir şekilde, tedavi edilmeye çalışılmıştır. Spastisitenin nedenleri konusunda bilgi veren Acıbadem Kozyatağı Hastanesi...
 3. Tansiyon hastaları için önemli uyarı

  Tansiyon hastaları için önemli uyarı

  tansiyon ilaçları isimleri tansiyon ilacı isimleri idrar söktürücü ilaç yüksek ilaçlarının hapları Sosyal Güvenlik Kurumu, 28 Ocak 2009’te yayınlanan 2009/16 sayılı genelge ile yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçları, idrar söktürücü ile kombine olan ve olmayanları eşdeğer kabul etti. Bu durumda, eczaneler, birini diğerinin yerine verebiliyor. www.saglicaklakal.com bu kararın...
 4. Astım hastalarına önemli uyarı!

  Astım hastalarına önemli uyarı!

  astım ölümcülmüdür astım hastalığı ölümcülmüdür ölümcülmü astim ölümcülmü Çevremde tanıdığım bir çok kişide astım hastalığı var.En yakınım oalrak eltimden örnek vermek istiyorum.Eltim astım hastası; toza, dumana,özelliklede sıkıntıya gelemiyor.Çok strese girdiğinde kriz vuruyor.Rabbim tüm astım hastalarının yardımcısı olsun... Astım hastalarına önemli uyarı! Prof. Dr. Tutluoğlu, ilkbaharla...
 5. Erken menopoz bitkisel tedavi

  Erken menopoz bitkisel tedavi

  erken menopoz bitkisel tedavi menopoza bitkisel çözüm erken menopoza çözüm menopoz tedavisi tedavi Ahmet Maranki den erken menopoz yaşayan kadınlar için oldukça faydalı bitkisel çözüm önerilerini sizlerle paylaşıyorum Bir kadının, adet kanamalarının 35 yaşından önce kesilmesine, erken menopoz denir. Menopoz, kadın hayatının yumurtlama fonksiyonlarının sonlanması ve kadınlık hormonlarının...

Sayfayı Paylaş