1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İnsî ve Cinnî Şeytanlar

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  insi şeytan insi şeytanlar Şeyâtin, insî ve cinnî şeytanlardır ve bunlar İblis'in evlatlarıdır. İblis, evlatlarını iki gruba ayırmış, bunlardan bir kısmını insanlara karşı, diğer kısmını da cinlere karşı vazifelendirmiştir ki, bunlar vazifeli oldukları saha itibariyle bu ismi almışlardır.
  Şeytanlar, insî ve cinnî olmak üzere iki kısımda mütâlaa edilmiştir ki,
  "Böylece her nebi için ins ve cin şeytanlardan düşmanlar var ettik." (En'am, 6/112) ayeti, bu hakikatı ifade eder. Ayette geçen "Şeyâtîn" kelimesinin manasında iki rivayet söz konusudur. Ulemâ arasında her iki rivayeti de destekleyen bir hayli insan vardır.

  Birincisi:
  Bu kelimeden maksat, insan ve cinlerin azgın ve sapkınlarıdır ki, İbn-i Abbas (ra) bu görüştedir. Bir rivayete göre Atâ, Mücâhid, Hasan ve Katâde gibi büyük imamlar da bu görüşü paylaşırlar.(1) Onlara göre hem Cinlerden hem de insanlardan şeytanlar vardır. Cinnî şeytanlar, mü'min insanları kendilerine uyduramayınca insî şeytanlara giderler ve bunları o mü'minler üzerine salarlar. Bu hususu te'yîd eden şöyle bir hâdiseden bahsederler:
  Allah Rasulü (sav), Ebu Zer'e (ra) sorar:
  "İnsî ve cinnî şeytanların şerrinden Allah'a sığındın mı?"
  Hz. Ebu Zer de bu suale, yine bir sual ile karşılık verdi:
  "İnsanlardan da şeytan var mı?"
  Allah Rasulü cevabında:
  "Evet, hem de onlar cinnî şeytanlardan daha da şerirdirler." (2) buyurur.

  İkincisi:
  Şeyâtin, insî ve cinnî şeytanlardır ve bunlar İblis'in evlatlarıdır. İblis, evlatlarını iki gruba ayırmış, bunlardan bir kısmını insanlara karşı, diğer kısmını da cinlere karşı vazifelendirmiştir ki, bunlar vazifeli oldukları saha itibariyle bu ismi almışlardır.(3)

  Aslında, bu iki mana arasında ciddi ve neticeye tesir eden bir ayrılık olmamakla beraber, birinci rivayet her halde ayetin zahiri manasına daha uygun düşmektedir ki, alimlerin ekserisi bu birinci manayı tercih etmişlerdir. Ayrıca bu hususu teyid eden, Efendimiz'den (sav) mervi bir çok rivayet de mevcuttur. Bu cümleden olarak, Allah Rasulü (sav) bir hadis-i şeriflerinde:
  "Sizden biriniz namaz kılarken, önünden herhangi bir kimsenin geçmesine müsaade etmesin, gücü yettiği nisbette ve en uygun şekilde ona mani olmaya çalışsın. Yine de inat edip önünüzden geçmek isterse onunla dövüşsün, çünkü o Şeytan'dır." (4) buyururlar.

  Bir başka defasında Efendimiz (sav), sokakta bir güvercin arkasından koşup duran birisini görür ve şöyle buyurur:
  "Bir şeytan, diğer bir şeytanın peşine düşmüş!.." (5)

  İşte bunlar gibi daha pek çok rivayetlerde Allah Rasulü (sav) bazı şahıslara, hatta daha başka varlıklara bazı hareketlerinden dolayı, doğrudan doğruya "Şeytan" demiştir.

  Yukarıda da temas edildiği gibi, aslında her iki mana arasında neticeye tesir edecek ciddi bir ayrılık yoktur. Zira birinci görüşte olanlar, kalb ve kalıbı birden ifade ile insana şeytan derken, ikinci manayı tercih edenler, kalb ile kalıbı birbirinden ayırmış ve "Kalıbıyla insan, fakat kalbiyle şeytan" demek istemişlerdir. Bunu destekleyen bir rivayet de vardır:

  Huzeyfe (ra) anlatıyor: Bir gün Allah Rasulü'ne:
  "Ya Rasulallah! Bizler şer içindeydik, Cenab-ı Hakk bizlere hayır ihsan etti ve şimdi hayır içinde bulunuyoruz. Acaba bu hayırdan sonra tekrar şer gelecek mi?"
  Allah Rasulü:
  "Evet" dedi.
  Ben de:
  "Acaba o şerden sonra tekrar hayır olacak mı?" diye sordum, yine
  "Evet" dedi.
  Bunun üzerine " O nasıl olacak?" deyince Allah Rasulü de:
  "Benden sonra bir kısım devlet adamları gelecek ki, benim yolumu ve benim sünnetimi takip etmeyecekler. Hatta onlardan öyleleri idareye vaziyet edecek ki, beden ve cesetleri insan cesedi ama, içlerinde taşıdıkları kalb, şeytan kalbi!.." cevabını verdi. Allah Rasulü'nün bu izahı üzerine
  "O zaman ben nasıl hareket edeyim?" diye sorunca da:
  "Dinle ve itaat et! Sırtına vurulsa, malın elinden alınsa, yine dinle ve itaat et!.." buyurdu. (6)
   
İnsî ve Cinnî Şeytanlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Melekler ve Şeytanlar - Özet - Dan Brown

  Melekler ve Şeytanlar - Özet - Dan Brown

  melekler ve şeytanlar özeti melekler ve şeytanlar geniş özet KİTABIN ÖZETİ: Simge bilimci Robert Langdon bir sabah evinde uyurken telefonu çarlar. Telefonu açan kişi Langdon ’a önemli bir faks gönderir. Faksta eski bir kardeşliğin sembolü ile damgalanmış bir ceset vardır. Telefondaki adam bu sembolün anlamını öğrenmek için Langdon ‘u İsviçre deki CERN-Avrupa Nükleer Araştırma Merkezine...
 2. Melekler ve şeytanlar

  Melekler ve şeytanlar

  Vizyondaki filmlerden birtaneside melekler ve şeytanlar filmi. Orjinal adı Angels&Demons olan filmin tanıtımına gelince Yapım : 2009, ABD / Fransa Tür : Dram / Gerilim / Gizem / Macera / Suç Yönetmen : Ron Howard Senaryo : Akiva Goldsman, Dan Brown (Kitap), David Koepp Oyuncular : Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Hanks, Stellan Skarsgård, Armin Mueller-Stahl, Carmen Argenziano, Cosimo...
 3. Ve hayat..

  Ve hayat..

  Hayat hernedense anlamını kaybetmiş benim için Minimum anlarım canlanıyor gözümde mutlu oluyorum,seviniyor,üzülüyorum Sebebini bir türlü soramadım kendime Neydi yaşadığım korkaktım belkide... Yüzleşemedim kendimle.. Koskoca çölde önemsiz bir kum tanesi gibiyim sanki deniz beni alıp götürsün ait olduğum yere diye bekliyorum amansızca...! Saçmadır hayat amaçsızdır sevmeyince.. Peki...
 4. şeytanlar

  şeytanlar

  şeytanlar niye kırmızı ve korkunç
 5. Şeytan cehenneme gireceğini bildiği halde, neden tövbe etmiyor?

  Şeytan cehenneme gireceğini bildiği halde, neden tövbe etmiyor?

  Bu konuyu şöyle açıklayabiliriz: Malum olduğu üzere, bir işe yoğunlaşmanın dercesine göre kişinin duygularının, düşüncelerinin ve zihni faaliyetlerinin de o konuya yoğunlaşması söz konusudur. Örneğin, bazı insanlar şeyhine o kadar yoğunlaşırlar ki, artık her yerde onu görüyor, onu düşünüyorlar. Artık fena fiş-şeyh olurlar. Aynı manayı ifade etmek üzere, Fena fir-resul, fena fillah...

Sayfayı Paylaş